- G:

Yeni Yargı Paketi ne zaman çıkacak? 2024 Mahkumlara genel af var mı Meclis'ten geçti mi? 8. Yargı paketi taslağı ve maddeleri…

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, katıldığı televizyon programında 8. Yargı Paketiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç’un açıklamasından sonra 8. Yargı Paketinin içeriği merak konusu oldu. Peki Yeni Yargı Paketi ne zaman çıkacak? 2024 Mahkumlara genel af var mı Meclis'ten geçti mi? 8. Yargı paketi taslağı ve maddeleri…İşte detaylar…

mask

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, katıldığı televizyon programında 8. Yargı Paketiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç’un açıklamasından sonra 8. Yargı Paketinin içeriği merak konusu oldu. Mahkumlar ve yakınları paketin içeriğinde af yasasının olup olmadığını araştırmaya başladı. Peki Yeni Yargı Paketi ne zaman çıkacak? 2024 Mahkumlara genel af var mı Meclis'ten geçti mi? 8. Yargı paketi taslağı ve maddeleri… İşte detaylar…

2/5
 Yeni Yargı Paketi ne zaman çıkacak? mask

 Yeni Yargı Paketi ne zaman çıkacak?

Sekizinci Yargı Paketi için geri sayım başladı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, taslağın hazır olduğunu, yerel seçimlerden önce yasalaşmasını beklediğini kaydetti. Tunç, “8. Yargı Paketimizin taslağını Meclis grubumuza ilettik. Orada tartışmalar, konuşmalar devam ediyor. Milletvekillerimiz çalışıyorlar ve teklif aşamasına gelmek üzere. Yaklaşık 70 maddeyi buluyor. Özellikle yargının etkinliğini, yargı hizmetlerinin etkinliğini arttırmaya yönelik önemli düzenlemeler var. Yine ceza adaletiyle ilgili önemli düzenlemeler var. İnşallah Meclis seçim için ara vermeden önce görüşülüp yasalaşacağını ümit ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

3/5
Mahkumlara genel af var mı? mask

Mahkumlara genel af var mı?

Sekizinci Yargı Paketi içeriğine ilişkin de bilgi veren Tunç, mahkumlara yönelik genel af düzenlemesiyle ilgili soruyu yanıtladı. Tunç, genel afla ilgili bir çalışmanın gündemde olmadığını belirtti.

4/5
8. Yargı paketi taslağı ve maddeleri mask

8. Yargı paketi taslağı ve maddeleri

Yargı Paketinin içeriğinde olması beklenen konular şöyle:

Tüm davalarda temyiz süreleri iki hafta olacak.

24 Ocak 2024 tarihi itibarıyla evlenen kadınlar, eşinin soyadı yerine artık kendi soyadını taşıyabilecek.

Anneye, baba ile çocuk arasındaki soybağının reddi davasını açma imkânı tanınacak.

1 Nisan 2024 tarihinden sonra verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararlarına karşı istinaf mahkemesine başvurulabilecek.

Hapis cezası gerektiren suçlarda ön ödeme miktarının hesaplanmasında bir gün karşılığı olarak belirlenen 30 TL, 100 TL'ye yükseltilecek.

5/5
mask

Doğrudan verilen adli para cezalarında kesinlik sınırı 3 bin TL'den 15 bin TL'ye çıkarılacak.

Hükümlünün koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi sağlanacak. Böylelikle, her hükümlü cezasının en az yüzde 40'ını cezaevinde çekecek.

Denetimli serbestlik süresi 3 yılla sınırlandırılacak.

Kadına şiddetle mücadele kanununda düzenlenen zorlama hapsine itiraz yoluna ilişkin düzenleme yapılacak.

Mesleğinde 20 yıl kıdeme sahip hukukçular, sınavsız olarak arabulucu olabilecek.

İcra ve İflas Kanunu ile Hukuk Muhakemeleri Kanununda değişiklik yapılarak, parasal sınırlarda yeniden değerleme oranında artırma yapılması sonucunda belirlenen miktarlarda bin TL'nin altı dikkate alınmayacak.

Bölge adliye mahkemesinin kaldırma kararı üzerine ilk derece mahkemesince verilen kararlar ile Yargıtay'ın bozma kararı üzerine yeniden verilen kararlara karşı, ilk karar tarihinde geçerli olan parasal sınırlara göre istinaf ve temyize başvurulabilecek.

13 Şub 2024 - 12:34 - Asayiş --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.