MARMARİS MANŞET

“Eğitim dinselleştirme politikasıyla yürüyor”

“Eğitim dinselleştirme politikasıyla yürüyor”

Eğitim-Sen Marmaris şubesi 2019–2020 eğitim-öğretim yılının ikinci yarıyılı başlaması üzerine, öğretmen ve öğrencilere mutlu ve başarılı bir yıl diledi. MEB’in eğitimi dinselleştirme politikası üzerin de yürüdüğünü söyleyen Eğitim-Sen Marmaris şubesi şu ifadelere yer verdi, “MEB’in eğitimi dinselleştirme politikası Marmaris’te başarıyla yürütülmektedir. Marmaris’te bulunan tüm yurtlar ise şeffaf yürümeyen süreçler sonunda dinci vakıf ve derneklerin yönetimine bırakılmıştır.”

Eğitim-Sen Marmaris Şubesi, ikinci yarıyıl başlarken tüm dünyada Corona virüsü alarmı verilmiş ve salgının yayılmasına en müsait yerlerin başında okul olduğunu belirterek veliler de büyük endişe yarattığını söyledi. Okul da alınan önlemlerin yetersiz olduğunu ifade eden Eğitim-Sen şu ifadelere yer verdi, “Bulaşıcı hastalıkların en kolay yayılabildiği ortamların başında gelen okulların bu konuda ne kadar hazırlıklı olduğu ise belirsizdir.  Öte yandan Elazığ ve Malatya illerimizi etkileyen ve 41 can kaybı verdiğimiz deprem, başta okullar olmak üzere, kamu binalarının deprem dayanıklılığı ve okullarda verildiği söylenen deprem eğitimlerinin yeterliliğini bizlere tekrar sorgulatmaktadır. Sene başında İçmeler İnayet Coşkun Kodak- Kamil Acarer Ortaokulu’nun depreme dayanıklı olmaması nedeniyle boşaltılması diğer okullar açısından da endişe verici bir durumdur.

Kısacası veliler, öğretmenler ve öğrenciler ikinci döneme deprem ve salgın hastalık endişesiyle başlıyor.

4+4’ün mağduru öğrencilerin öğretim yılı sonunda gireceği LGS öncesinde velileri en çok endişelendiren konu ise ortaöğretim kurumlarının kontenjanlarıdır. 2020’de 8. sınıftan mezun olacak öğrenci sayısı yüzde 50 artışla 1.2 milyondan bu yıl 1.8 milyona çıkacak olmasına rağmen hala MEB tarafından tatmin edici herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Sadece bir nitelikli okulun bulunduğu Marmaris’te kontenjan sorunun nasıl çözüleceği bilinmezken, öğrencilerinin kalabalık sınıflarda okumasını istemeyen velilerin özel okulları tercih etmesine sebep olacaktır. Eğitim Sen olarak bir buçuk yıl öncesinden uyarmamıza rağmen bir adım atılmaması özel okullaşmanın ekmeğine yağ sürmektedir. Çocuklarımızın sağlıklı bir yaşama sahip olması için okullarımızda sağlıklı gıdalara erişimin kolaylaşması, okullardaki yeşil alan miktarının artması gerekmektedir. Kalabalık okullarda öğrencilerimiz beton yığınları içinde teneffüs yapmaktadır. Marmaris’te pedagojik formasyonu olmayan birçok imam müftülüğün ricasıyla okullarda derslere girmekte, MEB’in eğitimi dinselleştirme politikası Marmaris’te başarıyla yürütülmektedir! Marmaris’te bulunan tüm yurtlar ise şeffaf yürümeyen süreçler sonunda dinci vakıf ve derneklerin yönetimine bırakılmıştır.”

Marmaris’te kontenjan sorunu çözülmedi

Eğitim-Sen Marmaris Temsilciliği olarak dikkate alınması gereken hususları açıkladı, “Acil bir şekilde okullarda salgın hastalıklara ve depreme karşı nitelikli eğitimlerin verilmesini, özellikle gribe karşı okul temizlik hizmetlilerine eğitim verilmesini, tüm okulların depreme dayanıklılığının ayrıntılı bir şekilde araştırılması ve önlemlerin alınmasını, 4+4+4’den kaynaklı kontenjan sıkıntısının nasıl çözüleceğinin bir an önce açıklanmasını, yurtların dini cemaat ve dernekler tarafından değil bizzat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yönetilmesini, pedagojik formasyonu olmayan kişilerin okullarda öğretmen olarak görevlendirilmemesini, İkili eğitim yapan okulların yeni derslikler yapılarak bir an önce tam gün eğitime geçirilmesini, okullarda sağlıklı gıdaya erişimin kolaylaşması için kantinlerde gerekli çalışmaların yapılmasını, okul Aile Birlikleri’nin ve Milli Eğitime bağlı kurumların şeffaf bir şekilde yönetilmesini, gelir ve giderlerin halka açık bir alanda beyan edilmesini, okulların hizmetli ihtiyaçlarının İŞKUR üzerinden geçici olarak değil, kadrolu olarak sağlanmasını talep ediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!