-

Deniz Turizminde Hedef 15 Milyar Dolar

Ülkemizde her geçen gün önemi giderek artan deniz turizmi sektörünün sorunlarının görüşüldüğü, İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından düzenlenen Deniz Turizmi Çalıştayı Marmaris’te yapıldı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran” Deniz turizminde, yüzde 25 pay hesabından hareketle deniz turizminin hedefi 15 milyar dolardır. Bu hedefi yakalamak için sektörü teşvik edici adımları hep birlikte atmalıyız” dedi.

Mikail Zeybek
Mikail Zeybek Tüm Haberleri
mask

Martı Otel’de yapılan Çalıştaya, Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, Marmaris Kaymakamı Nurullah Kaya, Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Neşe Çıldık, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salih Tan, Bakanlık Bürokratları, İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak, Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Başkanları, Meslek Komiteleri Başkanları ve Odamız üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, ülkemizde her geçen gün önemi giderek artan deniz turizmi sektörünün, genel turizm gelirlerine ve ülke ekonomisine sağladığı katkıyı artırmak, sektöre engel teşkil eden bazı sorunların izale edilmesine katkı sağlamak amacıyla bu Çalıştayı düzenlediklerini belirterek, toplantının başarılı ve verimli geçmesini, hayırlı sonuçlara vesile olmasını temenni etti.  

2/7
mask

 Deniz Turizminin Hedefi 15 Milyar Dolar

Deniz turizminin, ülkemizdeki genel turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 25’sini oluşturduğunu belirten Tamer Kıran, “Bu konuda açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki, Ege ve Akdeniz’de kıyılarımıza gelen turistlerin büyük bölümünün deniz için geldikleri gerçeğinden hareket edersek aslında biz bu payın çok daha da yüksek olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu. 

2024 yılında Türkiye’nin, 60 Milyon Turist, 60 Milyar Dolar Turizm Geliri hedeflediğini belirten Tamer Kıran, “Yüzde 25 pay hesabından hareketle deniz turizminin hedefi de en az 15 milyar dolardır. Dolayısıyla bu hedefi yakalamak ve hatta geçmek için sektörü teşvik edici adımları hep birlikte atmanın önemini vurgulamak istiyorum.” dedi.

 İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın deniz turizmi alanında yaptığı çalışmaları değerlendiren Tamer Kıran, 90’lı yıllardan itibaren öncelikle yat turizminin, müteakiben diğer deniz turizm unsurlarının çeşitlenmesi, ülke ekonomisine yaptığı katkılar göz ününe alınarak ve bu konudaki sorunların çözümü,  ihtiyaçlara daha güçlü ve bütünleştirici bir turizm anlayışı getirmek ve bununla ilgili mevzuat çalışmalarına destek olup sektörün görüşlerini bildirmek amacıyla 2000 yılında Odamız bünyesinde Deniz Turizmi Çalışma Grubu kurulduğunu kaydetti.

 Tamer Kıran, sektörün sadece Yat ve Yat Liman İşletmeciliği olarak Belgelendirilmesi yerine denizde çeşitli deniz araçları ile yapılan tüm turizm faaliyetlerinin bir bütün tanımda birleştirilerek, sektörün çalışma usul ve esaslarının belirlenmesi, Turizm Belgelendirme sistemine alınarak desteklenmesi için ilk kez Deniz Turizmi tanımı 2000 yılında yine Odamızca yapılmış, Turizm Bakanlığımızın da destek vermesiyle denizcilik sektörü içinde ve turizm ile ilgili diğer platformlarda yeterince dile getirilemeyen ‘Deniz Turizmi’ kavramı literatüre girmiştir.” diye konuştu.

 Tamer Kıran, çalıştaya iştirak eden her iki Bakanlığımızın da denizcilik sektörüne engel oluşturan her sorunu dikkatle takip edip, aşılması noktasında elinden gelen destek ve gayreti samimiyetle gösterdiğini bildiklerini belirterek, bu toplantıdan da önemli çıktılar elde edeceklerine inancının tam olduğunu sözlerine ekledi.

3/7
mask

 Vali Akbıyık; “Denizlerimizi Korumak ve Onları Sürdürülebilir Şekilde Yönetmeliyiz”

Deniz turizminin Muğla’nın önemli bir cazibe merkezi haline gelmesinde önemli bir rolü olduğunu söyleyen Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, “Muğla’daki deniz turizmi kapasitesini rakamsal olarak ifade edecek olursak,7.093 yat kapasiteli 28 marina, 15.743 yatak kapasiteli 1.512 ticari yat, 36.500 yolcu kapasiteli 742 günübirlik tekne faaliyet göstermektedir. İlimiz genelinde 137 adet mavi bayraklı işletme bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl,76.910 yolcu kapasitesine sahip 92 adet kurvaziyer limanlarımızı ziyaret etmiştir.Ayrıca İlimizde 2 tane uluslararası havaalanının bulunması ve buralardan yat limanlarına karayolu ile ulaşımın kolaylıkla sağlanabilmesi,deniz turizmi için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Deniz turizminde sahip olduğu tüm bu avantajlar İlimizi, ulusal ve uluslararası alanda ilgi odağı haline getirmiştir. Her yıl Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışları, Dünya Optimist Şampiyonası, The Bodrum Cup gibi uluslararası organizasyonlara başarı ileev sahipliği yapmaktayız. Bu sayede pek çok ülkeden sporcunun katılım sağladığı organizasyonlar ile ilimizin doğal güzelliklerini ve tarihi değerleriniglobal ölçekte tanıtma fırsatı buluyoruz.

 Bu eşsiz doğal ve tarihi zenginliklere sahip çıkılması bilinciyle çalışmalarımızı şekillendiriyoruz, bununla beraber denizlerimizi ve doğamızı korumak, onları sürdürülebilir şekilde yöneterek geleceğini güvence altına almak bütün paydaşlar için eşgüdümle çalışılması gereken, önemli bir misyondur. Bu konuda hepimizin sorumluluğu bulunmaktadır. Ancak bu şekilde, denizlerimizin zenginliğini ve çeşitliliğini gelecek nesillere aktarabiliriz” dedi.

4/7
mask

 Başkan Ünlü: “Denizlerimizdeki Kirliliği ve Doğa Tahribatını Önlemeliyiz”

Marmaris’te denizin önemli bir kaynak olduğunu ve önemini vurgu yapan Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü,” Marmaris’te denizi çektiğiniz anca Marmaris normal bir Anadolu kasabası haline gelir. Aslında bütün deniz kentleri böyle. Deniz, tüm kıyı kentlerimiz için çok önemli. Üzerinde hassasiyetle durulması gerektiği çok açık. Biz Marmaris olarak Curuise turizminden çok fazla gelir elde etmeyi bekliyoruz. Bununla birlikte denizlerde oluşan araç fazlalığı ile birlikte oluşan kirliliği ve doğa tahribatının önlenmesi için ele bir toplantı bekliyorum. Yaşanan yangın felaketi sonrası denizlerimizin bu durumdan en kötü şekilde etkilendiğinin bilincindeyiz. Bununla ilgili mutlaka çalışmaların yapılması gerekiyor. Liman fiyatlarının da konuşulup en uygun şekilde revize edilmesini bekliyorum” dedi.

29 Nis 2024 - 13:25 - Turizm --- Okunma

Mahreç  Mikail Zeybek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.