MARMARİS MANŞET

DÜNYA TERÖRÜ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 310 makalesi bulunuyor.

Şu garip yazgıya bak. Yaşamak isteyenler azınlıkta, ölmek istemeyenler çoğunlukta. Böyle bir dengesizlik böyle bir adaletsizliğe daha şahit oldu dünya yaşayanları. Zengin atını dağlardan aşırır, fakirin eşeği yolu şaşırır misali bir çeyrek yüzyıl, hep birlikte acı ve sefillik, gerçeklerini yaşayacağız, filim seyreder gibi.

Dünya yoksulluk ve zenginlik oran ve rakamlarını yazmıyorum zira bu uçurum farkını hepiniz biliyorsunuz. Dünyanın nüfusunun, yüzde 20 zengin, yüzde seksenine yoksul insanlardan oluştuğunu da biliyoruz.

Dünyayı saran afetin adı da şimdilik korena 19. Musibet salgın, kim bilir hangi mutasyonlara uğrayacak, bin bir surat gibi hangi yüzle karşılaşabileceğimizi de bilmez haldeyiz.

Dünya zenginleri olan yüzde 20 lik kısmı, aşı bağlantılarını yaptı, hem de rezervli olarak. Peki, yüzde seksenlik dünya vatandaşları için, geriye ne kadar aşı kaldı dersiniz? Sıfıra sıfır elde var sıfır, acı ve perişanlık sefillik, kaldı.

Salgın hastalığının aşısını fazla fazla alanlar, almayanlar ve alamayanlara, zulüm bıraktılar, gözyaşı ve keder bıraktılar.

Bu dünya terörü, yoksul dünya yaşayanlarını, tecrit edilmiş bir halde mağaralarda yaşamaya mahkûm etmekten bir farkı yok sanki.

Aşı temin edemeyecekleri bu günden belli olan, dünya yoksul ve perişan insanları için, DSÖ, Dünya Sağlık ÖRĞÜTÜ nün, bas bas bağırmasına, canhıraş seslerine, kulak veren bir zengin ülke oldu mu?

Aşı temin edemeyen ortalama dört milyar yoksul dünya insanın sesini, kim duyacak kim veya kimler yardım elini uzatabilecek söyler misiniz?

Bunun adıdır işte dünya terörü. Sen de aşı var yaşayacaksın, yaşama savaşı verebileceksin ama ya olmayanlar, aşı olma imkânları mümkün bile olmayan, çoğunluklu dünya insanları, ne yazık ki yaşam savaşı bile veremeyecekler.

Dünyanın 20 süper zengin ülkesi, bunları bildiğin halde yardım eli uzatmayacaksın, filim seyreder gibi koltuğunda kadehinin bitmesini bekleyeceksin, hem de ölümle karşı karşıya kalan milyarlarca yoksul insan inlerken.

Buna, DÜNYA terörü denmez de ne denir sorarım size.

YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
DÜNYA NEREYE GİDİYOR? - 17 Nisan 2021
¼ NEDEN AŞI OLMADI? - 15 Nisan 2021
VEHBİ’NİN KERRAKESİ - 13 Nisan 2021
KUŞKULU BEKLEYİŞ - 12 Nisan 2021
BU CANLARIN VEBALİ? - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!