MARMARİS MANŞET

DÜŞÜRÜLEN KİRA STOPAJ FARKINI KİM ÖDÜYOR?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 310 makalesi bulunuyor.

Malum, kiracılar tarafından kesilen ve ödenen yüzde yirmilik stopaj vergisi, malum salgın nedeniyle, 1.7.2020 tarihinden, 1.5.2021 yılına kadar, yüzde yirmiden yüzde 10 a düşürüldü.

Bu düşürülen kira stopaj vergisi, Hazine vergilerini azalttı mı, elbette azaltmadı.

Peki, aradaki farkı kim ödedi veya ödüyor? Tek cevap, kira geliri elde edenler fazlasıyla ödedi veya ödeyecek.

Malum, her yıl, kira geliri mükellefleri, verdikleri beyanname ile bir evvelki takvim yılı içinde elde ettikleri kira gelirlerini beyan ederler. Bu beyan içerisinde konut kira gelirleri ve elde ettikleri iş yeri kiralarını ayrı ayrı beyan ederler.

Konut kiralarına ait muafiyet hariç, geri kalan gelirin tüm vergi ve harçlarının tamamı konut kira geliri elde eden mükellef tarafından ödenir. Elbette tek konutu olanlar vergilerden istisnadır.

İş yeri kira stopaj vergileri ise kiracılar tarafından ödenmektedir. Bu durumda iş yeri kira geliri elde eden mükellefler ise iş yeri kira gelirleri toplamından, kiracılar tarafından ödenmiş olan, iş yeri kira stopajlarını düştükten sonra geri kalanın vergi ve harcını öderler.

Önem arz eden, bilinmesi gereken husus şudur. İş yeri kiracıları tarafından ödenen, vergi stopaj oranı yüzde yirmiden, yüzde on a düşülmesi durumunda, ödenmeyen vergi yükü fazlasıyla iş yeri kira eldenler tarafından ödenmesidir.

Örneğin;

Yıllık,  (yüzde 15 götürü muafiyeti düşmüş) 120.000 tl iş yeri kira geliri olan bir mükellef,

İşyeri kirası nedeniyle, stopajlar yüzde ona düşürülmeseydi, yıllık 24 bin lira iş yeri kira stopaj vergisi, düşüldükten sonra, 96 bin lirası kademeli olarak vergiye tabi tutacaktı.

1.7.2020 – 31. 12. 2020 beş aylık iş yeri kira stopajı yüzde 10 a düşürüldüğünden, 7 ay yüzde 20 den 14 bin lira, beş ay yüzde 10 dan 5 bin lira olmak üzere, toplam, 19 bin lirası, yıllık 120 bin liralık iş yeri kira gelirinden düşülecek ve geri kalan, 101 bin lira kademeli olarak vergiye tabi tutulacaktır. 

Yani İktidar, bu vesile ile gelir kaybına uğramamaktadır. Gelir kaybını iş yeri sahiplerinden tahsil edebilmektedir.

YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
DÜNYA NEREYE GİDİYOR? - 17 Nisan 2021
¼ NEDEN AŞI OLMADI? - 15 Nisan 2021
VEHBİ’NİN KERRAKESİ - 13 Nisan 2021
KUŞKULU BEKLEYİŞ - 12 Nisan 2021
BU CANLARIN VEBALİ? - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!