MARMARİS MANŞET

GÖKOVA, AVOKADO EĞİTİM MERKEZİ Mİ OLACAK?

GÖKOVA, AVOKADO EĞİTİM MERKEZİ Mİ OLACAK?

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Ula’da ilk Avokado bahçesi 8 sene önce kurulmuştu.  Üreticisi Turan Şahin, “Kurduğum bu bahçeyi de ileride tarım alanında bir eğitim merkezi haline getirmek istiyorum” dedi.

Akyaka Mahallesi, İnişdibi Mevkiinde Turan Şahin’e ait 51 dekar arazide, toplam 5 çeşit olmak üzere 1080 adet Avokado fidanı, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak ve diğer katılımcılarla birlikte toprakla buluştu.

Ula İlçesi Akyaka Mahallesinde, Turan Şahin’e ait 51 dekarlık araziye, 3 yıl süren araştırmalar sonucu verilen kararla 1080 adet Avokado fidanı dikimi gerçekleşti. Gökova; batısında deniz, güneyi dağlarla kaplı olduğu için ortada mikroklimatolojik alan oluşan bir bölgedir. Subtropikal bitki deseninden Tropikal bitki desenine uzanan bir yelpazeye sahiptir. İklimsel meltem rüzgarı nedeniyle hava ısısının 36 derecenin üzerine çıkmadığı bir bölge olduğu için, 36 derecenin üzerine çıkmadığı için hem endemik bitkileri çok çeşitlidir, hem de tropikal bitki yetiştirmek için uygundur. Coğrafi İşaret Tescil süreci devam eden Gökova Susamını yetiştirmek için de oldukça büyük öneme sahiptir. Her açıdan potansiyeli yüksek bir yer olup, denizden gelen rutubetli rüzgar ovanın üzerine yayılmaktadır.

TARIM ALANIMI EĞİTİM MERKEZİ YAPMAK İSTİYORUM

Üretici Turan Şahin; ” Eğitime çok önem veren bir spor adamı olduğunu belirten, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Klübünde yöneticilik yapmaya devam eden, Fenerbahçe Kolejinin ve Fenerbahçe Üniversitesi’nin kurucularından olan Şahin, çocukların eğitimine verdiği öneme değinerek; “Yaptığım uzun araştırmalar sonunda buradaki arazilerimde Avokado yetiştirmeye karar verdim. Okullarımızda  çocukların tarım alanında eğitim almasına çok önem veriyorum. Kurduğum bu bahçeyi de ileride tarım alanında bir eğitim merkezi haline getirmek istiyorum” dedi.

BÖLGEMİZ ÇOK AVANTAJLI BİR BÖLGE

İl Müdürü Barış Saylak; ” Bölgemiz coğrafi olarak çok avantajlı bir bölge. Deniz seviyesinden, 2000 rakıma kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Özellikle bölgemizin kalkınmasında ve istihdamına katkısı olan, katma değeri yüksek ürün yetiştiriciliği alanında örnek böylesine önemli tesislerin kurulmasına vesile olmak ayrıca gurur verici. Üretimin her alanında var olduğumu her zaman söylerim. Ekibimle birlikte 7/24 üreticilerimizin yanındayız. Yeter ki sizler üretmeye devam edin.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!