MARMARİS MANŞET

EMG LABORATUVARI HİZEMETE BAŞLADI

EMG LABORATUVARI HİZEMETE BAŞLADI

Amerika’da Smithtown Newyork’ta görev yapan Nöroloji uzmanı Dr. Ahmet Aytuğ Hayırlı buradaki görevini bırakarak Sağlık Bakanlığı 2019 yılı 2. açıktan atama kurası ile Marmaris Devlet Hastanesi’ni tercih etti. Böylece EMG konusu özel ihtisas alanı olan Dr. Ahmet Aytuğ Hayırlı, Marmaris Devlet Hastanesi’nde bulunmayan EMG laboratuvarını kurarak EMG çekimlerine başladı.

ağlık Bakanlığı 2019 yılı 2. açıktan atama kurası ile Nöroloji uzmanı Dr. Ahmet Aytuğ Hayırlı,  Amerika’da Smithtown Newyork’ta ki görevini bırakarak Marmaris Devlet Hastanesinde 25 Ekim itibari ile görevine başladı. EMG konusu özel ihtisas alanı olan Dr. Hayırlı, şu ana kadar Marmaris Devlet Hastanesi’nde bulunmayan bir üniteyi Kasım ayı itibari ile EMG laboratuvarını kurmuş ve EMG çekimlerine başladı. EMG istemiyle sevk edilen hastaların bu anlamdaki mağduriyetleri de giderilmiş ve genel olarak hastanedeki sevk işlemleri de buna bağlı olarak azaldı. 

      1988 İstanbul Cerrahpaşa tıp fakültesinden mezun olan Hayırlı, mecburu hizmetini cezaevi hekimi olarak Kastamonu’da yapmıştır. 1989 -1994 yıllarında İstanbul Eğitim Araştırma hastanesinde Nöroloji alanında ihtisasını bitirmiştir. 1995 -1996 yıllan arasında Gölcük Askeri Hastanesinde Nöroloji Uzmanı olarak askerlik görevini yapmıştır. 1996 -1997 yılları arasında askerlik sonrası Kütahya Tavşanlı Devlet Hastanesine atanmıştır. 1997 -1998 yıllarında İstanbul Cerrahpaşa Fakültesinde EMG Nörofizyoloji eğitimi almıştır. 1998 -2010 yıllarında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde EMG Laboratuvar şefi olarak çalışmıştır.2010 yıllarında SEP Medikal de EMG Laboratuvar sorumlu hekimliği yapmıştır.2010-2019 yılları arasında Amerika’da Nörofizyoloji dalında çalışmıştır.

EMG incelemelerinde neler yapılır?

Duyu sinirlerinin, motor sinirlerin ve her ikisinin birden sinir iletim hızlarının ölçülmesi, duyu potansiyeli ve kas aksiyon otansiyelleri   amplitüdlerinin  ölçülmesi iletmi bozak yerel ( tuzak nöropatiler sinir yaralanmaları ) ve genel ( polinöropatiler )

Refleks arkının (H), ve motor geç yanıtların (F) ölçümü ve zamansal değerlendirilmesi, karşı kol ya da bacak la kıyaslanmaları

İğne elektromyografisi yöntemi ile, kaslara ait istirahat aktivitelerinin, motor ünite potansiyellerinin ve maksimal kasılma örneklerinin değerlendirilerek kaslara gelen sinirlerdeki zedelenmenin ( Motor nöron hastalıkları , boyun bel fıtığı, tuzak nöropatiler, sinir yaralanma ya da kesilmeleri,) ya da kasların kendilerine ait hastalıkların değerlendirilmesi

Sinirlerden kaslara elektriksel aşırımın değerlendirileren kas sinir kavşağı hastalıklarının (miyastania gravis, Botulizm – konzerve hastalığı- vs) değerlendirilmesi

Yapılarak bu hastalıkların dereceleri yerleşimleri saptanır ve klinisyene bu konuda bilgilendirilerek tedavi seçeneklerini değerlendirmesinde yardımcı olunur.

Ne gibi durumlarda EMG tetkikine baş vurulur?

Bel ve boyun fıtıkları,

Elllerde ayaklarda uyuşmalar ağrı yanma

Kollarda bacaklarda uyuşma ve kuvvet azlıkları,

Şeker hastalığında uyuşma

Dializ hastalarında uyuşmalar

Kaslarda erime ve seyrimeler

Kaslarda aşırı kasılma,

Kas ağrıları

Zaman zaman olan kuvvetsizlik atakları

Özellikle günün ilerleyen saatlerinde olan kuvvet azalmaları göz kapağı düşmeleri

Yüz felçleri

Belirli kas gruplarında kuvvetsizlik

Kaza ve delici kesici silah yaralanmalarına bağlı hareket ve duyu kusurları

Enjeksiyonlara bağlı hareket ve duyu kusurları

Zehirlenme ve ilaçlara bağlı hareket ve duyu kusurları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!