İLÇE UMUMİ HIFZISIHHA MECLİSİ’NDEN ÖNEMLİ KARAR

Marmaris İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, bugün Kaymakam Ertuğ Şevket Aksoy başkanlığında toplandı. Toplantıda ‘Lunapark ile Tematik Parklar’ ve Güvenli Turizm Sertifikası hakkında kararlar alındı. Buna göre 06. 07. 2020 tarihinden itibaren, gezici olmamak (2020 Yılı içerisinde sadece bir yerde faaliyet göstermek) kaydı ile belirtilen kurallara riayet ederek faaliyette bulunabilecekler.

Marmaris İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, bugün Kaymakam Ertuğ Şevket Aksoy başkanlığında toplandı. Toplantıda ‘Lunapark ile Tematik Parklar’ ve Güvenli Turizm Sertifikası hakkında kararlar alındı. Buna göre 06.07.2020 tarihinden itibaren, gezici olmamak (2020 Yılı içerisinde sadece bir yerde faaliyet göstermek) kaydı ile belirtilen kurallara riayet ederek faaliyette bulunabilecekler.

Görüşülen ve karara bağlanan bir diğer konu ise Güvenli Turizm Sertifikası oldu. Alınan karara göre Marmaris’te faaliyet gösteren 50 ve üstü odası olan konaklama işletmeleri bu sertifikayı almak zorunda olacak. Kuralla uymayarak hizmet veren işletmelerin faaliyetleri durdurulup, gerekli cezai yaptırımlar uygulanacak.

Bugünkü toplantıyla ilgili Marmaris Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle,

“İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 06 Temmuz Pazartesi günü saat 10:00 da Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket AKSOY başkanlığında aşağıda isim ve imzaları bulunan üyelerden müteşekkil olarak toplanmış İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün “Lunapark ve Tematik Parklarla İlgili Alınması Gereken Önlemler”konulu genelgeleri gereği aşağıdaki karar alınmıştır.

İlgi : a) 16.03.2020 tarihli ve 5361 sayılı Genelge,

b) Sağlık Bakanlığının 02.07.2020 tarih ve 1087 sayılı yazısı.

c) 02.06.2020 tarih ve 8680 sayılı Genelge;

 Çin’de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ülkemizde kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığı açısından olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçirilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen Koronavirüsün (Covid19) ülkemizde yayılmasına engel olmak amacıyla ilgi (a) Genelgemiz ile “Lunapark ve Tematik Parklar” gibi eğlence tesislerinin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulması kararlaştırılmıştı.

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde ise salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek tekrar faaliyete geçmeleri sağlanmaktadır.

 Bu çerçevede Sağlık Bakanlığının 02.07.2020 tarih ve 1087 sayılı yazısı ile Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberine “Lunapark ve Tematik Parklarda Uygulanacak Tedbirlerin”eklendiği bildirilmektedir.

 Bakanlığımızca, lunapark ve tematik parkların 06.07.2020 tarihinden itibaren, gezici olmamak (2020 Yılı içerisinde sadece bir yerde faaliyet göstermek) kaydı ile aşağıda belirtilen kurallara riayet ederek faaliyette bulunabilecekleri değerlendirilmiştir.

1. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ilgi (b) yazı ile bildirilen, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin “Lunapark ve Tematik Parklarla İlgili Alınması Gereken Önlemler” başlığında belirlenen tedbirlerin eksiksiz bir şekilde uygulanmasına;

2. Ziyaretçilerin temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymalarına yönelik gerekli tedbirlerin alınmasının sağlanmasına;.

3. Giriş çıkışlar kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenecek, girişlerde ziyaretçiler sıra ile içeri alınacak ve sırada durulması gereken alanlarda sosyal mesafe kuralına (en az 1 metre) uygun şekilde yer işaretlemelerinin yapılmasına;

4. Lunapark ve tematik parklardaki eğlence araçlarının başlama ve bitiş zamanlarının kalabalığı önlemek için birbirinden farklı olacak şekilde planlanmasına;

5. Personele Covid-19’un bulaşma yolları ve virüsten korunmak için alınacak önlemler hususunda eğitim verilmesine;

6. Lunapark ve tematik parkların içinde bulunan mesire alanları, restoranlar, kafeler ve diğer işletmelerin kendi sektörleri ile ilgili genelge ve tedbirlere tabi olarak çalışmasına;

7. Covid19 salgınına karşı alınacak tedbirlerin uygulanmasından sorumlu ve denetim ekiplerinin iletişim içinde olacağı işletmenin Koronavirüs sorumlusu/sorumluları görevlendirmesine;

8.Faaliyete başlayacak lunapark ve tematik parkların haftada en az bir kez denetlenmesinin sağlanmasına;

İlgi (c) “Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler”konulu genelgenin Denetim bölümünden önce gelmek üzere aşağıdaki bölümler eklenmiştir.

Güvenli Turizm Sertifikası;

 Covid-19 kapsamında olağanüstü pandemi koşullarında sağlıklı ve güvenli turizmi mümkün kılmak  ve alınan tedbirlerin üst seviyede güvenirliliğini sağlayabilmek için Türkiye Turizm ve Tanıtma ve Geliştirme Ajansı koordinasyonunda ve www.tga.gov.tr web adresinde belirtilen, uluslararası sertifikasyon

kuruluşları tarafından üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının konaklama tesislerinde yerine getirildiğini belgeleyen ve aylık denetimlerle devamlılığını sağlamayı hedefleyen “Güvenli Turizm Sertifikası”nın ,50 oda ve üzeri tüm konaklama tesislerince (Belediye ve Özel İdaresi ruhsatlıları dahil)alınması zorunludur.

Halen faaliyette olan konaklama tesislerinin “Güvenli Turizm Sertifikası”nı alabilmeleri için 15.07.2020 tarihine kadar, faaliyete yeni geçecek tesislerin ise faaliyete geçmelerini takiben yedi gün içerisinde, Türkiye Turizm tanıtma ve Geliştirme Ajansı www.tga.gov.tr web adresinde belirtilen sertifika firmalarınca denetlenen ve düzenlenen “Güvenli Turizm Sertifikası”koşullarını yerine getirerek sertifika almaları gerekmektedir.

“Güvenli Turizm Sertifikası”alma zorunluluğu getirilen konaklama tesislerinin sertifikasız faaliyet gösterdiğinin tespiti halinde işyeri açma ve çalışma ruhsatı ve/veya turizm belgesi iptali dahil her türlü cezai işlem saklı kalmak kaydıyla işletme faaliyetlerine son verilir.

                Bu kapsamda; ilçemizde faaliyet göstermekte olan 50 oda ve üzeri konaklama tesislerinin (Belediye ve Özel İdaresi ruhsatlıları dahil) belirlenen süre içerisinde “Güvenli Turizm Sertifikası” almasına;Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtildiği çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, Genelgede getirilen kurallar çerçevesinde denetimlerin yapılması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir.”

06 Tem 2020 - 19:21 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Marmaris’in ihtiyacı olan öncelikli okul hangisidir?
Tüm anketler