İlk baskı ve ender boyuttaki kitaplar bu sergide

Kütüphane Haftası nedeniyle İstanbul’un Osmanlı payitahtı olduğu 15. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk çeyreğine uzanan bir zaman dilimini kapsayan ilk baskı ve değişik boyutlardaki kitaplar İstanbul Beyoğlu’nda sergiye çıktı.

Mustafa  SARIİPEK
Mustafa SARIİPEK Tüm Haberleri
İlk baskı ve ender boyuttaki kitaplar bu sergide
İlk baskı ve ender boyuttaki kitaplar bu sergide
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Kütüphane Haftası nedeniyle İstanbul’un Osmanlı payitahtı olduğu 15. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk çeyreğine uzanan bir zaman dilimini kapsayan, şehrin zengin bir görsel kaydı niteliğindeki sergi İstanbul Beyoğlu’ndaki Neşter’de sergileniyor. İlk baskı ve değişik boyutlardaki kitaplardan oluşan sergi 26 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Ömer Koç Koleksiyonu’nda yer alan çeşitli nadide eserlerden oluşan sergide Beş Asırdan Manzaralar sergisinin küratörlüğünü Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı, danışmanlığını ise Bahattin Öztuncay üstleniyor.

İlk baskı ve ender boyuttaki kitaplar bu sergide

 GÖZ ALABİLDİĞİNE İSTANBUL

Sergideki eserler İstanbul’un Osmanlı payitahtı olduğu 15. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk çeyreğine uzanan bir zaman dilimini kapsıyor. Şehrin zengin bir görsel kaydı niteliğindeki sergide geniş açılı İstanbul manzaralarını gösteren tablolardan gravürlere, nadir kitaplardan albümlere, panoramik fotoğraflardan Yadigâr-ı İstanbul objelerine 100’ün üzerinde eser yer alıyor. İstanbul’un önde gelen disiplinlerarası sergi mekânı Meşher, ziyaretçilerine Göz Alabildiğine İstanbul sergisinde yer alan ilk baskılardan ender boyuttaki kitaplara kadar nadide eserleri yakından görme imkânı sunuyor.

Meşher’de devam eden ve 15. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk çeyreğine bir kesit sunan Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar sergisinde, 15. yüzyılın en çok çizim içeren kitabının ilk baskısı, Melling’in topografik çizimde başyapıt sayılan kitabı gibi pek çok nadir yapıtı bir arada görmek mümkün.

İlk baskı ve ender boyuttaki kitaplar bu sergide

 FETİHTEN ÖNCEKİ İSTANBUL

Sergideki en eski tarihli yapıt 1493 yılında basılan Hartmann Schedel’e ait Liber chronicarum (“Nürnberg Kroniği” olarak da bilinir) isimli yayın. Ortaçağ Avrupa’sında en büyük kişisel kütüphanelerden birini kurmuş tutkulu bir kitap koleksiyoneri olan Schedel’in yazdığı kronik, geniş anlamda, yaradılıştan başlayıp Schedel’in kendi zamanına kadar gelen bir dünya tarihidir. Sanatçı Albrecht Dürer’in de katkıda bulunduğuna inanılan, 15. yüzyılın en çok çizim içeren bu kitabının ilk baskısı, sergide, İstanbul’un payitaht olmadan önceki döneminden geniş açılı bir görselin olduğu iki sayfa açılarak gösteriliyor. Bu çizim, İstanbul’un en eski basılı temsillerinden biridir; şehir, doğudan kuşbakışı olarak, fetihten önce olabilecek hâliyle görülür.

İlk baskı ve ender boyuttaki kitaplar bu sergide

 CARBOGNANO'NUN (KÖMÜRCİYAN) İSTANBUL'U

Sergideki nadir kitaplar arasında Pera’da Katolik Ermeni bir ailenin (Kömürciyan) çocuğu olarak dünyaya gelen Cosimo Comidas de Carbognano’nun Descrizione topografica dello stato presente di Costantinopoli (İstanbul’un Şimdiki Durumunun Topografik Betimlemesi) isimli kitabı da yer alıyor. 1778 yılında yazmaya başladığı ve 1786’ya kadar büyük çoğunluğunu bitirdiği kitapta İstanbul’un sayısız yabancıyı büyüleyen egzotik ve pitoresk yanlarından uzak duran Carbognano, gerçekçi bir yaklaşımla şehrin topografisi, anıtları ve antik eserleri, ticareti ve pazarları, yerel mimarisi vb. üzerinde yoğunlaşıyor.

MELLİNG’İN GÖZ ALICI ÇİZİMLERİ

Alman asıllı Fransız mimar ve ressam Antoine-Ignace Melling’in Voyage pittoresque de Constantinople et des rives du Bosphore (İstanbul ve Boğaz Kıyılarında Pitoresk Seyahat) isimli kitabı ise topografik çizimde bir başyapıt; belki de İstanbul’la ilgili en güzel, 106,5 × 66 santimetre levha cildiyle en büyük resimli kitap sayılıyor. İlk baskının sergideki örneği, gravür levhalarının katlanmadığı çok ender sayıdaki kopyadan biri.

 ESER KÜNYELERİ

* Hartmann Schedel (1440–1514) Çizimler: Michael Wolgemut ve Wilhelm Pleydenwurff ve atölyeleri. Liber chronicarum (“Nürnberg Kronigi” olarak bilinir)

Nürnberg: Sebald Schreyer ve Sebastian Kammermeister için Anton Koberger, 12 Temmuz 1493.
* Cosimo Comidas de Carbognano (1749–1814) Descrizione topografica dello stato presente di Costantinopoli (İstanbul’un Şimdiki Durumunun Topografik Betimlemesi)

Bassano: Giuseppe Remondini & figli, 1794.
* Antoine-Ignace Melling (1763–1831) Voyage pittoresque de Constantinople et des rives du Bosphore (stanbul ve Boğaz Kıyılarında Pitoresk Seyahat) Paris, Strasbourg ve Londra: Treuttel & Würtz, [1809]–1819.

İlk baskı ve ender boyuttaki kitaplar bu sergide

30 Mar 2024 - 10:39 - Gündem --- Okunma

Mahreç  Mustafa Sariipek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.