MARMARİS MANŞET

ECDADA SAYGI

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 319 makalesi bulunuyor.

Ecdada saygı tüm yaşayanların, insanlığın ortak paydasıdır, olmalıdır da. Efendim, mezarlıklar ziyaretgâhlarımızdır, benim ecdadım değil benim anam babam değil demek acizliktir, örf adet, töre bilmezliktir, özetle cahilliktir.

Bilenler bilir fazla değil, yaklaşık hafızam beni yanıltmıyorsa yirmi yıl falan önce keşke mezarlıkların fotoğrafını çekseydim de bu gün sizlere yayınlasaydım, dünü bu günü görmek adına.

Genel olarak senede en az iki sefer ziyaret ediyoruz mezarlıkları. Sadece mezar başlarına bir çiçek koymak sağını solunu temizlemek elbette yetmiyor yetersiz kalıyor. Hem mezarlarımız temiz ve bakımlı olmalı hem de mezarlıklarımız.

Mezarlıkların bakım ve onarımları konusunda da duyarlı olmamız gerekmez mi? Elbette birçoğu bu kıymeti bilmekte ve gerekli örf ve adetlerin gereğini noksansız olarak yerine getirmektedir.

Hani yukarıda dedim ya, yirmi, yirmi beş yıl önce mezarlıklara ait bir resim olsa da göstersem diyordum, lütfen üşenmeyin varsa o tarihlere ait mezarlıların resimleri lütfen gazeteniz Manşet e gönderin yayımlayalım.

Üzüntü ile ifade etmek istiyorum ki, o zamanlara ait mezarlıklarımızın görüntüleri iç acıtıyordu. Yapanları ve ecdatlarının mezarlarını şahsi olarak bakan ve bakımını yapanlar bu gün olduğu gibi o günlerde vardı.

Allah gani gani rahmet eylesin, bu hassas konuyu o zamanların Belediye başkanı, İsmet Karadinç ele almış idi. Benim bildiğim ve hatırladığım kadarıyla o görüntülerden mezarlıklarımız kurtaran, Marmaris’in modern mezarlıklara sahip olmasını sağlayan, o küçük dev adamdı. Mekânı cennet olsun nur içinde yatsın. İster inanın ister inanmayın, içime oturmuş bir konu idi. Bir vesile ile daha doğrusu bir okurumuzun konuyla ilgili hassasiyeti, bu yazıya konu oldu.

Mezarlıklarımızın bakım ve onarımı elbette yapılmalıdır. Mezarlıklar, yaşayanların geçmişi ve gururlarımızdır, mezarlıklar bizim, onurla koruyacağımız, bakım ve onarımlarını eksiksiz yapacağımız yerlerin en önemlilerindendir.

Olsun bu gün belki de yer yer mezarlıklarımız gereği gibi görünmese de eksikler olsa da, en kısa zamanda pırıl pırıl olacağına eminim.Hassas ve duyarlı bir belediye yönetimi var, içinde yaşadığımız mel’un salgın nedeniyle neleri ötelemedik ki.

YAZARIN SON YAZILARI
SECİM PERDESİ ARALANDI - 10 Mayıs 2021
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!