MARMARİS MANŞET

EKONOMİDE MERHAMET YOKTUR

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 317 makalesi bulunuyor.

Ekonomide kar zarar vardır, gelir gider vardır. Ekonominin tek sevdiği şey paradır. Ekonomi ne siyahtır ne de beyaz ne de gri. Ekonominin tek gözü vardır o da hep paraya, gelire bakar.
Deniyor ki, eleman çıkarılmasın, işçi çıkarılmasın, bu nasıl olacak? Ekonomi iş gücüne bağlıdır. İşgücü de paraya.
Para varsa iş gücü vardır.
Deniyor ki, işyerlerinden işçi çıkarılmasın, söylemesi de kolay yazması da. İş yoksa ve de işçi çıkarılmaz ise o işletme nasıl ayakta kalabilir. İşyeri sahibi, iş yokken işçileri çıkarmaz ise kısa bir zaman sonra sermayesini kediye yüklemez mi?
Demek ki böyle durumlarda araya birileri girmesi şarttır. O birileri de DEVLETTİR.
Devlet baba neden denmiştir, işte bu gibi felaket ve zor günler için demiştir. Böyle evrensel bir salgında devlet baba, aş ve geçim için yardım etmeyecekte ne zaman edecek?
Gerçek veya tüzel kişiler, böyle salgın gibi felaketlerde kendilerini ve işletmelerini korumak ve kollamak için ekonomik olarak, gerekenleri bir noktada yapmak zorundalardır. Aksi halde sermayeleri yetmez ve teker teker iflas bayrağını çekerler.
Ekonomi çöker ise Devlette çökmez mi? Elbette çöker.
Devlet baba, bizzat kendisinin yapması gereken işleri, iş adamları eliyle bence yaptırmamalı. Neden derseniz işçi – işveren karşı karşıya bırakılmamalı da ondan.
Devlet baba, hazine kasası boş olsa bile, para yoksa para basar, felaket sonrası da bastığı paraları vergi yoluyla geri alır ve ekonomi çarklarının, sorunsuz çalışmalarını sağlar.
Devlet baba her çalışanını, emeklisini, böyle evrensel salgın gibi felaketlerde evlerde, çalışıyormuşçasına karşılıksız maddi desteklerde bulunmalı, aş ve geçim için ne gerekiyorsa temin etmelidir.
Tüm ihtiyaçları karşılanan vatandaşın evde otururken de, paraya ihtiyacı olur mu dersiniz?

YAZARIN SON YAZILARI
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!