Deniz Koruyuculuğu Sistemi Marmaris’te de uygulamaya başladı

Akdeniz Koruma Derneği (AKD)tarafından Türkiye’de ilk kez uygulanan Deniz Koruyuculuğu Sistemi Muğla’nın Gökova Körfezi ve Fethiye-Göcek’ten sonra Datça-Bozburun bölgesinde yer alan Orhaniye’de de uygulamaya başladı.

Mustafa  SARIİPEK
Mustafa SARIİPEK Tüm Haberleri
Deniz Koruyuculuğu Sistemi Marmaris’te de uygulamaya başladı
Deniz Koruyuculuğu Sistemi Marmaris’te de uygulamaya başladı
Haber albümü için resme tıklayın

Çalışmalarda bölgedeki balıkçılığa kapalı alanların yasa dışı avcılık, teknelerin ağaca bağlanması gibi deniz ekosistemine zarar veren faaliyetleri yetkililere bildiriliyor. AKD’ye bölgede yer alan Martı Marina, botun konuşlandırılması desteğini sağlıyor. Akdeniz Koruma Derneği(AKD), 2022 yılında Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde, hayata geçirdiği ‘Denizel ve Kültürel Korumanın Bütünleştirilmesi Projesi’nde bugüne dek yaptığı çalışmaları, kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerle paylaştı.

Deniz Koruyuculuğu Sistemi Marmaris’te de uygulamaya başladı

TOPLANTIYA KATILIM FAZLA OLDU

Orhaniye’de yer alan Martı Marina’da gerçekleşen toplantıya Marmaris Kaymakamlığı, Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Datça ve Marmaris İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü katıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği, Marmaris İlçe Turizm Müdürlüğü, Marmaris ve Datça Liman Başkanlığı, Datça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Marmaris Belediyesi de yerini aldı. Ayrıca Marmaris Deniz Ticaret Odası, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Marmaris Müze Müdürlüğü, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan temsilcileri de katılım sağladı.

ÇALIŞMANIN BAŞLATILDIĞINI ZAFER KIZILKAYA DUYURDU

Akdeniz Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kızılkaya konuşmasında, Gökova Körfezi’nde 2012 yılından beri gerçekleştirdikleri başarılı izleme ve koruma çalışmalarını 2022 yılı itibariyle Datça-Bozburun’da da uygulamaya başladıklarını söyledi. Kızılkaya, bilimsel izleme ve tür koruma çalışmalarının yanı sıra Deniz Koruyuculuğu Sistemini Orhaniye’de başlattıklarını da duyurdu. Gerçekleştirilen başarılı çalışmalara desteklerinden ötürü kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti.

Deniz Koruyuculuğu Sistemi Marmaris’te de uygulamaya başladı

İLÇENİN DOĞASI ÜZERİNDE BÜYÜK BİR BASKI YARATIYOR

Datça, sakin koyları, zengin bitki örtüsü, canlı çeşitliliği ve arkeolojik değerlerinden dolayı 22.10.1990 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiş ve koruma altına alınmış olsa da insan faaliyetleri ve özellikle turizm sezonunda yaşanan nüfus artışı, ilçenin doğası üzerinde büyük bir baskı yaratıyor. 2022 yılında Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki biyoçeşitliliği korumak ve sağlıklı bir ekosistem için ‘Denizel ve Kültürel Korumanın Bütünleştirilmesi Projesi’ni hayata geçiren Akdeniz Koruma Derneği bölgede koruma çalışmaları başlattı.

AKD’NİN DATÇA BOZBURUN’DAKİ ÇALIŞMALARI

Akdeniz Koruma Derneği 2022 yılında hayata geçirdiği ‘Denizel ve Kültürel Korumanın Bütünleştirilmesi Projesinin başlangıcında önce bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek projenin paydaşı olmaya davet etti. Yanı sıra geçimini denizden karşılayan küçük ölçekli balıkçılığın desteklenmesi için balıkçılarla sık sık bir araya gelerek sorunlarına yönelik çözümler geliştirmeye çalıştı. İklim değişiminin deniz ekosistemleri üzerinde yarattığı baskıyı izlemek ve koruma çalışmaları için strateji oluşturmak için bilimsel çalışmalarını devam ettirdi. İklim değişimiyle denizlerde yaşanan deniz suyu sıcaklığını ve bölgenin balık biyokütlesini izleme çalışmaları gerçekleştirdi. Bölgede uzman ekipleri ve yerel paydaşlarla ile su altı temizlik çalışması gerçekleştirerek deniz yaşamının atıklardan temizlenmesi için çalıştı. Kıyı ve su altı temizlik çalışmaları ile beraber mikro plastik çalışmaları da devam etmektedir. Mikro plastiklerin deniz suyu, sahil ve balık sindirim sistemlerindeki birikimi üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

OKULLAR İLE BERABER EĞİTİM VE FARKINDALIK ÇALIŞMALARI DA YAPILIYOR

Denizel atık çalışmalarına paralel olarak, Datça-Bozburun bölgesinde bulunun okullar ile beraber eğitim ve farkındalık çalışmaları da yapılıyor. Bunun yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile Mavi Yeşil Okullar Projesi kapsamında çocuklarla temizlik etkinlikleri düzenleyerek, onların çevre koruma bilincinin artması için eğitim faaliyetleri gerçekleştirdi. Dernek ayrıca kıyılarımızda görülen istilacı ve yabancı türlerin tanınması ve tüketilmesi için tadım etkinlikleri gerçekleştirdi. Tüm bu çalışmalarının yanı sıra nesli tehlike altında olan Akdeniz keşiş foku ve Deniz çayırları gibi türlerin izlenmesi ve korunması için çalışmalar yürüttü.

Bölgedeki balıkçılığa kapalı alanların yasa dışı avcılık, ağaca bağlama gibi deniz ekosistemine zarar veren faaliyetleri yetkililere bildiriyor. AKD’ye bölgede yer alan Martı Marina, botun konuşlandırılması desteğini sağlıyor.

 

# MUĞLA İLE İLİŞKİLİ:
# MARMARİS İLE İLİŞKİLİ:

30 Oca 2024 - 17:31 Muğla/ Marmaris- Çevre --- Okunma

Mahreç  Mustafa Sariipek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.