- G:

Marmaris’te Domuzlarla Topyekun Mücadele

Son günlerde şehir merkezinde sürüler halinde sıklıkla görülmeye başlayan yaban domuzları ile ilgili veteriner hekimlerle çalışma başlatan Marmaris Belediyesi, veteriner hekimler tarafından hazırlanan raporu kamuoyu ile paylaşarak olayın çarpıcı boyutunu kamuoyuna duyurdu.

Vural Efecik
Vural Efecik Tüm Haberleri
mask

Marmaris Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü ve veteriner hekimler domuzların toplum sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturduğunu dikkat çekerek vatandaşların kesinlikle uyması gereken kuralları hatırlattı.

 Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, yaban domuzları ile ilgili Marmaris’in ciddi bir problemi olduğuna dikkat çekerek, parklarda sokaklarda dolaşan yaban domuzlarının salyalarından dışkılarından bizim evcil hayvanlarımıza ve çocuklarımıza bulaşabilecek herhangi bir hastalık veya kuduz vakası turizm kenti Marmaris’te ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Daha da ileriye giderse Marmaris’in karantinaya alınmasına kadar gidebilir dedi. Başkan Ünlü, bu nedenle kurumlarımızdan önce vatandaşlarımıza çok ciddi bir iş düşüyor. Vatandaşlarımız kesinlikle çöplerini çöp sepetlerine atmalı ve gelişi güzel her yere kedi köpek maması koymamalı dedi.

Marmaris’te Domuzlarla Topyekun Mücadele

 Başkan Ünlü;: Durum Çok Ciddi

Başkan Ünlü’nün açıklaması şöyle:

“ Domuzlarla ilgili Marmaris’in ciddi bir problemi var. Bu konuyla ilgili toplum sağlığı ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yaptık.  Şimdi veterinerlerimizin hazırladığı raporu Marmaris halkıyla paylaşıyoruz.

Bizim hem toplum sağlığı hem de toplum güvenliği için yapmamız gerekenler var. Bu sadece kurumlar tarafından yapılamayacak konular. Burada vatandaşımızın katkısı çok önemli. O yüzden bu çalışmayı ilk etapta yapıyoruz. Bu durumun ne kadar ciddi olduğu uzman kişilerin raporunda görülüyor. Bu hayvanların salyalarından dışkılarından bizim evcil hayvanlarımıza bulaşabilecek herhangi bir hastalık veya kuduz vakası, turizm sezonun başladığı günlerde de bizi çok zor bir duruma düşürecektir. O yüzden hem vatandaşlarımızın hem de kurumlarımızın önlem alması gerekiyor.

 Çöplerin Çöp Konteynırlarına Atılması Çok Önemli

Bizim buradaki birincil amacımız vatandaşımızın  çöplerini çöp konteynırlarına atması çok önemli. Dışarıda kalan çöpler hayvanların o bölgeye gelmesine sebep oluyor. Bunu önlememiz gerekiyor. Bunun için çöplerimizi çöp sepetlerine atmamız lazım.

 Mamaları Gelişi Güzel Sokaklara Koymayalım

Vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken bir diğer konuda sokak hayvanları için konulan besinleri gelişi güzel koymamaları. Biz belediye olarak sokak hayvanları için yaptığımız kedi evlerimiz var. Bu bahsedilen hayvanlar sokak kedisi sokak köpeği değil. Bunlar vahşi hayvanlar. Bu toplumsal hayatımızın dışında bir olay. İleride toplum sağlığı anlamında hem de ekonomik anlamda çok fazla sorunla karşı karşıya kalabiliriz. Bu çalışma bunun birinci ayağı bundan sonra işin içine üniversitelerimizi de katarak bu konuda nasıl mücadele edilebileceği uzman kişilerce çözüm önerileri getirilecektir. Devlet kurumlarımızın da bu konuda çalışması var ancak biran önce bu çalışmaların hızlandırılması gerekiyor” dedi.

 Veterinerler adına oluşturulan raporu kamuoyu ile paylaşan veteriner Hekim Behçet Düzgün, yaban domuzlarının kontrol altına alınmadığı zamanlarda halk sağlığını tehdit edici sonuçlar ortaya çıktığını dikkat çekerek, “ Bu hayvanlar normal şartlarda dağlarda veya insanlara uzak bölgelerde yaşarlar. Fakat yaşam alanlarının yangın, sel, toprak kayması, depremler gibi doğal afetler sonucunda zarara uğraması sonucunda aç kalarak başka bölgelere göç ederek ya da insanların yaşadıkları yerlere de inerek karınlarını doyurmaya ve hayatta kalmaya çalışırlar.

Bölgemizde son yıllarda meydana gelen orman yangınları sonucunda da buralarda yaşayan hayvanların bir kısmı ölmüş ve bir kısmı da bulundukları bölgelerden başka yerlere göç etmişlerdir. Doğanın dengesi bozulmuş ve besin zincirlerinin bozulması sonucunda bir dengesizlik ortaya çıkmıştır. Ormanların içerisinde saklanarak avlanan karakulak, çakal, tilki ve benzeri etçil hayvanlar saklanacak ve barınacak yerleri kalmadığı için başka ormanlık bölgelere gitmişlerdir. Doğada güçlü her zaman güçsüzü yakalayarak yer ya da ondan yararlanır ve hayatta kalır. Böylelikle hasta ve zayıf hayvanlar eradike olarak güçlüler yaşamlarını sürdürürler.  Bu doğanın kanunudur. İnsanların bu dengeye yapacağı herhangi bir yanlış müdahale hem onların yaşamlarını olumsuz etkileyecek hem de diğer türlerin beslenme ve yaşamalarını olumsuz etkileyerek tüm flora ve fauna bundan etkilenecektir.

 “Domuzları Beslemek Kötü Sonuçlar Getirebilir”

Son yıllarda sayıları kontrol edilemez bir şekilde artan domuz nüfusu da önlem alınmadığı takdirde insan ve toplum sağlığını tehdit edici bir seviyeye ulaşmaktadır. Domuzları insanların yaşadığı yerlerde beslemek belki insancıl ve hoş gibi gözükebilir. Fakat bu davranışlar ileride kötü sonuçlara varacak olaylara sebep olabilecektir. Daha önceki yıllarda sokak aralarında tek tük gördüğümüz domuzlar şu anda sürüler halinde gezmektedir. Bu hayvanların sayısının kontrol altına alınması da kedi köpek gibi kısırlaştırılarak yapılamayacağı için kontrolsüz çoğalma devam etmektedir.

Marmaris’te Domuzlarla Topyekun Mücadele

 Bir Domuz 6 Yıl Sonunda 67 Bine Ulaşıyor

Bir dişi domuz daha bir yaşına gelmeden doğurmaya başlar ve senede en az iki defa doğum yapar. Her batında da çok sayıda yavru meydana getirir. Herhangi bir hayvan senede iki defa doğurursa ve her batında 6 yavru meydana getirirse ve bu yavruların yarısı dişi yarı erkek olduğu düşünülürse ve bu dişilerin hiç birisi kısırlaştırılmazsa 6 yıl sonra 67. 000 sayısına ulaşılmaktadır. Sanırım bu sayılar olayın ciddiyetini ortaya koymaktadır. Şu anda binlerce sayıda olan bu populasyon önlem alınmadığı takdirde yüz binlere ulaşabilecektir.

 İnsanlara Hastalık Bulaşacaktır

Bu sayının yanında asıl önemli olan şey bu domuzların insanların yaşam alanlarına gelmesi, parkları, bahçeleri kazması ve buralara idrar, salya, dışkı gibi atıklarını bırakmaları sonucunda bunlardan evcil hayvanlara, orada oynayan çocuklara ve insanlara bir sürü hastalık bulaştıracaktır. Şu anda bile bazılarımızda bu hastalıkların olması muhtemeldir. Bu hayvanların hiç birisi aşılanmadığı ve parazit ilacı verilmediği için dışkılarında, salyalarında, idrarlarında bulunan parazitler parklarda veya dolaştığı yerlerde kedi, köpek veya insanlara bulaşmayı beklemektedir. Bu hayvanlar kuduz virüsünün taşıyıcısıdırlar. Kuduz olan bir tane domuzun şehirde ölmesi veya salyasından ısırığından bu virüsü bulaştırması sonucunda insanlar ve hayvanlar ölebilir. Sizden bir kaç dakika önce parktan geçmiş olan bir domuzun oradaki bir banka veya otlara bulaşmış kuduz virüsü içeren salyası sizin veya gezdirmekte olduğunuz köpeğinizin kudurmasına sebep olabilir. Olay bu kadar ciddi.

Dışkılarında bulunan ve etrafa yayılan tenyalarının larvaları parklarda bol miktarda mevcut şu anda ve son konakçısı insanları bekliyor. Bu larvalar akciğer, karaciğer ve beyin gibi dokulara yerleşerek burada yumrular oluşturmaktadırlar. Bu larvaların insan vücudundaki kuluçka süresi 15-20 yıldır. Yani bugün bulaşacak olan bu larvanın yapacağı etkiyi yıllar sonra fark edeceğiz ve iş işten geçmiş olacak.

 “Domuz gribi vakalarının kaynağının domuzlar olduğunu unutmayalım”

Bunun yanında hepimizin yıllardır yaşadığı domuz gribi vakalarının kaynağının domuzlar olduğunu unutmayalım. Belki son zamanlarda domuz gribi vakaları azaldı ama hala insanlara bulaşma riski var. Sadece domuzlarda görülen ve Aujesky adı verilen yalancı kuduz virüsü de şimdilik sadece domuzlarda gözüküyor insanlara bulaşmıyor. Fakat bu virüsün bir gün insanlara da bulaşmayacağını hiç kimse garanti edemez. Ormanda yaşaması gereken bir yaban hayvanının insanların içinde yaşamasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Tüm bu bilgilerin ışığı altında Marmaris halkı tarafından yapılması gerekenler şu şekilde özetlenebilir;

 *Çöp konteynerleri dışına kedi köpek maması ve gıda artığı konulmasının yaban domuzlarını buralara çekeceği unutulmamalıdır.

* Yaban domuzlarının;  Kuduz, domuz gribi, domuz tenyasına bağlı olarak gelişen karaciğer, akciğer ve beyinde kistik hastalıklar gibizoonoz hastalıkların yayılımına neden olduğu unutulmamalıdır. Bu hastalıkların hem insanlar hem de kedi ve köpekler içintehlike arz ettiği, bir kuduz vakasına rastlanması sonucunda oluşacak karantina durumunda şehre giriş çıkışların kapatılacağı, tüm uçuşların iptal edileceği ve bundan Marmaris'in çok zarar göreceği unutulmamalıdır.

* Yaban domuzlarının çok hızlı üredikleri, doğal avcılarının da azalması ve hazır beslemeyle üreme hızlarının arttığı, kendi doğal beslenme alışkanlıklarına ve yaşam alanlarına dönmeleri gerektiği unutulmamalıdır.

* Tüm dünyada olduğu gibi orman yangınlarından etkilenen tüm hayvanlar gibi yaban domuzlarının da diğer yanmamış orman bölgelerine göç edeceklerinin, duruma adapte olacaklarının ve aç kalmayacaklarının bilinmesi gerekmektedir. Adaptasyon esnasında doğal hayatlarında yaptıkları gibi besin arama esnasında toprağı karıştırarak orman gelişimine katkı sunacaklardır

* Yaban domuzlarının insanların yerleşim yerlerine daha çok inmelerinin asıl nedeninin orman kalmadığı için değil, kolay ve hazır gıdaya ulaşabildikleri içindir.

*Domuzlar tarafından yaralanmış ev hayvanı sayısı her geçen gün artmaktadır. Veteriner kliniklerinde bunlara müdahale edilmekte fakat bazen bu yaralı hayvanlar hayatını kaybetmektedir. Daha geçenlerde elinde pide torbası taşıyan bir kadının domuzların saldırısından son anda kurtulduğu ve bunun her birimizin başına gelebileceği unutulmamalıdır.

* Yaban domuzunun çöp, gıda artığı ölü hayvan gibi her türlü gıdayı tükettiği, bir gün sarhoş ya da güçsüz veya yaralı bir insanın domuz saldırısına maruz kalabileceği unutulmamalıdır. Çiftleşme zamanlarında veya yanında yavrusu olduğu zaman bu hayvanın her an saldırıya geçebileceği gerçeği akılda tutulmalıdır.

YABAN DOMUZLARININ YERLEŞİM ALANLARINDAN UZAKLAŞMASI HEM ONLARIN DOĞAL YAŞAMA DÖNMESİ AÇISINDAN HEM DE BİZLERİN VE EV HAYVANLARIMIZIN SAĞLIĞI AÇISINDAN ŞARTTIR. BU HAYVANLARIN ŞEHİR İÇERİSİNDE GIDA BULABİLECEKLERİ ORTAMLARIN ORTADAN KALDIRILMASI ZORUNLUDUR. BUNUN İÇİN DE HİÇ KİMSENİN BUNLARA YİYECEK MADDESİ VERMEMESİ GEREKMEKTEDİR. GEREK ORMAN KENARLARINDA GEREKSE ŞEHİR İÇERİSİNDE HİÇ BİR ŞEKİLDE YABAN DOMUZLARININ YİYECEĞİ GIDANIN VE GIDA ARTIKLARININ AÇIK ALANA BIRAKILMAMASI GEREKMEKTEDİR.

KAMUOYUNA SAYGILARIMIZLA

MARMARİS KLİNİSYEN VETERİNER HEKİMLERİ

16 May 2024 - 18:26 - Gündem --- Okunma

Mahreç  Vural Efecik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.