MARMARİS MANŞET

EMRE BELÖZOĞLU

Sevgili okurlar Fenerbahçeli futbolcu Emre’den bahsetmeden önce Almanların “İmparator” lakaplı efsane futbolcusu, hem futbolcu, hem antrenör olarak dünya şampiyonu olan Franz Beckenbauer’den bahsedeceğim.  Beckenbauer futbolu bıraktıktan bir süre sonra Alman Milli takım Başantrenörü olmak istiyor.

Federasyon Başkanı ise Antrenör Diploması olmadığı için bunun mümkün olmadığını söylüyor. Bunun üzerine Beckenbauer “ o zaman gönderin antrenör diplomasını posta kutuma benim bu kurslardan öğrenecek birşeyim yok” diyor. Federasyon çok sıkışıyor, halk ve futbol camiası Beckenbauer gibi birisinin bu işin başına gelmesini istiyor. O zaman Milli takım çalıştırıcısı olan Joachim Löw’ün diploması var ve onu gösterelim ama gerçekte Beckenbauer olsun diyorlar.  Beckenbauer başa geliyor ve bir süre sonra Almanya yeniden dünya şampiyonu oluyor.  Sonra Beckenbauer kendisi bırakıyor ve Bayern Münihe Başkan oluyor. Şampiyonluklar yaşanıyor.

Demek istediğim Beckenbauer gibi çok zeki ve kendini yetiştirmiş kişilerin asla bu konuda eğitim almaya ihtiyaçları yok, tam tersine onların eğitim vermeleri gerekir. Emre Belözoğlu’da aynı olmasa bile benzer durumda. Türkiye’de şampiyonluklar yaşadı, Avrupa şampiyonu oldu, senelerce İtalya’da ve İngiltere’de oynadı. 39 yaşında hala Fenerbahçe’de oynuyor. Bu gibi kişilerin ne kurslarda, ne de başka antrenörlerden öğreneceği hiçbir şey yok, tam tersine öğreteceği çok şey var. Bürokrasi içinde yamulup, kıvrılmaktan kurtulup bu gibi işin çekirdekten uzmanı olmuş kişilerden faydalanmasını bilmemiz gerekir..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!