MARMARİS MANŞET

GÖZÜMÜZ AYDIN DA

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 246 makalesi bulunuyor.

Evet, gözümüz aydın, ülkemizde doğalgaz yatağı bulundu. Bu ülkemiz adına bir zenginliktir.

83 milyon yaşayanımız için bir servettir. Ülkemiz için bir adım daha refah anlamını taşıyan bu servet ne anlatılmakla biter ne de övünmekle biter.

İnelim biraz daha derinlere.

83 milyon yaşayanı birden bire heyecanlandıran bu 7 – 8 defa daha önce duyurusu yapıldığı yazılan söylenen keşif üzerinde, dikkat ve hassasiyetle durulması gerektiği kanaatindeyim.

Her şeyden önce böyle bir doğalgaz yatağı var ise ki var ilan edildi, bunun sigara paketi misali sadece kenar yüzünün deklere edilmemesi gerekirdi.

Böyle devasa bir doğalgazın rezerv miktarının daha da sağlıklı bir şekilde tespit edilmesi gerekirdi. Bu doğalgaz yatağından, ham maddenin çıkarılması, işlenmesi ve evlere bağlanması aşamaları ve de maliyetleri konusunda geniş bir fizibilite yapılması ve bu güzel keşif haberi ile bu tamamlayıcı bilgi ve belgelerin de vatandaşlarımızla hassasiyet ve ivedilikle paylaşılmalıydı.

Ben, Kore savaşına katılan rahmetli kayınpederimden duymuştum, nur içinde yatsın, oğlum demişti, Türkiye’nin altı özellikle güneydoğu bölgesi zengin petrol yatakları ile dolu, gel gör ki ABD ile yapılan anlaşmalarda bu petrol kuyularının açılması yetkilerini, ilelebet ya da ABD onay vermedikçe açamayız açamıyoruz demişti. Sene 1950 sene 2020.

Doğalgaz bulunmuş olabilir ancak yapılacak fizibilite raporlarında, 2100 metreden çıkartılması ve evdeki vanaya bağlanması aşamasındaki özellikle maliyetler, hâlihazırda kullanılan gazın metre küp fiyatlarının da yer alması, tüketici için önemli bir mukayese bilgisi olacaktır.

Bulunan gaz rezervini ülkemizin 7 yıllık ihtiyacını karşılar gibi sözler döndü basın aranasında. Sonrasında, doğalgaz ihtiyacının akıbetinin ne olabileceği de fısıltı gazetelerinde yeriniz aldı.

İster eski, isterse yeni bir keşif olsun bu söylevlerin erken secim için bir yatırım olduğu da dile getirilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ