Dalyan’da iskele yapımı durmalıdır

Dalyan Kanalı kenarına Ortaca Belediyesi tarafından yapılan yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki tekne bağlama ve yürüyüş iskelesinin yapımı mahkeme kararına rağmen devam ediyor. İskele yapımının ekosisteme ciddi zararlar verdiğini belirten i Ortaca Emek ve Demokrasi Platformu açıklama yaptı.

Mikail ZEYBEK
Mikail ZEYBEK Tüm Haberleri
Dalyan’da iskele yapımı durmalıdır
Haber albümü için resme tıklayın

Labirent görünümündeki sazlıklarıyla ünlü olan Dalyan Kanalı kenarına Ortaca Belediyesi tarafından yapılan yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki tekne bağlama ve yürüyüş iskelesinin yapımı mahkeme kararına rağmen devam ediyor. Söz konusu olayla ilgili Ortaca Emek ve Demokrasi Platformu açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “Dalyan Kanalı Yat, Tekne Yanaşma ve Bağlama Projesi’ne izin veren Muğla Valiliği, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünün bağlı bulunduğu Bakanlığın internet sitesinde bölge ile ilgili tanıtım metninin şöyle deniliyor:

SAZLIK ALANLAR KORUMA ALTINDADIR

“Bölgede yer alan İztuzu kumsal alanı Akdeniz'deki deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta ve Chelonia mydas) ve Nil kaplumbağasının (Trionyx triunguis) en önemli üreme alanlarından birisidir. Ayrıca bölge, su samuru türünün (Lutra lutra) üreme ve yaşama alanıdır. Bölgede 126 kuş türü, 282 denizel fauna ve flora türü tespit edilmiştir. İztuzu kumsalını üreme alanı olarak kullanan Caretta carettalar da nesli yok olma tehlikesi altında olduğundan koruma altına alınmışlardır. Göl çevresi, kanallar ve ormanlar çeşitli hayvanların üreme ve barınma yeri olarak zengin bir potansiyele sahiptir.

Tümüyle hassas olan Dalyan ve Köyceğiz gerek doğal, gerek tarihi, gerekse ekolojik anlamda çok değerlidir. Aynı zamanda özellikle Dalyan turizm yatırımlarının yoğunlaştığı bir yerleşmedir. Köyceğiz Gölü, akarsular, Dalyan Kanalı, Dalyan ağzı ve deniz özellikle kirlenmeye açık olup, korunması gereken alanlardır. Yerleşim dışında kalan alanlar doğal alan, günlük ormanları, kumul ve göl kıyısında bulunan sazlık alanlar koruma altındadır”

EKOSİSTEMİ ZARAR VERİYOR

Projenin bölgede tespit edilen 126 kuş türü, 282 denize özgü fauna ve flora, su samuru, nesli tehlike altındaki deniz kaplumbağalarının yaşam alanı, bölgeye özgü onlarca endemik bitki türü, bölge ekonomisine ekonomik değer katan 11 balık türü ve mavi yengeç ile sazlıklara ve sualtı ekosistemine zarar verdiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Projeyle Dalyan kanalında çalışan yaklaşık 750 tekne buraya park edecek, bu ise bölgede çevre faciasına yol açacaktır. Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nce 14 Aralık 2022 tarihinde verilen “Çevresel Etki Değerlendirilmesi Gerekli Değildir” kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için Muğla 3. İdare Mahkemesi’ne dava açılmış durumda.

Açılan dava üzerine mahkeme, aralarında Çevre Mühendisi, Jeoloji (Hidrojeoloji) Mühendisi, İnşaat (Kıyı Yapıları) Mühendisi, Harita ve Kadastro Mühendisi ile Hidrobiyolog olan beş kişilik bilirkişi heyet atadı. Bilirkişi heyeti alanda yaptığı inceleme sonrası mahkemeye sunduğu raporda, proje tanıtım dosyasında eksiklikler olduğu kanaatine vardı. “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararının yerinde olmadığı, bölgenin hassasiyeti göz önüne alınarak “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED)” raporunun olması gerektiği belirtildi.

Dalyan’da iskele yapımı durmalıdır

Muğla 3. İdare Mahkemesi, Ortaca Belediyesi tarafından Dalyan kanalı kenarına yapımına başlanan “Dalyan Kanalı Yat, Tekne Yanaşma ve Bağlama Projesi” hakkında ÇED raporu olmadığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulması kararı verdi. Mahkemece, hukuka aykırılığı tespit edilen çalışmanın uygulamaya devam etmesi halinde ortaya çıkacak doğal tahribatın telafisi güç ve imkansız zararlar doğurabileceği kanaatine varıldığı, dava sonuna kadar yürütmenin durdurulması kararı çıktı.

Kararda ayrıca, “ÇED olumlu” kararı veya “ÇED gerekli değildir” kararı alınmadıkça projenin başlanamayacağı ifade edildi. Yürütmenin durdurulması kararı Muğla 3. İdare Mahkemesi tarafından 29 Aralık 2023 tarihinde oy birliği ile alındı.  

Dalyan kanalı ve Köyceğiz gölü bu doğal halini ve ekolojik zenginliğini yitirdiği takdirde, burada yaşayan bizler ve tüm canlılar için bir ekolojik felaket bizleri bekliyor ve Köyceğiz gölüne tehdit sadece bu projenin yaratacağı tehlikelerle sınırlı da değil. Sizlerin de bildiğiniz ve defalarca şahit olduğunuz gibi kanalın ve gölün kıyısındaki yerleşim yerlerinin yarattığı tahribat, çiftçilerin kullandıkları zehirli kimyasallardan dolayı oluşan tahribat, daha fazla rant uğruna - her ne kadar yasadışı olsa da- gölün çevresindeki sazlıkların yakılarak, sazlık alanların doldurularak, kanalın fauna ve florasına verilen tahribatlar sürekli artmakta ve göl için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bizlerin bu birlikteliği yaşam alanımızın bu önemli değerini korumak için sonuna kadar tüm tehlikelere karşı duyarlılığı arttırmak, tahribatları engellemek için mücadeleye bir vesile olsun.

ÇALIŞMALAR DURDURULMALIDIR

Ortaca Belediyesi, mahkeme kararına uyarak çalışmalara son vermelidir. Halkımızı ve yetkilileri bu doğa katliamına karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Dalyan kanalı ve Köyceğiz gölü havzasının 1988 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak kabul edildiğini hatırlatmak isteriz. Burada yapılacak en küçük bir çalışmanın hassasiyetle yürütülmesi gerektiğine işaret etmek gerektiği açıktır.

Bu proje kanaldaki canlı yaşamına zarar veren bir projedir. Teknelerin bıraktığı yağlar, atıklar kanalın içine gidiyor. Burada bilirkişilerce yapılan incelemeler sonucunda iskelenin buraya zararlı olduğu ortaya çıktı. Kesinlikle balık türlerine zarar verdiği, alt bitki örtüsünün bozulduğu rapor edildi. Bilirkişi raporuna ve yargı kararına rağmen bu iskelenin yapımına devam edilmesi kabul edilemez.

Bizler, kaplumbağaların, yaban ördeklerinin, kuşların kanala geri gelmesini istiyoruz. Sazlıklar yok edilmesin, su samurları yaşasın istiyoruz. Kanalın doğal dokusu tahrip edilmeyecek şekilde iskele çevresinde teknelerin bıraktığı kirliliğin giderilebilmesi için atıklar belediye tarafından alınmasını istiyoruz.”

# MUĞLA İLE İLİŞKİLİ:

26 Oca 2024 - 23:13 Muğla/ Ortaca- Çevre --- Okunma

Mahreç  Mikail Zeybek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.

12

F.d - Yılardır bu arkadaşlar niye yapmamış o zaman herşeye uygun şekilde ayrıca hiç bir doğayı bozma olayı yok her gün ben buradayım ve yakından takip ediyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 01:01
11

Ahmet - Yorumlara bak herkes işi siyasete vurmuş. Bu kadar ilkel olmamak lazım. Doğal yaşam söz konusu burada sizin ucuz siyasi fikirleriniz değil. Ayrıca su kaplumbağalarının nesli cidden tehlike altında ve bunu okulun kapısından içeri girmemiş, her şeyi siyasete çeken, atasının maymun olması ihtimalinin yüksek olduğu kişiler tarafından bilinmiyor. O kadar yazı yazmış adam doğal yaşamın önemi hakkında, ekoloji alanında bilir kişiler karar vermiş sonra da gelmiş kahveden çıkmış dayılar yorumlarda "hizmet düşmanı bunlar" diye ucuz ucuz sallıyor. Hadi lan oradan.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 13:17
10

Halil Halil - Emek ve demokrasiymis yesinler sizin kafanızı gereksiz işler sorumlusu topluluk memlekette sizi dağ başına bırakıp kaçmak lazım sorsan hepsi dalyanda villada yaşar başkası adına yapılan herseye karşı yol köprü havalimani

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 22:22
09

M.k. - Benim anladığım hiç bir şey yapmazsan daha makbule geçen bir durum anlaşılan.Teoride akşam yemeginde fikir üretme kapasitesi varsada sabaha unutulan fikirler hiç bir şey ifade etmiyor biz vatandaş için.yapilana karşı çıkıldı tamam yapılması gerekeni söyleyin ve yapın.firsat verilen çok belde ve yerel yönetim var.hodri meydan.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 15:34
08

Dalyan Lı - Hizmet düşmanları yıllarca siz ne halt yaptınız kaç dönemdir bastaydiniz dalyan in gelirini somurdunuz bir çivi mi caktiniz şimdi bu hizmeti tabiki kıskanırsıniz ohh iyi ki başkanımız var çatır çatır çatlayın inşallah

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 22:34
07

Mehmet Kızıl Köyceğiz - Hizmet düşmanları ayağa kalkmış yine

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 21:18
06

Serkan - Bunların başka yapacak işleri yokmu.hadi dağılın işinize bakın.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 28 Ocak 17:40
05

Hasan Hüseyin - Arkadaşlar konu iskele yapımıyla ilgili yanlış anlamadıysam teknelerle ilgili Bi konu deyil. Bu ahsap iskeletler 45 50 seneden beri var dalyanda bütün otellerin önündeki ahsap iskeleleride sökelim o zaman

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ocak 11:44
03

Metin Özbek - Kanal boyunca gexerken teknelerin yaydığı yanmış yakıt kousu genzimizi yakıyor. Dalyan bu kadar çok tekneyi kaldıramaz. Burada doğal çevre giderek bozuluyor

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 27 Ocak 22:15
02

Cengiz - hurda halinde hareket etmeden yıllardan beri duran ihtiyaç fazlası tekneeler de kaldırılmalıdır

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 27 Ocak 17:36