MARMARİS MANŞET

ENGELLER BİRLİKTE AŞILACAK

ENGELLER BİRLİKTE AŞILACAK

Marmaris Kültür ve Sanat Evi’nde Kent Konseyi’nin düzenlediği, Engelli Meclisi Çalışma Grubunu ilk oluşumu gerçekleştirildi. Marmaris Kent Konseyi Engelli Meclis Çalışma Grubu sayesinde, engellilerin toplumsal yaşama doğrudan katılımı sağlanacak. Ayrıca, engelli vatandaşların, eğitim, sağlık, sosyal bakım, rehabilitasyon, istihdam ve ihtiyaçlarının karşılanması için herkesle el ele verilerek engeller birlikte aşılacak.

Marmaris Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilen çalışma grubu toplantısına, Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, Genel Sekreteri Hakan Öner, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Atilla Geniş, Fatma Uçar, ENABİRDER Yönetim Kurulu Başkanı Tulgay Hasar,  İşaret Dili 2. Seviye Öğretmeni Tuba Çetinel Öçal ve engelli bireyler katıldı.

Engelli Meclis Çalışma Grubunda olmak isteyenler Kent Konseyi yürütme kuruluna bildirdi. Engelli çalışma grubunda bulunmak isteyen dinleyicilerin isimleri bildirildi. Çalışma grubunun içinde olmak isteyen herkesin ilerleyen günlerde de katılabileceği söylendi.

Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Marmaris kent konseyi engelli çalışma grubunun oluşumu için öncelikle Marmaris’te yaşayan engelli, engelli aileleri ile birlikte gönüllülerin oluşturduğu bir kent konseyi çalışma grubu olmasının aksi taktirde engelli meclisinin şu anda kurulması sadece kurulacak mecliste hizmet için oluşturulacak sinerji ve enerjiyi düşüreceğini bu yüzden ilk etapta çalışma grubu olarak kurulmalıdır.”

ORTAK AKILLA HAREKET EDECEĞİZ

Kent Konseyi olarak ortak akılla hareket edeceğini söyleyen Beytekin, “ Biz kent yönetimi olarak aktif katılım sağlayıp, engellilere yönelik sorunlara çözüm üretmek için bu çalışma grubunu kurduk.   Asıl amacımız diğer kentlilerin engellilerle birlikte yaşayarak engelli yaşamının kolaylaştırılmasını ve onları topluma kazandırmaktır” dedi.Tüm engellilerin sesi olacağını söyleyen Ufuk Beytekin, “Yabancı ve yaşlılar için de grup oluşturmayı düşünüyoruz. Bizim amacımız herkes katılsın. Katılım yoksa hiçbir yere gelemeyiz. Temel amaçları yaşayanların ihtiyaç olduğu bilinciyle üye olmanızı ve katılmanızı istiyoruz. Sadece engelliler değil, gönüllü olarak katılımınıza çok ihtiyacımız var. Hem kent konseyi olarak Marmaris’te yaşayan engelli vatandaşlarımızla ortak akılla yönetmek istiyoruz” diye konuştu. Mahalle meclislerini oluşturmaya devam edeceklerini belirten Beytekin, “ İnsanların sorunları üzerinde raporlar düzenleyip gerekli mercilere aktaracağız. Engelli bireylerin ailelerine destek olmak istiyoruz.  Engelli bireylere sağlıklı bir ortam yaratabilmek ve sosyal hayata katmak istiyoruz” diye ifade etti.

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Engelli bireyleri topluma kazandırmak için çalışacaklarını söyleyen Marmaris Kent Konseyi Genel Sekreteri Hakan Öner, “Marmaris’te yaşayan engelli ve engelli aileleri ile birlikte  engellilere hizmet için oluşturulmuş dernek, özel kuruluşlar ve kamu temsilcilerinin birlikte hareket etmesi için aralarındaki köprü görevini yaparak birlikte aynı enerjiyle daha güçlü olunacağını bütün kayıt bilgi tecrübelerin  kişilerle  iletişime geçilip ilçemizde bulunan engelli kayıtlarına doğru bir şekilde ulaşmak buna göre her kesin katılacağı bir çalışma grubunun oluşması temelinde kamu kurumlarımızın da bu yönde yapmış oldukları veya yapmayı düşündükleri projeleri ortaklaşa hareket ederek ortak akıla  ulaşmamızı sağlamış olacağız. Kent konseyimizin temel hedefi zaten her konuda olduğu gibi Marmaris yaşayanları ile kamu kurumları ortaklaşa bir amaç çerçevesinde birleşerek daha güzel, daha yaşanılır bir Marmaris’i hep birlikte ortak akıl ve fikirlerle yaratmış olacağız “ dedi. Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla işaret dili eğitimin çok önemli olduğunu ifade eden Hakan Öner, tüm kurum ve özel yerlerde birini görevlendirerek, işaret dili eğitimini verilmesi için çalışmalar yapacağını söyledi. Öner, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın bu konuda çok hassas kararlar aldığını ve engelliler için yapılacak ortak projelere ve istekleri çözme yönünde desteklediği hatta engellilerimiz için KISA MOLA projesi hakkında bilgi verdi.  İlçe Milli Eğitim Müdürünün de destek vereceğini söyleyen Öner, Züleyha Aldoğanın’da bu konuda bilfem ve RAM ile ilgili çalışmaları olduğunu bu sorunlarla ilgili ortaklaşa hareket edilebileceğini belirtti.

BURCU ÇELİK

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!