“ÇAM BALI İÇİN COĞRAFİ İŞARETİMİZİ ALACAĞIZ”

Marmaris Ticaret Odası tarafından gerçekleşen 'Arı Ürünleri Apiterapi ve Apiturizm Semineri düzenlendi. Türkiye'nin çam balı üretimi yüzde 80'i Marmaris'ten karşılandığını belirten Marmaris Ticaret Odası Başkanı S. Mutlu Ayhan, “ Çam balımız üretimi gittikçe artıyor ve marka haline geliyor. Marmaris Çam Balı coğrafi işaretimizi de yakın zamanda alacağız” dedi. Arı Ürünleri Apiterapi ve Apiturizm Semineri Doç.

Marmaris Ticaret Odası tarafından gerçekleşen ‘Arı Ürünleri Apiterapi ve Apiturizm Semineri düzenlendi. Türkiye’nin çam balı üretimi yüzde 80’i Marmaris’ten karşılandığını belirten Marmaris Ticaret Odası Başkanı S. Mutlu Ayhan, “ Çam balımız üretimi gittikçe artıyor ve marka haline geliyor. Marmaris Çam Balı coğrafi işaretimizi de yakın zamanda alacağız” dedi.

Arı Ürünleri Apiterapi ve Apiturizm Semineri Doç. Dr. Oytun Erbaş ve Dr. Öğr. Üyesi Belma Suna’nın anlatımıyla gerçekleşti. Seminere Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve davetliler katıldı. Açılış konuşması öncesi çam balı filminin tanıtımı yapıldı.

Çam balını turizme kazandıracağını belirten Marmaris Ticaret Odası Başkanı S. Mutlu Ayhan ” Marmaris’te 700 arıcı, 165 bin kovanda 2 bin 700 ton çam balı üretiyor. 2012 yılında Osmaniye köyünde açılan bal ev, çam balımızın markalaşması ve üretiminin kalite standartının artması için İlçe tarım müdürlüğü ile işbirliği içerisinde düzenlenen eğitimde 400 arıcımız alanında uzmanlaştı. Arı sütümüz 60 kiloya ulaştı. Marmaris Çam Balı coğrafi işaretimizi de yakın zamanda alacağız ” şeklinde konuştu.

Mutlu Ayhan, yanlış bilinen bir gerçeği arı kovanının ağzını tıkıyor diye koparıp atılan aslında şifa kaynağı olan propolisin arıcıları bilinçlendirerek yıllık üretimi 1 tonu aştığını belirtti.

Türkiye’nin çam balı üretimi yüzde 80’i Marmaris’ten

Çam balının Marmaris turizmi için önemli katkı sağladığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “ Apiturizm konusunda sektöre girildiği düşünüldüğü takdirde gelir olarak düşünülmeye başlandı. Marmaris bal olarak belli noktalara geldi. Eğitim çalışmalarımızı biraz daha üst seviyeye çıkarmamız gerekiyor. Tarımsal alanı genişletmek için bal ve diğer alanlarda da faaliyete geçeceğiz” diye konuştu.

TÜBİTAK deneysel tıp uzmanı ve ARGE Laboratuvarı Kurucusu Doç. Dr. Oytun Erbaş, balının önemini vurgulayarak, balın kanser oranlarını azalttığını kaydetti.

Bal anti mikroptur

Yaralar için balın şifa kaynağı olduğunu belirten Doç. Dr. Oytun Erbaş, “Yarayı en şekilde bal kapatır. Bütün yaraların üstünü balla kapatılabilir. Diyabet içinde bal kullanılıyor. Bal aynı zamanda anti mikroptur. Bal ve bal ürünleri yaşlandırmayı geciktirir. Bal damar sertliği ve kansere karşı koruyucudur. Arı sütü, yaşam süresini uzatıyor, kadın ve erkeklerde üreme işlevleri ve çocuk sahibi olma olasılığını artırır. Polen, çocuklar için çok iyi bir protein kaynağıdır. Çocukların boyunun uzaması ve gelişiminde önemli rol oynar. Propolis tüketimi direk ağız yoluyla alınmaması gerekiyor, çünkü içinde ki fenol bileşikleri kaynatılınca çözülebiliyor.”

Gaziantep Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu doktor öğretim üyesi Belma Suna da Apiturizm hakkında açıklamalar yaptı.

11 Kas 2019 - 09:02 - Dünya --- Okunma