MARMARİS MANŞET

Gino Pardo

Bu yıl hep Güz, Dostluk Ağacında hep yaprak dökümü yaşıyoruz. Türk Deniz Turizminde yatçılık sektörünün önünün açılmasında büyük emekleri olan dostum, komşum Gino Pardo bu kez sonsuzluğa yelken açtı.
Yat Turizmini Sihirli Lambasından çıkaran Cino Gino Pardo, yaşam kültürü vizyonunu ailesinden alan,  bir İzmir Levanten’iydi.
Almanya arayışından sonra yetmişli yılların sonunda Kuşadası’nda halıcılıkla başlayan turizm yolculuğu, kısa zamanda deniz turizmine dümen kırmış, bu konuda yabancı dili ve sempatisi ile çok kısa zamanda büyük başarılara imza atmıştır.
Dünyanın en zengin ve soylu insanlarının deniz üzerindeki çözüm ortağı olan Gino Pardo verdiği kaliteli hizmetle onların güvenini kazanmış, Krallar, Kraliçeler, Prensler, Prensesler, Devlet, İş adamlarının ve dünyaca ünlü sanatçıların sofrasında sır dostu olarak yer almıştır.
Dedem Hasan Reis’in Kuşadası’ndaki saygınlığı ve kuzenim torun Hasan Hepişeri’nin Gino Pardo’ya  işe başladığı yıllardaki meslektaş desteği sonucu, Ada’dan başlayan tanışıklığımız, ikimizin de Marmaris’i tercih etmesi  hatta evlerimizin komşu olması, kızım Damla’nın bir dönem  İstanbul, Oğlum Yağmurhan’ın da yıllardır Gino Group Marmaris ofislerinde çalışması ile pekişerek devam etti.
Fuarlarımızın en meraklı ve yeniliksever takipçisi olan Gino Pardo konforuna düşkün, güvenliğine önem verirdi. Temsilcisi olduğumuz tamamen ahşaptan portatif evlerimizi deprem önlemi olarak alıp evinin bahçesine koyar, en son model masaj koltuklarımızın keyfini çıkarırdı. Zaman zaman baş başa yaptığımız viskili, purolu sohbetlerde anlattığı anekdotlar beni hem düşündürür hem güldürürdü.
“ Evcil hayvanlara düşkünlüğü ile tanınan Gino, Kuşada’sındaki apartman katında biri Danua olan üç heybetli köpek beslemektedir. Köpeklerin evden dışarıda bakılmasını isteyen komşuları sürekli şikâyetçi olup netice alamadıklarında mahkemelik olurlar. Gino mahkemede savunma olarak köpeklerin süs köpeği olduklarını, komşuların olayı abarttıklarını söyler. Mahkeme olayın incelenmesi için bilirkişi gönderir. Kapı açıldığında koca Danua’yı gören bilirkişi heyeti korkudan sararmış olarak raporunu hazırlar ve mahkemeye sunar. Hakim – Evladım süsü köpeği demişsin ama evde beslediğin koskocaman bir köpekmiş dediğinde, hazırcevap Gino tüm sevimliliği ile – Efendim küçük süs köpeği de olur, büyük süs köpeği de diyerek savunmasında ısrarcı olmuşsa da Hakim -Ya evi boşaltacaksın ya da köpekleri başka yere göndereceksin. Sana 15 gün mühlet. Bu süre dolduğunda karara uymazsan hepiniz icra yolu ile çıkarılırsınız demiş.
Bunun üzerine Gino köpeklere bakan yardımcısına o gün için önemli sayılacak miktarda bir para verir ve git bu para ile köpekler için kiralık bir arsa bul ve üzerine kulübeler yap der. Yardımcısı arar tarar dağın tepesinde bir tarla  bulduğunu kiralık ayrılan paraya biraz ilave ederek burayı satın alabileceklerini söyler. Gino tamam der tarla alınır ve köpeklerin yaşam merkezi olarak düzenlenir.
Köpeklerin şansına bir süre sonra bu tarlanın yakınından Kuşadası Çevre Yolu geçer,  arsa bin kat değerlenir, Gino’nun servetine servet katar. İşte Gino çevresine pek belli etmese de böylesine güzel kalpli bir insandı ve hayatın ona gülümsemesi,  şans yıldızının açık olması buradan kaynaklanıyordu.
Bunları konuştuğumuz sırada ona – Aslında hiçbir iyilik cezasız kalmaz dedim. O da bana haklısın – Marmaris  Çamlı’da bir çiftlik yaptım, bataklığı cennete çeviren bir bitki örtüsü oluşturdum. Yüzlerce ceviz ağacı diktim, bu yüzden ağır cezada yargılandım. Meğerse ben Milli Park Orman alanı dokusunu değiştirmişim. Yanıtını verdi.
Gino Pardo, her çiçekten bal alarak gönlünce yaşadı, Yatçılık Sektöründe iz bırakan bir isim yaptı, yanında çalışanlara iş öğretti meslek sahibi yaptı, umarım bu isim daha da gelişerek devam eder.
01 Temmuz 2020 Denizicilik ve Kabotaj Bayramı’nda sonsuzluğa yelken açan sevgili dost Gino Matteo  Pardo anıldıkça yaşa.
Hoşça kalın, dostça kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!