MARMARİS MANŞET

FAİZLER YÜKSELECEK Mİ?

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 310 makalesi bulunuyor.

Lafı uzatmaya gerek yok. Yüzde doksan kredi faizleri yükselecektir. Bilinmeyen ne var derseniz, hangi mertebelerde olacak işte bu husus şimdilik bilinmemektedir.

Zaten önemli olan kredi faizlerinin yükselme trendine girmesidir. Hazine, Merkez Bankası aracılığıyla piyasadaki fazla nakit miktarını eritmek, yani rezevr olarak tutmak istemektedir.

 Hazine öyle veya böyle piyasaya akıttığı fazla paraları belli ki geri çekmek istemektedir. Bu pozisyonda, görev Merkez Bankasına düşmektedir. Piyasaya para enjekte edilecekse veya piyasadan para çekilecekse, iktidarın ekonomi tedbirlerine uygun olarak işlemi, Merkez Bankası yapar.

Bu bağlamda, Merkez bankası çeşitli nedenlerle piyasaya enjekte edilen fazla paraları, piyasadan emmeye başladı. Ve noktada geçtiğimiz gün, bankaların mevduat munzam karşılıklarını arttırdı. Yani banklararın Merkez bankası nezdindeki, Tl. ve yabancı para rezevrelerini artırma harekatını başlatmış oldu.

Bu ne demek derseniz özetle, piyasalardaki paraları geri almak için, tüm  bankalara, mevcut, her vadedeki mevduatlarda, yüzde iki puan daha fazla zorunlu karşılık ayıracaksını dedi.

Örneğin, bankalar tapladığı yüz liranın,  3 lirasını Merkez bankasına zorunlu karşılık olarak yatırırken, alınan yeni karar geregi bundan böyle, 5 lirasını merkez Bankasına yatırılacak. Bankalar,aldığı her yüz liraya gecerli mevduat faizini öderken, elinde kalan, 95 lirayı kredi olarak verebilecektir. Bu dögü böylece yeni bir Merkez bankası kararına kadar devam edecektir.

Merkez Bankası, zorunlu mevduat munzam karşılığını arttırdıkca, bankaların elindeki kredi için verebilecekleri miktar azalacağından, bankalarda mecburen kredi faizini arttıracaklardır.

Bu işlemin tersi olduğu zamanlar yani, Merkez Bankası, zorunlu mevduat munzam karışılığı oranlarını azaltırsa, bankaların elinde daha fazla hacımli para olacağından, kredi faiz oranlarıda doğal olarak düşecektir.

Borcun borçla ödenebildiği bir devir yaşıyoruz. İş adamı da sıkıntıda her çeşit esnafımızda sıkıntıda, vatandaşımız da sıkıntıda. Böyle sıkıntılı ve de salgın ortamında yaşam mücadelesi verilirken, kredi faizlerini arttırılması ne kadar doğru, anlayış ve vicdanlarınıza bırakıyorum.

YAZARIN SON YAZILARI
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
DÜNYA NEREYE GİDİYOR? - 17 Nisan 2021
¼ NEDEN AŞI OLMADI? - 15 Nisan 2021
VEHBİ’NİN KERRAKESİ - 13 Nisan 2021
KUŞKULU BEKLEYİŞ - 12 Nisan 2021
BU CANLARIN VEBALİ? - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!