MUÇEP: Muğla'daki termik santralleri kapatın!

  Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Muğla'daki termik santrallerin kapatılması için başlattığı “Yargı kararını uygulayın, Muğla'daki termik santralleri kapatın!” imza kampanyasında 17 bin 300 imza geçildi. Hedefin en az 25 bin imza olduğu belirtildi.  

Mustafa  SARIİPEK
Mustafa SARIİPEK Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Muğla'daki termik santrallerin kapatılması için başlattığı 25 bin imza istemli  “Yargı kararını uygulayın, Muğla'daki termik santralleri kapatın!” imza kampanyasında 17 bin 300 imzayı geçti.  “Bugün Akbelen'de orman yok edilmeyebilirdi. Neden biliyor musunuz?” cümlesiyle başlayan imza kampanyasında, “ Çünkü Muğla’daki termik santrallerin zaten 1996 yılında kapatılmış olması gerekiyordu! Yıllardır işletilmeyen hukuk yüzünden nice can kaybı yaşadık! 1996 yılında Muğla bölgesindeki Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan termik santralleri hakkında santrallerin faaliyetlerinin durdurulmasına dair verilen yargı kararları uygulansın, termik santraller kapatılsın!” ifadeleri yer aldı.

 NE OLDU? 

Açıklamanın devamı şöyle: “1996 yılında Muğla bölgesindeki Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan termik santralleri hakkında santrallerin faaliyetlerinin durdurulmasına dair kararlar verildi.
* Bu kararlar Danıştay’ca da onandı.
* Santrallerin faaliyetlerine son verilmesi gerekirken uygulanmadı.
* Bunun üzerine  AİHM’e başvuru yapıldı. 
* 2005 yılında AİHM bu santrallerin kapatılması kararını onayladı. 
Fakat bu da uygulanmadı.

YARGI KARARI UYGULANSAYDI NE OLACAKTI?

Eğer Türkiye Cumhuriyeti bu yargı kararını uygulamış olsaydı;
* Bu santraller işletilmiyor olacaktı.
* Böylece bugün bu santrallere kömür sağlamak için Akbelen ormanı, köyler, zeytinlikler, tarım alanları yok edilmemiş olacaktı.
* Santrallerin bacalarından salınan zehirli kimyasallarla kirlenen hava nedeni ile bugüne kadar 68.000'den fazla insan vaktinden erken ölmeyecekti, on binlerce insan kalp-damar ve solunum yolu hastalıkları nedeni ile hastanelerde yatmayacaktı.
* Yatağan ve Milas köylüleri yerinden yurdundan edilmemiş, bereketli topraklarında tarımla geçinmeye devam ediyor olacaktı.
* Yatağan ve Yeniköy termik Santrallerine soğutma suyu olarak tahsis edilen su kaynakları bölge halkının ihtiyacı için kullanılabilir, susuzluk yaşanmazdı.

Türkiye, yargı kararını hâlâ uygulamamakta ısrar ettiği için ne yazık ki bölgenin insanları vaktinden erken ölmeye, geçimlerini sağladıkları topraklar, ormanlar, yaşam alanları olan köyler kömür madenlerinin sürekli genişlettiği “cehennem çukuru” tarafından yutulmaya devam ediyor.

 MUĞLA KABUS YAŞIYOR, DÜNYA İKLİM KRİZİYLE UĞRAŞIYOR

Muğla halkı bu kabusu yaşarken bir yandan tüm dünya iklim krizi ile baş etmeye çalışıyor. İklim krizinin baş sorumlusunun fosil yakıtlarla çalışan termik santraller olduğu biliniyor ve Türkiye Paris İklim Antlaşması'na imza attı. Yani fosil yakıtlarla çalışan termik santralleri kapatmak üzere eylem planları yapmayı taahhüt etti. Ancak Türkiye Cumhuriyeti devleti taahhüdünün tam tersine bir yol izliyor, yargı kararını uygulamadığı gibi uluslararası sözleşmelerin gereğini de yerine getirmiyor, fosil yakıtlarla enerji üretimini artırmak üzere planlar yapıyor.

 

NE İSTİYORUZ?

* Hukuk devleti ilkelerinin işletilmesini talep ediyoruz!
Bizler; İkizköylüler, Milaslılar, Yatağanlılar, Muğlalılar, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları ve tüm dünya halkları olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yöneticilerine soruyoruz:
* Anayasasında “hukuk devleti” yazan bir ülkenin yöneticileri olarak yargı kararlarını yok saymaya devam edecek misiniz?
* Demokratik bir ülkede hukuksuzluk bir devlet politikası olabilir mi?
* Muğla’da hukuksuzca çalışan bu termik santralleri ne zaman kapatacaksınız?


HUKUK DEVLETİ İLKELERİ İŞLETİLMELİ

* Bu sorulara tüm bölge halkını ve insanlığı tatmin edecek bir yanıt verilmesini ve hukuk devleti ilkeleri işletilmeli.
* Yargı kararı bir an önce uygulanarak Muğla'daki üç termik santral kapatılmalı.
* Bu santrallere kömür sağlamak üzere verilmiş maden işletme ruhsatları da iptal edilmeli.
* Termik santrallere soğutma suyu olarak kullanmak üzere yapılan su tahsisi protokolleri iptal edilmeli.
* Termik santraller kapatılırken adil bir geçiş süreci işletilmesini, santrallerde çalışanların işsiz kalmaması için gerekli planlama yapılmalı.
*Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi'nin de konunun takipçisi olmasını, 18 yıldır uygulanmayan AİHM kararının artık uygulanması için Türkiye hükümetine gerekli uyarıları yapmasını talep ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak Anayasamız uygulanmadığı sürece hiçbir demokratik hakkımızın güvence altında olamayacağının bilincindeyiz. Bu nedenle bu talebimiz aynı zamanda ülkemizin Anayasasında yazılı olan “hukuk devleti” ilkesine dönülmesi çağrısıdır. Israrla hukuk devleti ilkelerinin işletilmesini talep ediyoruz, çünkü kamu yararını, insanın ve yeryüzünün sağlığını her türlü şirket kârının üzerinde görüyoruz.

 

 

# MUĞLA İLE İLİŞKİLİ:

26 Oca 2024 - 11:43 Muğla- Çevre --- Okunma

Mahreç  Mustafa Sariipek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.

03

Muglalı - Siz sozde cevreciler ellerinde dovizler bos gezenin boş kalfalari o islermelerdeki calisan insanlarin gecimini sizmi sağlayacaksınız ihtiyac olan enerjiyi sizmi saglayacaksiniz kuru gurultu yapmayin birakin herkes işini yapsın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 17:30
02

Deniz - Termigi kapat onu kapat bunu kapat herşeyi kapat siz hastalıklı Bir zihniyete sahipsiniz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 11:36
01

Ömer Tosun - Termik santralları kapatıp elektrik enerjisini bulgaristan dan karşı çıktıgınız nüklüer enerjiden alıp karşılıgı dövüz olarak öderiz istihdam kaybısa cabası ayrıca maden sahaları terkedilirken agaçlandırma şartıda var

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 27 Ocak 08:15