MARMARİS MANŞET

GİRGİN; GEMİYİ YÜZDÜRMEK İÇİN BORCA SARILIYOR

GİRGİN; GEMİYİ YÜZDÜRMEK İÇİN BORCA SARILIYOR

Plan ve Bütçe Komisyon üyesi CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Esnaf ve sanatkârların yaşadığı sorunlar için Meclis araştırması istedi.

Girgin; Emek yoğun çalışma özelliğine bağlı olarak ülke çapında istihdamı artırmaya ve işsizliği azaltmaya katkıda bulunmaları ve büyük sanayi işletmelerinin tamamlayıcısı durumunda olmaları nedeniyle esnaf ve sanatkârların önemine dikkat çekti.

ESNAF SATTIĞINI YERİNE KOYAMIYOR

‘’Elinde arsası, evi, arabası olan birçok esnaf bankalara ipotek verip kredi çekme kuyruğuna girmiş vaziyette. Piyasada nakit sıkıntısı var, çekler ödenmiyor, senetler protesto oluyor, esnaf sattığını yerine koyamıyor, gemiyi yüzdürmek için borca sarılıyor ’’ diyen Girgin, ekonomik kriz nedeniyle 2019 yılında 115 bin esnafın kepenk kapattığını belirtti.

ESNAFTAN ZORLA SANDIK KESİNTİSİ YAPILACAK

Esnafın Sosyal Güvenlik Primini ödeyemediğini ve bundan dolayı sağlık hizmetinden yararlanamadığını belirten Girgin, “buna rağmen kirasıydı, stopajıydı ister kazansın ister kazanmasın götürüp yatırıyor” diye devam etti. Girgin şunu ekledi: “bu şartlarda bir de zorunlu olarak Ahilik Sandığına para kesileceğini söyleyen Girgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelen teklif ile şimdilik bunun 1 yıl erteleneceğini, bu süre içinde Ahilik Sandığının da esnafların talepleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Esnaf ve Sanatkarların yaşadıkları sıkıntılar ile iş hacmi ve talep daralmasının nedenlerinin araştırılması için Meclis Araştırması açılması yönünde teklifi veren Girgin ‘’Meclis’te ve her platformda esnaf kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz’’ dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!