-

Dalyan Dernek'ten başkan adaylarına: Doğayı koruyun, ekosistemi bozmayın

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu (Dalyan Dernek) tarafından yapılan bir açıklamayla başkan adaylarından doğanın korunması ve ekosistemin bozulmaması istenerek “Halk adına bölgeye sahip çıkın” denildi.

Mustafa  SARIİPEK
Mustafa SARIİPEK Tüm Haberleri
mask

Muğla’nın Ortaca ilçesinde sazlık kanalı, kaya mezarları ve İztuzu plajıyla dünyaca ünlü Dalyan Mahallesi’ndeki Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu (Dalyan Dernek) yazılı bir açıklama yayınlayarak başkan adaylarından isteklerini sıraladı. Özellikle adaylardan doğanın korunması ve ekosistemin bozulmaması istenerek “Halk adına bölgeye sahip çıkın” denildi.

Yerel seçimlere çok az bir süre kala projelerin birbiriyle yarıştığının belirtildiği açıklamada, “Bizler Ortaca ve Köyceğiz Belediye Başkan adaylarımızdan Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesinde yer alan yerlerimizin korunmasını istiyoruz” denildi.

 

2/5
mask

 ÖNCELİKLİ ALANLAR

Açıklamanın devamında korunmasına öncelik verilen alanlar olarak İztuzu kumsalı, Dalyan lagünü ve kanalı, Köyceğiz Gölü, Sandras Dağı, akarsu ve su kaynakları gösterilerek şu ifadelere yer verildi: “Tüm canlıları tehdit eden mevcut çevre sorunları ile çözüm önerilerimizi dikkate almalarını, doğayı rant uğruna tahrip edecek proje ve uygulamalardan kaçınmalarını ve kamu yararını önceleyen bir yönetim anlayışı ile bölge halkının çıkarlarını korumalarını talep ediyoruz. Bölgemizdeki yoğun turizm ve tarım faaliyetlerinin neden olduğu, yıllar içinde artan çevre sorunlarımıza dikkat çekmek isteriz.”

3/5
mask

 NELERE DİKKAT ÇEKİLDİ?

* Dalyan kanalı, Lagünü ve Köyceğiz gölündeki yoğun tekne trafiği,
* Sazlıkların turizm ve tarım amaçlı kesilmesi, sökülmesi ve yakılması,
* Doğal yapıyı ve peyzajı değiştiren projeler, özellikle kıyılardaki imara aykırı yapılaşma,
* Kıyı boyunca yeni iskelelerin yapımı,
* Kontrolsüz mavi yengeç avı,
* Deniz ve göl kaplumbağaları, su samuru gibi türlerin bireylerce tekne turları kapsamında ve kıyıdaki otel ve restoranlardan beslenmesi doğal yapıya ve ekosisteme zarar vermektedir.
* Akarsulardan, sulama arıklarından göle ve kanala ulaşan tarım ilaçları ve evsel atıklar,
* Teknelerin sintine ve katı atıkları,
* Kıyıdaki işletmelerin sıvı ve katı atıkları,
* Artan inşaat faaliyetleri nedeniyle altyapının yetersiz kalması,
* Mevcut kanun ve yönetmeliklere göre uygulama ve yaptırımların etkin olarak tatbik edilmemesi; Çevre kirliliği yaratmaktadır.

4/5
mask

TURLARDA DENİZ KAPLUMBAĞASI BESLEME YASAKLANMALI
6. Deniz kaplumbağası gösterme ve beslemelerinin yapıldığı tekne turlarının yasaklanması; kıyıdaki tüm işletmelerden bu türlerin beslenmesini önleyici tedbirlerin alınması;
7. Özellikle yoğun turizm dönemlerinde (örneğin, bayram tatillerinde) ziyaretçilerin İztuzu kumsalının doğal yapısına zarar vermemeleri ve çevre kirliliği yaratmamaları için gerekli tedbirlerin alınması.
8. Yerleşim alanlarının genişlemesiyle orantılı altyapı yatırımlarının (kanalizasyon, arıtma vb..) gerçekleştirilmesi.
Bir diğer önemli husus ise, özellikle son günlerde basına da yansıyan ve gündem olan İztuzu kumsalı günübirlik tesislerinin işletim yöntemidir.

5/5
mask

TESİSLER NASIL İŞLETİLMELİ?

Anayasaʼnın 43. Maddesi, “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir” hükmü hatırlatılarak, “3621 sayılı Kıyı Kanunuʼnun 5. Maddesi de, ‘Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir’ hükmünü içermektedir. Devletin, egemen otorite olmaktan kaynaklanan, bu temel yetkisinin bir şirkete devredilerek özelleştirilmesi ticarileştirilmesi mümkün değildir. Çünkü, Muğla Çevre Vakfı’na (MUÇEV) devir, devlet egemenliğinin devri niteliğinde, Anayasaʼnın 6. Maddesinde yer alan, ‘Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz’ ikesine aykırı ve kabul edilemez bir devir anlamına gelir” denildi.

 MÜLK EDİNİLEMEZ HÜKMÜ VAR


Ayrıca, “Kamunun yararına ve kamu tarafından serbestçe kullanılması zorunluluğu ve mülk edinilemez oluşu nedeniyle, kıyıların kiralanamayacağı, idare mahkemelerinin ve Danıştayʼın yerleşik kararlarıyla da kabul edilmiştir. Bu nedenlerle İztuzu kumsalı günübirlik tesislerinin işletme hakkı, siyasi beklentilerden ve seçim sonucundan bağımsız olarak ve bu sebeple de seçimden önce Ortaca Belediyesi’ne verilmelidir. Belediye başkan adaylarımıza ve Kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadeleri yer aldı.

29 Mar 2024 - 12:42 - Çevre --- Okunma

Mahreç  Mustafa Sariipek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.