MARMARİS MANŞET

EKONOMİ VE SALGIN

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 306 makalesi bulunuyor.

Toplumun iki gladyatörü. Süründürür, öldürür, yaşatır. Salgınlar hastalıklar, hem insanları hem de ekonomiyi çökertir. Hem zayıf insanları yok eder, hem de zayıf ekonomileri kökünden sarsar,  fırsat bulursa ekonominin dibine kezzap döker.

Adaletsiz ve eşit olmayan bir ekonomi düzeninin de salgın hastalıklardan pek farkı yoktur. Ekonomi salgın hastalıktan ayıran en önemli unsuru, insanları öldürmek yerine süründürmesi, toplum arasında tehlikeli, adaletsiz gelir farkına dayalı, sınıf ayrıcalıkları yaratmasıdır.

Ülkemizde durum nasıl derseniz bu iki ve can alıcı hususlarına, yani gerek malum salgın ve gerekse ekonomi yönleriyle, başarılı bir çizgide olduğu söylenemez.

Her vatandaşına ortalama elli bin dolar borç yükü düşen bir ülkede, yönetimi elinde tutan iktidarın, dolarla bir ilgimiz yoktur diyemez dememesi gerekir. İktidar elbette ülke menfaatlerini düşünmek zorundadır.

Ülkemizde adalet bir gelir dağılımı vardır demek pek te mevcut gerçekçilikle bağdaştığını söylemek zordur. Neden derseniz bir taraftan mal ve hizmet üretimlerine ortalama yüzde otuz ile elli arasında zam yapılacak, diğer taraftan işçi memur emekli aylıklarına ortalama yüzde beş zam yapılacak. Nasıl sosyal adalet sağlanacak?

Ülkemizde, malum salgının seyir ve neticelerini kuşku çekebilecek bir şekilde topluma yansıtılacak, diğer yandan ekonominin çarklarını döndürmek adına her türlü salgın ortamlarına fırsat verilecek. Olmaz öyle şey, malum salgın hususunda şeffaf olunması ve vatandaşı gerçeklerle yüzleştirilmesi gerekmektedir.

Bu yazılanları hükümet bilmiyor mu diyeceksiniz elbette biliyor hatta bilinmeyenleri biliyor. Ancak uygulamalar ve izlenen yollar şeffaf olmadığından, yoruma meydan bırakıyor.

Malum ve salgın ve mevcut ekonomi hâlihazırda, tekrar tekrar gözden geçirilmeli, toplum duyarlılığına uygun olarak yönlendirilmeli ve yönetilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!