MARMARİS MANŞET

EVİNE EKMEK GÖTÜREMEYE VAR

EVİNE EKMEK GÖTÜREMEYE VAR

Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural korona virüsün emlak sektörünü nasıl olumsuz yönde etkilendiğini ve 31 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan taşınmaz ticaret yükümlüğü hakkında açıklamalarda bulundu.

Korona virüsü emlak sektörü çalışanlarını da  ekonomik sıkıntıya düşürdüğünü belirten Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural, “Bir çok emlakçılar kepenk kapattı. Evine ekmek götüremeyecek duruma gelen bir çok arkadaşımız var. Her ne kadar evden çalışmaya uygun bir işimiz olsa da, piyasa kötü olduğu için biz hiçbir satış yapamadık” dedi.

İŞLERİMİZ DURMA NOKTASINA GELDİ

Gayrimenkül sektöründe önceliklerinde değiştiğini söyleyen Solyuvar şu ifadelere yer verdi, “ Eskiden 2+1, 1+1’e talep varken, şimdi villa tipi, müstakil ve bahçeli evler rağbet görüyor. Aslında insanlarımız özüne dönmeye başladı. Köy hayatı tipi evlerle yaşamak istiyor. Bu tüm dünyada bu tür evlere talep arttı. İnsanlar doğal yaşam ve kırsal hayatın önemini anladı. Marmaris bölgesinde müstakil evlere talebimiz arttı. Ege ve Akdeniz tüm deniz kıyısı olan illerde de ilgiler oldukça yoğun olduğu görülüyor. Bu tür evlere talep yüzde 60 arttı. Normal gayrimenkül satışları ise yüzde 50 düştü. 

MÜSTAKİL EVLERE TALEP YÜZDE 60 ARTTI

Marmaris bölgesinde müstakil evlere talebimiz arttı. Ege ve Akdeniz tüm deniz kıyısı olan illerde de ilgiler oldukça yoğun olduğu görülüyor. Bu tür evlere talep yüzde 60 arttı. Normal gayrimenkül satışları ise yüzde 50 düştü.  Devletten destek almadığını ifade eden Solyuvar, destek kredisi bile almadığını söyledi. 16 Haziran’dan sonra normale dönmeyi düşünüyoruz. Kepenk kapatan emlakçılar ise sezonun açılmasını ve korona sürecinin geçmesini bekliyor.”

31 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan taşınmaz ticaret yükümlüğü hakkında bilgi veren Solyuvar şu şekilde konuştu, “Taşınmaz ticari yönetmeliği 5 Haziran 2018’de ilk karar alındı. Ruhsatı olan emlakçıların ruhsatı tekrar alması gerekmiyordu. Bu da Aralığa kadar süre tanındı. 4 seviye olan yetki belgesini alınmasını istediler. Türkiye’de yetki belgesi bulunan sadece yüzde 16’lık bir kesim olduğu için, 31 Ağustos’a kadar ötelenmek durumunda kaldı. 2018’den sonra açmak isteyenler seviye 5’i alması gerektiği söylendi. Biz Ticaret Bakanlığına Maliye kaydı olmak şartıyla 1 sene staj yaparak işi öğrendikten sonra yetki belgesini alması istedik.

PARALI İMTİHANLA SERTİFİKA

Onlar ise sertifikasyon şirketlerine yetki verdi. Şirketler paralı imtihana tabi tutarak, sertifika veriyor. Biz eskiden uzmanlar tarafından 100 saatlik kurs vererek, Halk Eğitim’in denetimleriyle sınav yaparak sertifika veriyorduk. Bizim verdiğimiz sertifikaları devre dışı bıraktılar. Sadece 7 8 şirkete sertifika verme yetkisi verdiler. Bizde buna karşı çıktık. Sertifika almak isteyen insanlara para karşılığı ile sertifika verilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Bizim verdiğimiz sertifikalar geçerli olsun diye talepte bulunduk. Kısa sürede yayınlanarak kabul edeceğini umuyoruz. 31 Ağustos Taşınmaz Ticari Yönetmeliği kabul edilmesini de bekliyoruz.

YETKİ BELGESİ OLMAYAN SATIŞ YAPAMAYACAK

31 ağustos’ta bazı değişiklikler yapılarak devreye girecek bu yönetmeliğin içerisinde ise, Sahibinden, Hürriyet ve Zingat emlak portallarının, vergi levhasını olmayan, yetki belgesi bulunmayan ilan veremeyeceği açıklandı.  Bu alınacak olan kararla ayakçı emlakçıların önü kesilecek. Boş kaldığı zamanlar içerisinde ev satarak para kazanmayı düşünen kişiler önü kesilmiş olacak. Bu insanlar hem mesleğe ve ekonomiye hem de insanları yanlış yönlendiriyorlar. Uzmanı olmadığı için bir yeri satan kişinin, mümkün olmayan cezalarla sizleri yüzüstü bırakabilir. Onun önüne geçmek için sertifikasyon sistemi geldi.

AYAKÇI EMLAKÇILARIN ÖNÜ KESİLECEK

Ev sahipleri kendi tapulu ismi olan ibraz ederek satabilecek. Ama 1 tane kayabilecek. 5 veya 10 tane ev satamayacak. Bunların önüne geçmiş gibiyiz. Yetki belgesi olmadan satış yapmak isteyen ayakçı emlakçılar yetki belgesi olmadan ilan verirse, 25 Bin TL ceza kesileceği açıklandı. Birçok alanda insanlar staj görerek mesleğe başlıyor.Bizim de isteğimiz eğitimini alan kişilerin staj görerek, vergi levhasını ve ruhsatını alarak mesleğe atılsın istiyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!