KİRA ARTIŞ ŞAMPİYONU MUĞLA!

Türkiye genelinde satılık ve kiralık konut fiyatları rekor üzerine rekor kırarken, kira bedeli en yüksek olan iller sırasıyla Muğla, Antalya, İstanbul, İzmir oldu.

Ercan  Arslan
Ercan Arslan Tüm Haberleri

Tür­ki­ye ge­ne­lin­de Ekim ayı iti­ba­rıy­la konut satış fi­yat­la­rın­da yıl­lık değer ar­tı­şı %147, ki­ra­lar­da ise %120 se­vi­ye­sin­de ger­çek­leş­ti. Tür­ki­ye ge­ne­lin­de Ekim ayın­da or­ta­la­ma konut met­re­ka­re satış fi­ya­tı 8 bin 252 TL, or­ta­la­ma konut fi­ya­tı 1 mil­yon 114 bin 20 TL ve konut ya­tı­rı­mı­nın geri dönüş sü­re­si 18 yıl olur­ken, or­ta­la­ma kira ise 4282 TL oldu.
MUĞLA ZAM ŞAMPİYONU
Tür­ki­ye ge­ne­lin­de kira be­de­li en yük­sek olan iller sı­ra­sıy­la Muğla, An­tal­ya, İstan­bul, İzmir ve Ça­nak­ka­le oldu. En­dek­sa ve­ri­le­ri­ne göre Muğla’da ki­ra­lar­da yıl­lık değer ar­tı­şı %91,65 se­vi­ye­sin­de, or­ta­la­ma met­re­ka­re kira 117,25 TL, or­ta­la­ma kira ise 12 bin 897 TL, geri dönüş sü­re­si 18 yıl. An­tal­ya’da ki­ra­lar son 1 yılda %278,61 artış gös­ter­di. Or­ta­la­ma met­re­ka­re kira 78,21 TL, or­ta­la­ma kira ise 8 bin 604 TL, geri dönüş sü­re­si 17 yıl.

ACİLEN KONUT ÜRETİLMELİ
Sek­tör tem­cisl­ci­le­ri; “Sa­tı­lık ve ki­ra­lık­ta artış tren­di rekor kı­ra­rak devam edi­yor. Ay ba­zın­da bak­tı­ğı­mız­da sa­tı­lık ko­nut­lar­da Nisan ayın­da Tür­ki­ye ça­pın­da son 4 yılın en yük­sek ar­tı­şı ya­şan­dı. Ekim’de aylık de­ği­şim %15.56’ya ulaş­tı.
Geç­ti­ği­miz ay­lar­da da ilk 5 il içe­ri­sin­de yer alan Muğla, An­tal­ya, İstan­bul ve Aydın Ekim ayı ve­ri­le­ri­ne göre de yıl­lık değer ar­tı­şı­nın en çok ya­şan­dı­ğı iller ola­rak dik­kat çe­ki­yor.Bir sü­re­dir Tür­ki­ye’nin gün­de­min­de olan kira ar­tış­la­rı­na bak­tı­ğı­mız­da da Muğla, An­tal­ya, İstan­bul, İzmir ve Ça­nak­ka­le en yük­sek ar­tış­la­rın ol­du­ğu yer­ler. İstan­bul dı­şın­da­ki il­le­ri in­ce­le­di­ği­miz­de ortak özel­lik­le­ri­nin yaz­lık böl­ge­ler ol­du­ğu­nu gö­rü­yo­ruz. Pan­de­mi dö­ne­min­de say­fi­ye yer­le­ri­ne doğru baş­la­yan göçün ki­ra­ya et­ki­le­ri­ni daha net gö­re­bi­li­yo­ruz artık.” diye ko­nuş­tu.

# Muğla

23 Kas 2022 - 09:12 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Ercan Arslangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Marmaris’in ihtiyacı olan öncelikli okul hangisidir?