-

Bellek mekân Arasta paneli yapıldı

Muğla Arastasının ele alındığı “Bellek Mekân Olarak Arasta” paneli gerçekleştirildi. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın önderliğinde Metinbilim Enstitüsü Derneği ve Türkiye Yazarlar Birliği Muğla İl Temsilciliği’nin ortaklaşa düzenledikleri “Bellek Mekân Olarak Arasta” paneli gerçekleştirildi.

Süleyman Akbulut
Süleyman Akbulut Tüm Haberleri
mask

Muğla Arastasının ele alındığı “Bellek Mekân Olarak Arasta” paneli gerçekleştirildi.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın önderliğinde Metinbilim Enstitüsü Derneği ve Türkiye Yazarlar Birliği Muğla İl Temsilciliği’nin ortaklaşa düzenledikleri “Bellek Mekân Olarak Arasta” paneli gerçekleştirildi.
Menteşe Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi Nikah Salonunda gerçekleşen panelin açılışında konuşan MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, oda olarak Arasta’ya verdikleri öneme işaret etti ve arastanın bir kültürel mekân olduğu kadar, ticarî bir mekânda olduğunu belitti ve arastadaki ekonomiyi tekrar canlandırmak için bütün kuruluşların elbirliği yapması gerektiğini dile getirdi.
Yöneticiliğini Türkiye Yazarlar Birliği Muğla İl Temsilcisi Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün yaptığı panelde 4 konuşmacı arasta ile ilgili sunumlarını yaptı.
Panelde ilk sözü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Yivli aldı ve bellek mekânın teorik boyutunu anlattıktan sonra, arasta ve benzeri mekânların herkes için bir anı biriktirme mekânları olduğunu ifade etti.
Panelin ikinci konuşmacısı MSKÜ Tarih Bölümü’nden Doç. Dr. Metin Menekşe idi. Doç. Dr. Menekşe, arasta ve bezeri tarihî mekânların kültür tarihindeki yeri üzerinde durduktan sonra, Muğla arastasında yaptıkları alan araştırmasından örnekler verdi. Doç. Dr. Menekşe, arastanın son ustaları olan saraç Osman Kuru, yorgancı, kalaycı, semerci esnaflarının meslekî durumlarını ve arasta ile ilgili görüşlerini aktardı ve değişen ekonomik şartlarda arasta ve benzeri ticaret ve kültür mekânlarının seri üretim karşısında zor duruma düştüklerini ve buna bağlı olarak çıraklık geleneğinin sona erdiğini dile getirdi.
Panelin üçüncü konuşmacısı arasta esnafı Hilmi Giresun idi. Hilmi Giresun, dedesinden beri yüz yıldan fazla saman diliminde arastalı olduklarını, arastada doğup büyüdüğünü ve kendisinin de 60 yıldır arastada esnaflık yaptığını belirterek berber, terzi ve eczacı çıraklığı yaparak arasta esnaflarına dâhil olduğunu; 6 m2’lik bir dükkandan showrrom’a gelişen bir ekonomik hayat geçirdiğini söyledi. Giresun dedesi Kalavusların Hilmi ile başlayan arasta esnaflığı geleneğinde ahi geleneklerinin yaşatıldığını, dedesinin iplikçilik yanında çarşafçılık gibi dokuma sanatları yaptığını ekledi ve 1926’da kurulan Muğla Ticaret Odası’nın ilk üyelerinden birisinin dedesi olduğunu ifade etti ve konuşmasında eski arasta esnafını isim isim sayarak yâd etti.
Panelin son konuşmacısı İnş. Müh. Mehmet Şahbaz oldu. Şahbaz, arastanın 60 yılını bizzat yaşadığını, babasının Tabakhane caddesindeki hanında konaklayan tacir ve müşterilerin hanın üst katındaki odalarda kendilerinin kaldığını ve atların da hanın ahırlarında kaldığını söyledi. Kendisinin Ulucami’nin üstündeki bir evde doğduğunu ve bütün hayatının arasta civarında geçtiğini söyleyen Şahbaz, şehirde elektriğin jeneratörle sağlandığını; Nazar Pastanesi’nin kurucusu Mehmet Çahan’ın şekercilik yaptığını, kendileri çocuk olduğundan Mehmet amcanın dizine oturtup köfte yedirdiğini; 1961 yılında gelen bir sel ile arastadan geçen çayın köprüsünün yıkıldığını ve bir kişinin öldüğünü; fırıncı Mehmet dayının selin ertesi günü erkenden dükkâna giderken hayvanıyla birlikte dereye düştüğünü anlattı. Şahbaz, arastada hayatın sabaha karşı 4’te başladığını; kahvehanelerin, fırıncıların, kebapçıların erkenden gelip ocakları hazırladığını ve satacakları mâmulllerini üretmeye başladıklarını ekleyerek eski arastada bulunan dükkânların İzmir Kemeraltı’nda ve İstanbul Beyoğlu’nde bile olmadığını kaydetti. Konuşmasına arasta sokaklarından görsellerle devam eden Şahbaz, büyük yangınlar da atlatıldığını dile getirdi.
Panel sonunda konuşmacılara teşekkür belgeleri verildi. Toplantıya MUTSO üyeleri, Çevre ve Şehir İl Müdürü Ömer Bolat, Menteşe Belediye Meclisi üyesi ve şehir plancısı Gonca Köksal, Yönelt Eğitim Kurumları kurucusu Feridun Öztürk, slow food organizatörü Gürkan Tetik, Haber Egeli yazarı Erdal Çil ve çok sayıda Muğlalı katıldı.


03 Ara 2023 - 16:09 - Kültür & Sanat --- Okunma

Mahreç  Süleyman Akbulut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.