DURmayacağız

Ankara'da yapılacak olan "İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR Diyoruz" mitinginin yasaklanmasından dolayı Marmaris Kent Konseyi açıklama yaptı. Çevre Çalışma Grubu Başkanı Kübra Şirinyurt, “Ülkemizdeki her evi "ekolojik yıkıma" karşı duran, çocuklarına yaşanabilir bir dünya bırakmak için mücadele eden yurttaşlara dönüştürünceye kadar DURmayacağız” dedi.

Ankara’da yapılacak olan “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR Diyoruz” mitinginin yasaklanmasından dolayı Marmaris Kent Konseyi açıklama yaptı. Çevre Çalışma Grubu Başkanı Kübra Şirinyurt, “Ülkemizdeki her evi “ekolojik yıkıma” karşı duran, çocuklarına yaşanabilir bir dünya bırakmak için mücadele eden yurttaşlara dönüştürünceye kadar DURmayacağız” dedi.

Marmaris Kent Konseyi üyeleri, “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR Diyoruz” mitinginin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasından dolayı basın açıklaması yaptı. Kent Konseyi üyeleri adına konuşan Çevre Çalışma Grubu Başkanı Kübra Şirinyurt, yasakların verdikleri mücadeleye engel olamayacağını vurguladı. Kübra Şirinyurt, “ Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz. Mitingden bir gün öncesine kadar kararın açıklanmaması ise ayrı bir demokrasi ayıbıdır. Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle DUR demeye devam edeceğiz. Ekoloji mücadelesinin yoğunlaştığı, ülkenin her bir yanında köylülerin suyuna, havasına, sağlıklı yaşam kaynaklarına sahip çıktığı günümüzde, Ankara valiliği köylünün haklı taleplerini alanlarda dile getirmesini milli güvenlik sorunu ve kamu düzenini bozucu olarak niteliyorsa, ekolojik yıkım kaçınılmaz olacaktır. Türkiye’nin köylerinde olan biteni, köylü Ankara’ya miting yaparak taşıyamıyorsa, seçim mitinglerinin yapılması da halk için gerekli değildir. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri haktır, güvenliği sağlamak da valiliğin görevidir. İzin verilmeyen her miting sorunların alanlarda daha çok büyümesine neden olacaktır. Demokrasilerde alanlar halka kapatılmaz, güvenlik sağlamak görev kabul edilir” ifadelerini kullandı.

ENGELLERİ KALDIRIN

Tüm yasaklamaların kaldırılması gerektiğini savunan Şirinyurt, “Marmaris Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu olarak ilimiz ve ilçemizde planlama hataları, endüstriyel denetimsizlik, yetersiz kamu personeli nedeniyle oluşan çevre sorunlarında hemşehrilik bilinciyle farkındalık yaratarak insanlık adına bölgemizin ekosistemini sürdürülebilir kılmaya uğraşıyoruz. Ankara’da yapılacak miting ortak ses vermek ve Türkiye insanın sorunlarının çözümüne yöneticilerin dikkatini çekmek için meşru bir istemdir.

Ülkemizdeki her evi “ekolojik yıkıma” karşı duran, çocuklarına yaşanabilir bir dünya bırakmak için mücadele eden yurttaşlara dönüştürünceye kadar DURmayacağız. Sorumlulara sesleniyoruz.

Kamu yararını esas alın.

Halkın onayı olmayan hiçbir projeyi onaylamayın

Ekolojik yıkıma yol açan yasal mevzuatları değiştirin

Altın madenciliği, metalik madencilik, termik santrallar, HES’ler, JES’ler, RES’ler, balık çiftlikleri, taş ocakları, aşırı yapılaşma, endüstriyel hayvancılık, gereksiz duble yollar, köprüler, havaalanları gibi iklim krizine ve tüm ekolojik yıkıma yol açan tüm talan ve yıkım projelerinin ve faaliyetlerini ülkenin her tarafında acilen durdurun,

halkın gösteri ve yürüyüş özgürlüğünün önündeki tüm engelleri, kısıtlamaları, yasaklamaları kaldırın. Toplumun ifade özgürlüğüne alan açın. DURmayın vazifenizin gereğini yapın, yapın ki çocuklarınızın yüzüne gururla bakabilesiniz” diye konuştu.

28 Eki 2019 - 09:35 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.