MARMARİS MANŞET

EKMEK YARDIMI

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 306 makalesi bulunuyor.

Ülkemiz insanının, temel gıda maddesi ekmektir ve de ekmeksiz karın doymaz.
Günde 120 milyon adet ekmek üretildiğini ve yüzde 10’unun israf edildiğini söyleyen Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, “Her yıl bu israftan dolayı 1,5 milyar dolar çöpe gidiyor” dedi.
Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, ekmek israfı ve merdiven altı üretim yapan ekmek fırınlarına yönelik açıklamalar yaptı. Günde 120 milyon adet ekmek üretildiğini belirten Kavuncu, “Yüzde 10’u yani 12 milyonu israf ediliyor. Her yıl bu israftan dolayı 1,5 milyar dolar çöpe gidiyor. Bu parayla 250 tane devlet hastanesi, 500 tane orta ve ilköğretim okulu, 500 kilometre 5 şeritli otoyol yapılabilir. 160 ile 500 bin kişinin 5, 8 aylık ve 1 yıllık sosyal güvenlik primleri yatırılabilir” diye konuştu.
Konunun vehameti en yetili ağızdan ifade edilmiştir.
Yıllık kişi başına düşen ekmek tüketimi ise 180 – 21o kğ. Arasında.
Ekmeğin hem kişisel tüketim olarak, birinici sırada bulunduğu hem de ekmek israfı nedeniy ekonomik değer kaybını yarattığı ortadadır.
Bu kadar kıymetli bir tüketim ürününün, hem üretim miktarı hem de israf rakamları, tabiri çaiz ise dudak uçuklatmaktadır.
Ekmek ucuzladıkca, tüketimiz artacağı, ekmek pahlandıkca da vatandaşın satın alam imkanları azaldığından konu, kuyumcu terazisinde, hassasiyetini muhafaza etmektedir.
Ne yapmalı veya neler yapılabilmelidir.
İktidar, bu soruna çare bulması gereken en büyük mercidir. Ne yazık ki ekmek israfının azaltılması çaresinin araştırılması gerekirken, sosoyal amaçlı, vatandaşa ucuz ekmek temin eden mahallerin gerekli veya gereksizliği gündeme taşınmaktadır. Diger yandan da otorite, ekonomik değer kaybının önlenmesi noktasında ekmek, fiyat- alım gücü, dengesini iyi belirlemeli ve hayata geçirmelidir. Alım gücü uygun olduğu takdirde ekmek israfının önemli bir şekilde azalabilmesi mümkün görünmektedir.
Ekmek hususunda elbette muhalifler siyasi arenada, fırsatı genimete dönüştürme düşüncesinden uzak durmalılardır.
Ekmek üzerinden siyaset yapılmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!