MARMARİS MANŞET

EMEKLİ GİRDABI

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Öyle anlaşılıyor ki, hükümet bir taraftan bütçe içerisindeki emekli giderlerini azaltmak bir taraftan da bütçenin gelir kalemlerini başta zamlar olmak üzere yükseltmeyi düşünüyor.

2019 yılı bütçe giderleri 961 milyar lira. Bu giderler içinde emekli ödemeleri ise 185 milyar lira. Yani yüzde yirmi bir pay almaktadır emekli ödemeleri toplam bütçe giderleri içinde.

2020 yılı bütçesinde ise giderler, bir trilyon yüz milyon lira olarak öngörülmüştür. Bu giderler içerisinde kamu personel ödemeleri 334 milyar lira olarak hesaplanmışken, emekli ödemeleri ise ortalama 366 milyar lira olacağı varsayılmıştır.

2020 yılı bütçesi sadece bu kalem verilerle incelendiğinde, emekli ödemelerinin vahameti ortaya çıkmaktadır. Yani çalışan kamu personeli maaş ödemelerinden, daha fazlası emekli maaşı ödemesi olarak yapılmaktadır.

Bu durum şu gerçeği vurgulamaktadır. Eski tarihlerde her on çalışandan yapılan emeklilik kesintisi, rahat rahat dört hatta beş emekli ödemesini karşılayabiliyordu. Şimdi bu terazi, yanlış politikalar ve uygulamalar nedeniyle terse dündü ve emekli kesintileri ne yazık ki emekli ödemelerini karşılayamaz oldu.

Hal böyle bir çıkmaz kapıya dayanınca şimdi de çözüm aranmaya üretilmeye başlandı.

Emekli maaşlarının, son günlerde çözüm olarak ortaya atılan bomba gibi bir teklif ile azaltılabileceği ortaya atıldı. Milyonlarca emekli var böyle bir çözümün karşılığı olmayacağı, yani kabul edilebilirlik oranının sıfırın altında olup, ihtimali bile yok denilebilir.

Belki hükümetçe yapılan zam ve bayram yardımları gibi ilave ödemelere kısıtlama getirilebilir mi? Kestirmek zor ama bu görüşün ucu açık, olabilme ihtimali az da olsa var. Sebep var çatışma durumları.

Vatansever Türk millet elbette her türlü zorluk ve güçlüklere göğüs gerer gerer ama bir defalık bir fedakârlıklarla bu konunu çözüme kavuşabilir mi kavuşamaz mı işte orası muallak.

Kalıcı çözüm veya çözümler elbette mevcut yeter ki devamlılık arz edecek kaynağı iyi tespit edilebilsin.

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!