MARMARİS MANŞET

“GÜMÜŞKESEN ANITI” MİLAS’MIZIN SİMGESİDİR.

“GÜMÜŞKESEN ANITI” MİLAS’MIZIN SİMGESİDİR.

Muğla Milletvekili Suat ÖZCAN; Gümüşkesen Mezar anıtının Milas’ın batısındaki Sodra dağının doğu yamacındaki şimdiki Gümüşlük Mahallesi sınırları içindeki antik kent nekrepolu (mezarlığı) sahası içerisindedir.Yapım tekniği ve mermer süslemelerinin karakteristik özelliğiyle ünlü; M.S. 2.yüzyılın ortalarında yapılmış bir anıt olduğu, zamanın Milaslı bir yöneticisi ve ailesi için inşa edildiğini çeşitli kaynak ve kitaplardan öğrenmekteyiz.
Gümüşkesen anıtın Milas ve Milas halkı için çok büyük öneminin olduğunu belirten Özcan başta Milas Kaymakamlığı olmak üzere Milas Belediyesi,kamu kurumları, okullar ile birçok Sivil Toplum Kuruluşunun kurum amblemi olarak bu anıtın minyatürünü ya da grafiğini kullandığını bilinmektedir dedi.
Milas halkının görüş ve düşüncesi alınmadan,1.derece ile korunan Gümüşkesen anıtının bahçesine; Milas müzeler şehri olacak parolasıyla, Milas Arkeoloji müzesi inşaatına başlanmış, kabası bile bitirilmeden inşaat durmuştur ve bina şu anda virane ve metruk bir halde olduğunu belirten Milletvekili Suat ÖZCAN şimdiye kadar yapmış olduğu basın toplantılarında , Kültür ve Turizm Bakanı ile yapmış olduğu ikili görüşmelerde konuyu dile getirdiğini ifade ettiğini son olara TBMM de bir soru önergesi ile aşağıdaki soruları Sn.Kültür ve Turizm Bakanına yazılı olarak sormuştur?
1- Milas Arkeoloji müzesi yapım ihalesi hangi tarihte yapılmış, inşaatına hangi tarihte başlanmış, hangi tarihte bitirilmesi planlanmıştır ve şu an ne durumdadır?

2- Bu ihalenin toplam bedeli ne kadardır?

3- Milas halkının karşı çıktığı bu müzenin bir başka alana yapılması için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

4- Gümüşkesen Anıtının bulunduğu alana yapılan kaba inşaatı kaldırıp, eski haline getirmeyi düşünüyormusunuz?

Milletvekili Özcan ;Milas halkının birçok sivil toplum kuruluşunun sembolü olan Gümüşkesen Anıt mezarının eski yani orijinal haline getirilmesi talebine hiçbirimizin kayıtsız kalmayacağını, elbirliği ile bir değil birçok müze yapacak alanı hep birlikte buluruz dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ