-

Afşin-Elbistan santralleri 17 bin 500 erken ölüme neden oldu

Kahramanmaraş’taki Afşin Elbistan A Termik Santrali‘ne ilave iki ünite daha açılması için hazırlanan projenin ÇED raporunun 2 Nisan’da görüşülecek olmasına karşı çıkan Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu, “Santral 2020 yılına kadar 17 bin 500 erken ölüme neden oldu” açıklaması yaptı.

Mustafa  SARIİPEK
Mustafa SARIİPEK Tüm Haberleri
mask

Kahramanmaraş’taki Afşin Elbistan A Termik Santrali‘ne ilave iki ünite daha açılması için hazırlanan projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın koordinasyonunda toplanacak İnceleme Değerlendirme Komisyonunda (İDK) 2 Nisan’da görüşülecek. Santrale karşı çıkan Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu açıklamasında; “Santral 2020 yılına kadar17 bin 500 erken ölüme neden oldu” denildi.

Açıklamada, “40 yıldır kömürün gölgesinde yaşayan Kahramanmaraş’ta bölgede yaşayanların sağlığına ve çevreye büyük zararlar vermesine rağmen kömürlü termik santrallerin kapasitesi genişletilmek isteniyor. Çelikler Holding Afşin Elbistan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye ait Afşin A kömürlü termik santraline 688 MW kapasiteye sahip 2 ünite daha eklenmesi planlanıyor” ifadeleri yer aldı. 

BÖLGEDE SANTRALLERİN YARATTIĞI KİRLİLİK DÜZENLİ OLARAK İZLENMİYOR

Hali hazırda Afşin A termik santralinin 4 ünitesi, Afşin B kömürlü termik santralinin de 4 ünitesinin bulunduğunun belirtildiği açıklamanın devamı şöyle: “Toplamda 8 ünitede 2795 MW kapasite mevcut. Bu iki santral, kuruluşlarından 2020 yılına kadar 17 bin 500 erken ölüme neden oldu. Bölgede santrallerin yarattığı kirlilik düzenli olarak izlenmiyor. Örneğin Afşin’de Çevre Bakanlığı’nın hava kalitesi ölçüm istasyonu yok. Ancak kirliliği gözle görmek mümkün, kömürlü termik santrallerin bacalarından çıkan kül yeni yağmış karı kapkara bir renge boyuyor.

Elbistan’daki istasyonda ölçülen kirlilik ise çok yüksek. Çevre Bakanlığı’nın resmi verilerine göre ince partikül madde (PM2.5) değerlerinin yıllık ortalaması Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği sınır değerlerin 5 katı kadar (metreküpte 24,64 mikrogram). Kaba partikül madde (PM10) ise yine Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sınır değerin 3,6 katı. (metreküpte 54 mikrogram). Partikül madde insanda kanser yapan 1. grup etmenler arasında sınıflandırılıyor.”

  KAPASİTESİNİN ARTIRILMAK İSTENMESİ DURUMU DAHA DA VAHİM

Santrallerin etkisi bilimsel verilerle ortadayken kapasitesinin artırılmak istenmesinin durumu daha da vahim gale getirdiğini belirten Platform Eşbaşkanı Mehmet Dalkanat, “Afşin A Santrali’ne eklenecek iki yeni ünite bin 900 erken ölüme neden olacak. Santralin salacağı partikül madde kirliliği, Karadeniz Bölgesi’ne kadar yayılacak. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Elbistan Sağlık Grup Başkanlığı’nın kayıtları, Afşin A Santrali’nin açılışını takiben bölgedeki kanser vakalarının sekiz kat arttığını ortaya koyuyor.

Bölgede yaşayanlar Afşin A santraline ek iki tane daha ünite yapılması için hazırlanan ÇED raporu ile ilgili Nisan 2022'deki Halkın Katılım Toplantısına katılarak bu ek ünitelerin yapılmasıyla ilgili sorunları ve buna karşı olduğunu iletmişti” dedi.

 ELBİSTAN’DA KANSER OLMAYAN EV YOK

Mehmet Dalkanat sözlerini şöyle sürdürdü: “Elbistan’da kanser olmayan ev yok. Üstelik ne göçmen kuşlar geliyor buraya ne 5 bin yıllık asmalar üzüm veriyor. Şimdi depremle birlikte insanımız da göç etmek zorunda kaldı. Deprem sonrası iki termik santral durunca biz on yıllardır ilk defa temiz bir havada baharın kokusunu alabilmiştik. Elbistan Ovası, Türkiye’nin dördüncü büyük ovası ve birinci sınıf tarım arazilerinden oluşuyor. Biz kömüre mahkum değiliz, afete dirençli kurulacak yeni kentimizde kömüre mahkum olmadan insanca yaşamak istiyoruz.’’

28 Mar 2024 - 10:55 - Çevre --- Okunma

Mahreç  Mustafa Sariipek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.