TURİZMDE DİJİTAL ÇAĞ

Marmaris Ticaret Odası (MTO) turizmde yeni trendler, dijitalleşme, turizmde fark yaratmak ve Facebook İstasyon projesini anlatıldığı turizm zirvesi programı düzenledi. Programda konuşan MTO Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan 2019 yılında turizmcilerin darbe üstüne darbe aldığını belirterek devletimizden turizmciler için destek paketi bekliyoruz dedi.

Marmaris Ticaret Odası (MTO) turizmde yeni trendler, dijitalleşme, turizmde fark yaratmak ve Facebook İstasyon projesini anlatıldığı turizm zirvesi programı düzenledi.

Programda konuşan MTO Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan 2019 yılında turizmcilerin darbe üstüne darbe aldığını belirterek devletimizden turizmciler için destek paketi bekliyoruz dedi. Turistlerin tatil tercihlerinde sosyal medyayı aktif bir şekilde kullandıklarını ifade eden Mutlu Ayhan, tatil planı yapanların yüzde 60’nın mobil cihaz üzerinden yaptığını ve bilgisayar bile açmadığını söyledi.

Muğla’nın önemli bir destinasyon olduğu vurgusunu yapan Muğla Valisi Esengül Civelek, “Muğlamız deniz, güneş, kum olan geleneksel turizmde değil kültür, spor sağlık, kongre ve doğa turizmi ile her anlamda elverişli imkanlara sahiptir. Artık sürdürülebilir turizmden bahsedebilmek için teknolojik gelişmeler doğrultusunda, müşteri isteklerinin bu anlamda cevap verilebilmesi gerekir. Sektör paydaları bu anlamda turizmde trendleri, yenilikleri, dijitalleşmeyi benimsemeli bu yönde yatırımlarını gerçekleştirmeleri gerekir” dedi.

Turizm için önemli konuların ele alındığı turizm zirvesi programına Muğla Valisi Esengül Civelek, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Burak Demirtaş, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ve turizmciler katıldı.

İzgören Akademi katkıları ile Marmaris Elegance Otel’de düzenlenen turizm zirvesine konuşmacı olarak Gökhan Okçu, Bahar Akıncı, Bora Özkent, Ahmet Şerif İzgören ve Ozan Acar katıldı.

MARMARİS TURİZMİN LOKOMOTİFİ HALİNE GELDİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını MTO Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan yaptı.

Ayhan, Marmaris’te 1960’larda başlayan turizm sektörümüzdeki hareketlilik bugün 1,5 milyona ulaşan yerli ve yabacı turist sayısı ile turizmin lokomotifi haline geldiğini ifade etti.

2019’DA TURZMİMİZ DARBE ÜSTÜNE DARBE ALDI

Başkan Ayhan, ” Turizmimiz dünyada ve ülkemizde yaşanan en ufak bir olumsuzluktan kolayca etkilenmektedir. Thomas Cook’un iflası ilçe ekonomimize darbe vurmuştur.

Marmaris ekonomisini tek başına sırtlayan turizm sektörümüz 2019 yılında maalesef istediği rakamları yakalayamamıştır. Bunun yanında Thomas Cook firması’nın iflası ile otelcilerimize üç aylık borcunu ödememiş ve ekim ayı içerisinde Marmaris’e getireceği turisti getiremeyip ilçe ekonomisine bir darbe vurmuştur. Bu durumu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’na bildirdik. Devletimizden de turizmcilerimiz için bir destek paketi bekliyoruz.

Bizler Marmaris ve ilçe ekonomimiz için çalışmaya devam edeceğiz. Gelen turistin gelirini arttıramayacağımıza göre gelen turistin kalitesini nasıl arttıracağımızın cevabını umuyorum bu zirvede bulacağız”

MİSAFİRLERİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE AĞIRLAMALIYIZ

Turistlerin tatil seçimlerinde sosyal medyayı nasıl kullandığını değinen Mutlu Ayhan,

Tatil planı yapanların yüzde 60’nın mobil cihaz üzerinden yaptığını ve bilgisayar bile açmadığını söyledi. Ayhan, ” İlçemize gelen tatilciler en ufak bir olumsuzluğu sosyal medyada yayınladığında yabancı basında hemen haber oluyor. Onun için bizim misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamamız ve ülkelerine mutlu bir şekilde göndermemiz gerekiyor”

TURİZMİ ÇEŞİTLENDİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

Turizmde çeşitliliği arttırmak için Marmaris Ticaret Odası olarak çalışmalar yürüttüklerini belirten Ayhan, “İngiltere ve Rusya olmak üzere Marmaris’i dijital ortamda tanıtıyoruz. İnanç, tarih, sağlık turizminin yanına Marmaris’te yıllarca süren ahşap tekne imalatı, marina ve yat bakım onarım sektörlerinin tanıtımına en kısa sürede başlayacağız” dedi.

DEMİRTAŞ: YOĞUN BİR ÇALIŞMA İÇİNDEYİZ

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinin başında geldiğini söyleyen Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Burak Demirtaş, “Bizler yerel yönetim olarak göreve geldiğimiz günden bugüne bölgemiz turizmi için yoğun bir çalışma içindeyiz. Belediye Başkanımız Mehmet Oktay’ın sektör temsilcileri ile gerçekleştirdiği yurt dışı ziyaretleri ve oradaki sektör temsilcileri ile yaptığı görüşme 2020 turizm sezonu için umut olmuştur. Amacımız turizmimizi daha uzun dönemlere yaymak ve gelen turistleri daha iyi ağırlamaktır. Biz elbirliği ile Marmaris’i turizmde en iyi noktaya taşıyacağımızı inanıyoruz.

MUĞLAMIZ ÖNEMLİ BİR DESTİNASYON

Marmaris Ticaret Odasını önem arz eden bir turizm toplantısı düzenledikleri için teşekkür eden Muğla Valisi Esengül Civelek, yeryüzü cenneti Muğla’nın tarihi, kültürel değerleri, zenginlikleri, eşsiz doğal güzellikleri ile ülke genelinde İstanbul ve Antalya’dan sonra turizmde en fazla bilinen, en fazla turist alan, turizmde güçlü potansiyeli ve rekabet edebilirlik gücü olan önemli bir destinasyon olduğunu belirtti.

“YENİ TRENDLERİ YAKALAMALIYIZ”

Vali Civelek, konuşmasını şöyle sürdürdü. “Muğlamız deniz, güneş, kum olan geleneksel turizmde değil kültür, spor sağlık, kongre ve doğa turizmi ile her anlamda elverişli imkanlara sahiptir. Bu nedenledir ki turizmimize dört mevsime yaymak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ancak tüm bunların gelişen ve değişen şartlara uygun olması gerekir ve rekabet ile birlikte kaliteli hizmete önem vermek durumundayız.

YETER Kİ YAPMAK İSTEYELİM

Günümüzde hızla gelişen yeni nesil teknolojiler ile hayatımızın her alanında var olan dijitalleşme bizleri etkilediği gibi tüm sektörleri de etkilemiştir. Bilgi ve iletişim teknolojisi bu anlamda turizmi de değiştirmektedir. Artık sürdürülebilir turizmden bahsedebilmek için teknolojik gelişmeler doğrultusunda, müşteri isteklerinin bu anlamda cevap verilebilmesi gerekir. Sektör paydaları bu anlamda turizmde trendleri, yenilikleri, dijitalleşmeyi benimsemeli bu yönde yatırımlarını gerçekleştirmeleri gerekir. Diğer yandan da yeni nesil teknolojilerin eğitimini alan nitelikler personel istihdamı son derece önemlidir. Ben inanıyorum ki bunu başaracağız. Yeter ki yapmak isteyelim. Turizm Zirvesinin ülkemize, ilimize, Marmaris’imize hayırlı olmasını, zirvenin amacına ulaşmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

    Zirveye konuşmacı olarak katılan Gökhan Okçu, Bahar Akıncı, Bora Özkent, Ahmet Şerif İzgören ve Ozan Acar, turizmde yeni trendler, dijitalleşme, turizmde fark yaratmak ve Facebook İstasyon Projesi gibi konuları ele aldı. Saat 13.00’da başlayan program akşam saatlerine kadar devam etti.

HABER : CİHAN ALTUT

30 Kas 2019 - 00:43 - Dünya --- Okunma