KORONA GÜNLERİNDE RANT HEVESİ!

Marmaris Kent Konseyi Hisarönü’nde bir firmaya jeotermal enerji ruhsatı vermesine sert çıkarak, ‘Pandemi günlerinde Biz can derdindeyiz, onlar mal derdinde’ şeklinde açıklama yaptı. Açıklamayı Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Pınar Ünlü okudu. Açıklamada şu sözlere yer verildi. ‘Dünya ağır bir sınavdan geçiyor. İnsanlık çevreye verdiği zararlarla karşı karşıya.

Marmaris Kent Konseyi Hisarönü’nde bir firmaya jeotermal enerji ruhsatı vermesine sert çıkarak, ‘Pandemi günlerinde Biz can derdindeyiz, onlar mal derdinde’ şeklinde açıklama yaptı. Açıklamayı Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Pınar Ünlü okudu. Açıklamada şu sözlere yer verildi.

‘Dünya ağır bir sınavdan geçiyor. İnsanlık çevreye verdiği zararlarla karşı karşıya. Pandemi sürecinde sevdiklerimizi, kendi hayatımızı, işimizi, aşımızı kaybetme kaygısı ortak duygumuz. Can derdindeyiz.

10 Ağustos 2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan duyuru sonucunda MAF Jeotermal Enerji Mad. San. Tîc. AŞ’nin mal derdine düştüğünü üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Bahsi geçen firmanın Muğla ili, Marmaris ilçesi, Hisarönü Mahallesi mevkiinde 2020A007 ruhsat numaralı ve 3394811 erişim numaralı sahada sondaj yöntemi ile jeotermal kaynak arama başvurusu yaptığını ve Muğla Valiliği’nin de ÇED sürecini başlattığını tespit enik. Marmaris Kent Konseyi olarak bu projenin dosyalan üzerinde çalıştıktan sonra kamuoyunu bilgilendirme gereği duyduk.

Jeotermal sondaj yapılmak istenen alan, onaylı çevre düzeni planlarında özel Çevre Koruma Bölgesi ve aynı zamanda Orman Kanunu uyarınca Orman Alanı sayılan yerler statüsündedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ni şöyle tanımlıyor: Ülke ve dünya ölçeğinde ekolojik önemi olan, çevre kirlenmeleri ve bozulmalarına duyarlı toprak ve su alanlarım, biyolojik çeşitliliğin, doğal kaynaklara ve bunlarla ilgili kültürel kaynakların gelecek kuşaklara ulaşmasını emniyet altına almak üzere gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi ve bu alanlarda uygulanacak koruma ve kullanma esasları ile plan ve projelerin tek elden hazırlanması amacıyla, Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen bölgelerdir. Orman Alanı ise kozalak bile almanın yasak olduğu koruma bölgeleridir. Arama ruhsatıyla 127,71 hektarlık alanın, 20.000 m2 lik kısmında 2 adet 1.480 metre derinlikte sondaj kuyusu açılarak projeye başlanacaktır. Proje dosyasına göre: Proje alanında ve çevresinde ulusal ya da uluslararası yasalarla ekolojik peyzaj, kültürel ya da diğer değerleri için özel koruma altına alınmış ve projeden etkilenebilecek alanlar bulunmamaktadır. Oysa ruhsat alam içinde kalan bölge nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokları ve endemik bitkilerin yaşam alanıdır. MAF Jeotermal Enerji Mad. San. Tic. A.Ş, proje dosyasında 2011 UCN Red List Kategorilerimde yer alan nesli tehlikede hayvan ve bitki türlerinin sondaj bölgesinde yaşadığım ifade etmesine rağmen, 1996 yılına ait kaynaklan referans olarak gösterip, bahsi geçen türlerin yok olma tehlikesi olmadığını iddia ederek bilgi karmaşasına yol açmakta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı da yanıltmaya çalışmaktadır.

Proje dosyasında bu alanın seçilmesi için bilimsel veri yoktur. Bu projenin Hisarönü Körfezi’nde hayata geçmesi, bölgenin yıllardır “Özel Çevre Koruma Bölgesi” olması nedeniyle kazandığı doğal yapının korunması durumunu ortadan kaldırıp, körfezin hayan n i kaybetmesine mal olacaktır.

Süreci Aydın ilinin değişen ikliminden, yok olan incirinden, kirlenen derelerinden biliyoruz.

Marmaris Kent Konseyi olarak bölgemizin mavisini, yeşilini, börtüsünü-böceğini seviyoruz. Sahip olduğumuz kıymetli mirası koruyup, cömertçe ve yıllar boyunca tüm insanlıkla paylaşmak istiyoruz. Proje için ÇED süreci 10 Ağustos’ da başlamıştır.

Marmaris Kent Konseyi olarak bölgemizde jeotermal sondaj yapılmasına, sondajı takiben jeotermal santral veya termal tesis açılmasına karşıyız. Başlatılan ÇED sürecinin bölgenin güncel ekolojik değerlerini göz önüne alan ciddi bir araştırma ve incelemeyi temel almaşım talep ediyoruz. Turizmi ve doğal yapıyı bozacak oluşumlar için kamuoyu oluşturmaya, bilgilendirmeye ve takipçisi olmaya devam edeceğiz. Çevreye verilen zararın bedelini pandemiyle tecrübe etmekteyiz. Evet can derdindeyiz ve mal derdinde olanlara tahammülümüz yok!’

19 Ağu 2020 - 15:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.