MARMARİS MANŞET

GAZETECİLİĞİN OKULU : RÜZGARLI SOKAK

GAZETECİLİĞİN OKULU : RÜZGARLI SOKAK

Marmaris MANŞET yazarı ve Usta Gazeteci Abbas Satır tarafından kaleme alınan “RÜZGARLI SOKAK- Bir dönemin Basın Tarihi ve Mürekkep Kokulu Anılar” adlı kitap, siyasal hayatın ilk elden tanıklığını yapmış bir mekân olan ve Türk basın tarihine yaşamsal bir katkı sağlayan Rüzgârlı Sokak’ın dünü ve bugününü yanısıtıyor.


Kitapta, 1919’dan 1995 yılına kadar Rüzgârlı Sokak’ta yayınlanan gazetelerin ve burada çalışan gazetecilerin fotoğrafları ve isimleri yer alıyor. Abbas Satır kitabında “ Ankara basının kalbinin attığı Rüzgarlı’da bir çok ünlü gazeteci yetişti. Bir gazetecilik okulu gibiydi. Daha önemlisi gazete sahibi gazeteciler vardı. Ancak 1980’den sonra bu dönem bitti. “diyor
Türk Basın tarihinde önemli bir yer tutan ve Ankara’nın Babal-i’si olarak bilinen Rüzgarlı Sokak kitap oldu. Marmaris MANŞET yazarı usta gazeteci Abbas Satır tarafından kaleme alınan “Rüzgarlı Sokak- Bir Dönemin Basın Tarihi ve Mürekkep Kokulu Anılar” isimli kitapta, Rüzgarlı Sokak’ın dünü ve bugünü anlatılıyor.
İlk kez Kurtuluş Savaşı sırasında Ankara’da Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülük yaptığı “Hakimiyet-i Milliye” gazetesi ile başlayan gazete çıkarma serüveninde 1995 yılına kadar Rüzgârlı Sokak’ta yayınlanan gazetelerin isimleri yer alıyor.
ÜNLÜ İSİMLER RÜZGARLI’DA YETİŞTİ
Abbas Satır yazdığı kitapta, Ankara basının kalbinin attığı Rüzgarlı’da bir çok ünlü gazeteci yetiştiğini, bir gazetecilik okulu olduğunu ve halen atif olarak gazeteciliğini sürdüren, Altan Öymen, Oktay Ekşi, Melih Aşık, Can Pulak,Ümit Gürtuna, Süreyya Oral, Sungar Taylaner, İsmet Solak Tansu Polatkan, Yaşar Aysev, Abdi Pehlivan, Yekta Güngör Özden, Salim Taşcı, Orhan Gürdil, Okay Göçer, Mustafa Salihoğlu, Ceyhan Baydur, Necdet Buluz, Saygı Öztürk, İsmail Tükel, Güneri Civaoğlu, Hasan Cemal, Tuğrul Sarıtaş gibi daha bir çok isimin Rüzgarlı Sokak’ta gazeteciliğe başladığını belirtiyor.
Kitapta gazetelerin yayınlanma tarihleri, imtiyaz sahipleri, sorumlu müdürleri köşe yazarları muhabirlerinin isimleri tek tek araştırılmış. Hangi gazetenin hangi sokak ve işhanı veya binada yayınalandığı tesbit edilmiş. Kitabın bir bölümüne, Rüzgârlı Sokak’ta 1920’den 1995 yılına kadar, yayınlanmış gazetelerin birinci sayfalarını eklenmiş. Başka bir bölümde de, bu sokakta çalışan gazetecilerin bizzat yazdığı sokak anılarına yer verilmiş.Kitap, ayrıca çok partili hayata geçiş sürecinden, sonraki hareketli siyasal dönemler belge ve fotoğraflarla anlatılıyor. Bu nedenle kitap, Türk basın tarihine yaşamsal bir katkı sağlıyor
Ankara basınının neden Rüzgarlı Sokak’ta kurulduğu kitapta şöyle anlatılıyor :
“Cumhuriyet döneminde başlayıp, 1980 yılına kadar Rüzgarlı Sokak tarihi Ulus semtinin ve Ulus Meydanı’nın en hareketli sokağı idi. Cumhuriyet’in kuruluş tarihinden ülkenin yeni başkenti Ankara, Ulus merkezli büyüyemeye başlamıştır. Birinci ve İkinci Meclis buradadır.
O dönemde bakanlıklar, yargı organları, bankalar ve diğer resmi kurumlar hep Ulus çevresine yayılmıştır. Türkiye’ye gelen yabancı konukların ağırlandığı Ankara Palas ‘da Ulus’tadır. Ayrıca çağdaş sanatın kalbi de burada atmaktadır. Tiyatrolar, sergi evleri ve konser salonları Ulus çevresindedir. Batılılaşma ve yenilik hareketleri temeli de Ulus ve civarında atılmıştır.
Işte bu nedenden dolayı, sokağın İkinci Meclis’e en yakın yer olmasıdır. Gazeteciler için haber kaynağı Ulus bölgesidir ve gazeteci yaya olarak dolaşmaktadır. İkinci Meclis binasının arka tarafındaki Rüzgarlı Sokak’a açılan çamurlu bir yol vardı. Bu yolu kullanan gazeteci kestirme yoldan bürosuna ulaşırdı.
SOKAKTA CANLI BİR HAYAT VARDI
1970 yılının başına kadar, CHP Genel Merkezi’nin çevresinde boş alanlar vardı. Ankara’nın şehirlerarası otobüs terminali esasen Etlik Kasalar mevkiinde olsa da, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa gibi illere otobüsler buradan hareket ederlerdi. Gazanfer Bilge Turizm, Jet Turizm, Adil Atan Turizm gibi bir çok firma yolcularını Rüzgârlı Sokak’tan alır, burada bırakırdı.
Dolayısıyla buranın hareketliliği gece yarılarına kadar sürerdi. Sokağa girenleri, mangaldan çıkan dumanlar ve köfte kokuları karşılardı. Seyyar satıcılar, lahmacun, yumurtalı gobit satanlar ve köfteciler, ekmek paralarını bu sokaktan kazanırdı.
Rüzgârlı Sokak’ta sadece ulusal ve yerel gazetelerin büroları, matbaalar, klişe atölyeleri bulunmazdı. Oteller, lokantalar, barlar, bakkallar, berberler, otomobil tamirhaneleri, tornacılar,küçük bir sanayi siteleri vardı.

BASIN-YAYIN SOKAĞI
Rüzgârlı Sokak’a bağlanan başka sokaklar da vardı. Matbaayı ülkemize ilk getiren isim olan İbrahim Müteferrika; 1860 yılında Osmanlı’nın ilk gazetesi olan Tercüman-ı Ahval’i yayınlayan Agâh Efendi; Yeni Osmanlı hareketinin başlatıcılarından gazeteci-edebiyatçı Şinasi gibi basın-yayın dünyasının ünlülerinin isimleri bu sokaklara verilmişti. Bu isimler Türkiye’deki matbaacılığın ve gazeteciliğin öncü isimleridir. Yeni devlet, yeni başkentinde, bu öncüleri gazetecilerin dolaştığı sokaklarda yaşatarak sembolleştirmiştir. Buralarda Ankara’nın çeşitli gazetelerin büroları ve matbaaları vardı.”
Gazeteci – Yazar Abbas Satır, Rüzgarlı Sokak kitabında yeni nesil gazeteci adaylarına geçmişteki gazete yapım tekniğini ve kullanılan aletleri de tanıtıyor. Bu tanıtımın teknolojiye bağlı olarak basın-yayın sürecinde yaşanan büyük dönüşümü de gösteriyor. Türkiye’de gazeteciliğin, basın-yayın işinin dönüşüm sürecini de okuyucuya, özellikle de İletişim Fakültelerinde okuyan öğrencilere ve gazeteci adaylarına aktarma amacını taşıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!