MARMARİS MANŞET

GERİ VİTES YOK ARTIK

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 319 makalesi bulunuyor.

Malum salgın, bildiğinden geri durmuyor fırsatı yakaladığında affetmiyor. Öte yandan da dünya ülkeleri ticaretten geri kalmak istemiyor ve de ticaret savaşından geri durmuyorlar.
Türkiye neden dursun ki?
Hemen hemen tüm ülkeler, bir taraftan salgın ile mücadele ederken bir taraftan da ticari mücadelelerini yürütmek zorunda. Bu işlerde can ve mal kaybeden ülkelerin bu yarışları kaybedecekleri kesin.
Ne olacak peki olacağı şu Amerika gibi emperyalist ülkeler, can kaybına bakmaksızın ticari mücadelelerde bayraklarını oldukça yukarılara dikmek çabasında. Geri kalmış ülkeler ve de gelişmekte olan ülkeler ne yazık ki bu yarışta adeta varlık mücadelesi yapabiliyorlar.
Bu işin sonu nereye varır derseniz muhtemelen üzüntüyle belirtmek isterim ki ekonomisi güçlü olanlar kazanacak, dünyada söz sahibi olacaktır derim.
Ülkemizde ne var ne yok diye sual eder iseniz, ne kafa tutacak kadar güçlü bir ekonomimiz var ne de sağlık ordumuz teknik donanımımız olsa da salgın ile mücadelelerde, tedbirlere uymadığımızdan başarımız var.
Güçlüyüz ama rakiplerimiz bizden güçlü.
Bizi yönetenler de ticari hayatın canlandırılmasına öncelik veren ülkelerden. Şimdilik piyasalara paket paket taze para enjekte ediliyor. Bu tedbirlerle ekonomimizde, dipten iyileşme sinyallerini güçlü bir şekilde geldiği belirtilmektedir.
Ahvali durum böyle olsa da otellerimizin kapalı olanları, açık olanlardan, gerek yatak gerekse tesisi olarak bir hayli üstünde.
Özellikle pazar yerlerinde ve et ürünlerinde, fiyatlar nedense ha bire de bire yükselmektedir.
Esnaf desen elektrik parasını zor çıkartıyor, çiftçi üzgün, suçlu toprak ekilenin karşılığını vermiyor.
İthalat muslukları dersen mecburen kısılırken, sonuna kadar açık olan ihracat musluğundan su çok cılız akıyor.
Emekliler unutulmuşlar kategorisinde nedense. Bir kez gecen ramazan bayramıda verilmekte olan 1000 TL. ikramiye bir ay önce hesaplara geçirildi, başkaca tık yok.
Piyasa, alabilenler için kredi gölüne döndü, yine parası olanlar arabalarını değiştirdi, yine parası olanlar bir ev daha alabildi, çoğunluk gerisi günde kırk liraya talim.
Türkiye’mizin gündem ve manşetleri derseniz o kadar zengin ki, takip bile edilemiyor.
Bu gidişin sonunu şimdiden görmek zor dostum zor, her ne kadar birileri tünelin sonunda ışık görüldü dese de.

YAZARIN SON YAZILARI
SECİM PERDESİ ARALANDI - 10 Mayıs 2021
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!