İşte Muğla’nın damakları lezzetlendiren yöresel yemekleri ve tarifleri

Doğadaki çok sayıdaki bitkiyi de içeren Muğla’nın yöresel yemekleri lezzetseverleri cezp ediyor.  İşte Muğla kebabı, tenekede tavuk, çökertme kebabı, Bodrum mantısı, Muğla saraylısı, kefal dolması gibi onlarcasının isimleri ve bunlardan bazılarının tarifleri…

Mustafa  SARIİPEK
Mustafa SARIİPEK Tüm Haberleri
İşte Muğla’nın damakları lezzetlendiren yöresel yemekleri ve tarifleri
İşte Muğla’nın damakları lezzetlendiren yöresel yemekleri ve tarifleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Dünyanın en zengin mutfakları arasında binlerce farklı tarif ve kendine özgü lezzetlerle dolu Türk mutfağı da yer alıyor.  Osmanlı kültürünün mirasçısı olarak, Balkan ve Orta Doğu mutfaklarından da etkilenerek günümüze kadar gelen Türk mutfağı, Anadolu’da yörelere göre farklılık gösteriyor. Türk mutfağı, zengin öğeleri ve karakteristik özellikleri ile beğenisi fazla olan mutfaklar arasında öne çıkarken hem etseverler hem de vejetaryenler Türkiye’de lezzetli yemekler bulabiliyor. Neredeyse her köşede görebileceğiniz kebap ve döner restoranları, bol şerbetli tatlıları, baharatlı et yemekleri, lezzetli hamur işlerini saymak mümkün. Bir gastronomi cenneti olan Türkiye’de mutlaka denenmesi gereken çok fazla lezzet var. Akdeniz, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Ege, Güneydoğu, Orta Anadolu bölgeleri,  şehirler her biri  zengin yemek haznesine sahip. Bunlardan birisi de Muğla yemekleri. Doğadaki hemen her türlü bitkiyi de içeren Muğla’nın yöresel yemekleri lezzetseverleri cezp ediyor.  

 

İşte Muğla’nın damakları lezzetlendiren yöresel yemekleri ve tarifleri
İşte Muğla’nın damakları lezzetlendiren yöresel yemekleri ve tarifleri

MUĞLA’NIN HANGİ YEMEKLERİ MEŞHUR?

Zengin bitki örtüsünün oluşturduğu Muğla mutfağı, doğada yetişen her tür sebzeyi kullanmayı başarmış. Komşu Yunanistan’da olduğu gibi Muğla’da da zeytinyağlılar ağırlıkta olsa da lezzetli et ve sebze yemekleri ve tabii ki tatlıları da önemli yer tutar. Ege beslenmesinin genel özelliklerini Muğla mutfağında da görmek mümkün. Sebze ve yabanıl bitkiler, zeytinyağlılar yöre beslenmesinde önemli bir yer tutar. Muğla yaşayanlarının önemli bir bölümünü Yörükler oluşturduğu için Yörük yemekleri de ön plana çıkıyor. Yörükler arasında beslenmenin temel öğeleri et ve süt olmasına rağmen sebze kurutma, tarhana, keşkek ve tatlıya dayalı beslenme geleneği hala devam ediyor.

Sulu Muğla Kebabı en meşhur çorbası olma özelliğini hala sürdürüyor. Tarhana da meşhurlar arasında. Bodrum mantısı, çintar, döş dolması, teneke tavuk, ekşili balık, oğlak yahni, Milas köftesi, Muğla Köftesi, çökertme kebabı, Milas çaykaması, sündürme, börülce ekşilemesi, ahtapotlu pilav, kaya koruğu salatası, Muğla saraylısı, kefal dolması, hindiba, börülceli Muğla pilavı, ebegümeci, pazı, koruk, turp otu, kabak çiçeği dolması, lokma gibi lezzetler Muğla mutfağının öne çıkanları.

 

EN İLGİNCİ SULU MUĞLA KEBABI

“Adı kebap ama sulu kebap da neyin nesi oluyor?” diyenlerin sayısı genelde çok oluyor. Sulu Muğla Kebabı aslında bir çorba. Macaristan taraflarına gidip de Gulaş çorbası içenler varsa ona yakın bir şey olduğunu hemen anlayacaklardır. Merak edenler için Sulu Muğla Kebabının yapılışı:
“Genelde oğlak eti ile yapılır ama isteyen kuzu ve dana eti de kullanabiliyor. Isıya dayanıklı derin bir kabın tabanına önce iç yağ çınar yaprağı biçimde dizilerek üstüne de iri parçalar halinde doğranan etler, etlerin üstüne ise iç yağın kalanı döşenir. Fırında etler kızarana kadar 1- 1,5 buçuk saat pişirilir. Kızaran etler fırından çıkarıldıktan sonra 45 dakika dinlendirilir. Etin üstüne veya etlerin alındığı toprak bir çömleğe bolca su eklenir ve tekrar fırına verilir. 7-8 saat daha pişen etler yumuşar. Genelde sabahın erken saatlerinde başlayan servis öğleye kadar biter. Fakat son zamanlarda çok fazla talep olduğu için öğleden sonra için yapılan sulu kebaplar bulunabiliyor. Sulu kebap, yanında karabiber, limon ve mevsime göre kuru ya da taze sivri biber ile ikram edilir.”

 

İşte Muğla’nın damakları lezzetlendiren yöresel yemekleri ve tarifleri

TENEKE TAVUK

Yörüklerin geleneksel yemeklerinden birisi olan teneke tavuk yapmak için önceden sipariş vermek gerekiyor. Çünkü tavukların önceden soslanıp bir gün bekletilmesi gerekiyor. Ayrıca bunu yiyecek kişi sayısı da önemli. Köyceğiz’de otel işletmeciliği yapan, teneke tavuk ve ördek dolmasını en iyi pişirenler arasında olan Ömer Oflaz bu iki özel ağız tadını şöyle anlattı:
“Kişi sayısına göre 3- 3,5 kiloluk tavuklar bir gün önceden hafifçe soslanarak bekletilir. Ertesi gün, haç şeklinde sabitlenmiş 40 santim yüksekliğindeki haçlara tavuklar yerleştirilerek yere ters haç şeklinde çakılır. En alta, yani toprak üzerine de patates ve soğanlar yerleştirilir. Yere sabitlenen bu tavukların üzerine büyük yağ tenekeleri kapatılarak hava almayacak biçimde tekene uçları topraklarla kapatılır. Tenekelerin üzerine de büyük taşlar konularak havayla irtibatı iyice kesilir. Tenekelerin yarım metre uzağından dört bir yanına ateş yakılarak ateşin sürekliliğiyle 2 saat 15 dakika sürede tavukların buharla pişmesi sağlanır. Nar gibi kızaran tavuklar aynı yerde pişmiş patates, soğan ve salata ile servis yapılır. Tavuk üzerine ise tahin helvası harika olur.”

İşte Muğla’nın damakları lezzetlendiren yöresel yemekleri ve tarifleri

YÖRÜK USULÜ ÖRDEK DOLMASI, ÇİNTAR, KUZUGÖBEĞİ

Muğla’da yine özel istek üzerine hazırlanan Yörük usulü ördek dolması yaptıklarını da belirten Ömer Oflaz, "Çocukluğumdan bu yana Türk ve Yörük kültürü içinde büyüyüp her iki kültürün tüm özelliklerini yaşadım. Düğünleri, örf ve adetleri, geleneklerini gördüm. Yörük kültüründe 'fasulye, limonotu, geran, tekesakalı yoğurtlamalarından çok güzel mezeler yapılır. Ekşileme yani hoşmerim çok önemlidir. Bizdeki çitlembik ağacına onlarda meneviç denir ve bunların uçları alınıp saklandıktan sonra kavurma biçimiyle yoğurtlama yapılır. Kişniş otları önemli yer tutar. Mevsimsel değişen çok çeşitli otlar vardır. Çintar, kuzugöbeği türü mantarların uzmanı Yörükler. Sofraların olmazsa olmazı dünyada çok yüksek rakamlara satılan kuzugöbeği mantarıdır. İçki içmeyenler için yabani orkide yani Yörük dilinde 'şalep' çıkartılır, kurutulur ve keçi sütüyle bildiğimiz salep yapılır. Genelde ot ve sebze üzerine yemekleri meşhurdur" dedi.

 

İşte Muğla’nın damakları lezzetlendiren yöresel yemekleri ve tarifleri

PROTEİN ZENGİNİ MAVİ YENGEÇ

Protein zenginliği ve tadındaki büyük lezzet nedeniyle son yıllarda tatilci ve turistlerin vazgeçemediği, Dalyan Kanalı ve denizle akarsuyun birleştiği lagünlerde yaşayan, adını kıskaçlarındaki mavi renkten alan mavi yengeçler, Dalyan'a gelenlerin gözdesi olmayı sürdürüyor. İztuzu Plajı'nın göl tarafı ile Alagöl bölgelerinde avlanan mavi yengecin asıl vatanı Kuzey Amerika. Ülkemizde de Kuzey Ege'deki acı sulu lagünlerde yaşayan Mavi Yengeç, Ege ve Akdeniz kıyılarına yayılarak popülasyonunu genişletti. Et kalitesi ve ekonomik değeri bakımından gelişmiş ülkelerde lüks bir ürün olarak oldukça yüksek fiyatlarla satılan göğüs ve kıskaç etleri yenilen mavi yengeçler genelde plankton, balık, bitki, yumuşakça ve kabuklularla besleniyor.

DİĞER ÜNLÜ YEMEKLER İSE ŞÖYLE

Çökertme Kebabı: İnce ince kesilip kızartılmış patateslerin üzerine daha önce marine edilmiş ve döküm bir tavada az miktarda sıvı yağda yüksek ateşte pişenetler konulur. Üzerine yoğurt, kızdırılmış tereyağı ile pul biberin domatesle birlikte tereyağında 10 dakika pişirilerek elde edilen sos da ilave edilerek servis yapılır.  

Sündürme:Karadeniz muhlamasını andırıyor. Kahvaltı ve çay saatlerinde tercih edilir. Turp otu, soğan, sarımsak ve nar ekşisiyle hazırlanır.

Bodrum Mantısı: Normal klasik mantılar haşlama ile Bodrum mantısı ise kızartılarak yapılıyor. Salçalı sos ve tereyağı ile de takviye edilen lezzet oldukça doyurucu oluyor.

Ekşili Balık: Mercan, hanoz ve sokkan gibi yöresel balık çeşitlerinin sarımsak, limon ve salça gibi malzemelerle bir araya gelmesiyle hazırlanır. Datça restoranlarında rahatlıkla bulunur. Milas Köftesi:Milas ve Muğla köftesi olarak bilinir ve Muğla mutfak kültürünün önemli bir parçasıdır. Et severlerin Muğla mutfağında tercihlerini zenginleştiren bir ürün. Dana kıymayla yapılan Milas köfte iç yağı kullanılarak oldukça lezzetli bir hal alıyor. Bu köftenin diğerlerinden farkı nohut ve limon suyu ile harmanlanmasıdır.
Döş Dolması: Yörüklerin kazandırdığı bir lezzet olarak bilinen oğlak döşünden hazırlanan yemek özel sebze süslemeleriyle birlikte servis edilir. Muğla’nın hem göze hem de damaklara hitap eden önemli lezzetlerinden biri olan döş dolması önce ocakta bir müddet, sonra da taş fırında iyice pişirilir.Sebzelerin tadıyla iyice harmanlanan oğlak eti daha sonra bir tepsi içinde servis edilir.

Oğlak Yahni: Coğrafi özellikleri bakımından fazlacayetiştirilen oğlak eti, nohut, soğan, salça ve zeytinyağıyla yapılır. Muğla sulu yemekleri arasında oldukça lezzetli ve doyurucu bir yemek olan oğlak yahnisi yerine göre dana veya kuzu etiyle de yapılabiliyor. Ayrıca etin yanına nohut ve patates de ekleniyor.

Ahtapotlu Pilav:Tencerede kızdırılan yağda önce soğan, sonra ahtapot ve pirinç kavrulur. Üzerine, ahtapotun haşlama suyundan ilave edilir, suyunu çekene kadar pişirilir. Klasik pilavın üzerine ahtapot eklenerek hazırlanır ve çok beğenilen bir yemektir.

 

İşte Muğla’nın damakları lezzetlendiren yöresel yemekleri ve tarifleri

VE DİĞERLERİ

Milas çaykaması, börülce ekşilemesi, kaya koruğu salatası, Muğla saraylısı, kefal dolması

hindiba, börülceli Muğla pilavı, Muğla halkası, eşek helvası, kuşotu, köremen, sarmaşık, istifno, turpotu, hardalotu, cohoz, ısırganotu, kuşayak, sarıot, gelincik, tilkiotu, hindiba, radıka, zemperlik, kabak çiçeği dolması, zeytinyağlı bamya, keşkek, sambali tatlısı, lokma, deniz börülcesi, Muğla tarhanasından sufle, yeşil zeytinli tarator, yağlı patlıcan, Arap saçı kavurması.

# MUĞLA İLE İLİŞKİLİ:

26 Oca 2024 - 10:58 Muğla- Kültür & Sanat --- Okunma

Mahreç  Mustafa Sariipek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.