MARMARİS MANŞET

GARDAŞ

Ankara’da 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi açılır. Mayıs ayının ilk haftasında bakanlıklar oluşturulur, doğal olarak Maliye Bakanlığı da vardır, ancak  bu bakanlığın kasasında beş kuruş yoktur. Sovyetlerle yardım konusunu görüşmek için bir heyet yola çıkmıştır. Heyetin Moskova’ya varması iki ay sürecektir, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Çiçerin’in olumsuz tavrı nedeniyle görüşmelerden sonuç alınamaz. Heyetin Moskova’ya gidip gelmesi dört beş ayı bulur.
     Meclis vardır ama Meclis’in ordusu yoktur. Bırakın orduyu kapıya dikecek asker yoktur.  Bakanların özel odaları yoktur. Bir odaya iki masa atılır, iki bakan aynı odada çalışır. Bakanlara verilecek kağıt yoktur. Bakanlıklarda çalışacak okur yazar insan yoktur.
    Milletvekilleri için ev yoktur, otel yoktur. İki üç milletvekili bir araya gelip bir oda kiralayabiliyorlarsa şanslı sayılırlar.
      Ankara’da doğru dürüst lokanta yoktur. Meclisin bahçesine kazan kurulur, milletvekillerinin memleketlerinden getirdikleriyle kazan kaynatılır.
     Mustafa Kemal Paşa,  Erzurum’dan Kazım Karabekir Paşa’nın yanına kattığı Ali Metin Çavuş’la Direksiyon binasında kalmaktadır. Çamaşırları Ali Metin yıkar, yemekleri Ali Metin yapar. Mustafa Kemal Paşa’nın ceketinin düğmesi kopmuştur,  Paşa seslenir: Ali Metin iğne iplik getir, şu düğmeyi dikelim.
     Milletvekillerinden bazıları bu yokluklardan şikayetçidir. Geri gitmek isteyenlerin olduğu Mustafa Kemal Paşa’nın kulağına da gelir. Bir gün kürsüye çıkar, konuşur: Aranızda yokluklardan şikayetçi olanlar varmış. Sizi buraya zorla getirmedim, zorla da tutamam, der ve ekler: Ben tek başıma da kalsam burada savaşmayı sürdüreceğim. Burada tutunamazsam, Elmadağ’a çıkıp orada silah elimde ölünceye kadar savaşacağım. İsteyen memleketine dönebilir, der. Bu konuşmadan sonra şikayetler kesilir.
   İşte bu yokluk aylarında  Mustafa Kemal Paşa Azerbaycan Devlet Başkanı Neriman Nerimanov’a bir mektup yazar. Mektupta içinde bulundukları durumu anlatır, para ve benzin göndermelerini ister. Durumları düzelince borçlarını ödeyeceklerini de yazar. 
      Aradan bir süre geçer, istenen yardımlar fazlasıyla gelmiştir. Bu yardım malzemeleriyle birlikte Neriman Nerimanov’un Mustafa Kemal Paşa’ya yazdığı  bir mektup da gelir. 
       Mektupta Nerimanov şunları yazmıştır:   GARDAŞIN GARDAŞA BORCU OLMAZ,  DESTEĞİ OLUR.
      UYARI: Neriman Nerimanov erkek adıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!