2021 yılının ilk meclisi gerçekleşti

Fethiye Belediye Meclisi 2021 yılının ilk meclis toplantısı Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bir tanesi gündem dışı olmak üzere 20 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısında 18 madde oy birliği, 2 madde ise oy çokluğu ile kabul edildi.

Fethiye Belediye Meclisi 2021 yılının ilk meclis toplantısı Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bir tanesi gündem dışı olmak üzere 20 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısında 18 madde oy birliği, 2 madde ise oy çokluğu ile kabul edildi. İkinci oturumda ise komisyona giden balık hali çatı, cephe döşeme ve pis su deplaseleriyle ilgili bütçe aktarımı konusundaki madde oy birliği ile geçti.

Belediye 1. Başkan 2. Başkan vekillikleri, Meclis katiplikleri seçimlerinin Nisan ayı meclis toplantısında yapılmasına karar verildi. Meclis toplantılarının her ayın ilk günü olması oy birliği ile kabul edildi. Belediye Meclisi izni ise corona virüs tedbirleri düşünülerek Şubat ayına alındı.

2021 yılı denetim komisyonuna ise Sami Kemik, Yücer Börekçi, Metin Sevinç, Ufuk Bildirici ve Turgay Öztürk isimleri seçildi. Satış ve satış komisyonları, taşınmaz mal kıymet takdir ve satış komisyonuna belediye meclis üyelerinden Yücer Börekçi asil, Sami Kemik ise yedek üye olarak seçildi. Fethiye Belediyesi Sosyal Yardım yönetmeliğine göre, yardım komisyonuna Veli Papuşçu, Ayşe Devrim Öztürk, Ayşe Çiftçi seçildi.

Geçtiğimiz aylarda Fethiye Belediyesi’nde çalışmakta iken Corona Virüs (Covid -19) nedeniyle hayatını kaybeden Belediye personeli Bircan Akdu’nun isminin evinin bulunduğu Karaçulha Mahallesi 362/2 sokağa verilmesine yönelik gündem maddesi ise oy birliği ile kabul edildi.

Hisarönü ve Ovacık Mahallelerinde evsel atık sularının bertarafı amacıyla ‘kanalizasyon şebeke projesi’ kapsamında imar planında park alanı tanımlı alanın krokide gösterilen kısmının atıksu pompa istasyonu yapılması için gündeme gelen madde ise oy çokluğu ile geçti.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün, Türkiye Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen Sıfır Atık Proje yarışmasında ‘çevreci bisiklet’ projesi, 30 belediye arasında yer alarak 500.000 TL ödül kazanmıştı. Kazanılan rakamın Belediye Başkanlığı hesaplarına aktarılması için protokol yapılması için Belediye Başkanı Alim Karaca’ya yetki verilmesine dair madde oy birliği ile karar verildi.

Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından COVİD – 19 süreci değerlendirilerek ivedi olarak yapılmasına karar verilen Balık hali çatı, cephe döşeme ve pis su deplaselerinin onarımı için Fen İşleri Müdürlüğü’nden Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne 2.000.000,00 TL bütçe aktarılması ile ilgili gündem maddesi ise, komisyona gitti. Komisyon görüşmesinin ardından oy birliği geçti.

Taşyaka Mahallesi 177 sokağın ilçemizdeki birçok caddeden işlek bir sokak olması dolayısıyla, Murat Koca, Halil Eroğlu, Ersun Eroğlu, Ozan Altıok, Hilmi Altıok, Alper Akcan ve Bahri Boca isimli vatandaşların talebi doğrultusunda sokağa bakan cephe binaların zemin katlarına planlı alanlar tip imar yönetmeliğince halkın günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ticari birimlerin ruhsatlandırılması ilişkin madde ise oy birliği ile geçti.

İmar Komisyonuna havale edilen Özel Ata Eğitim ve Öğretim Hizmetleri ve Ticaret Anonim şirketinin 05/11/2020 tarihli dilekçesindeki; Muğla ili, Fethiye ilçesi, Günlükbaşı Mahallesi, 2999 ada 1 nolu parsel ve 1339 nolu parsel II.Etap Uygulama imar Planı sınırları içerisinde “Ortaokul Alanı” olarak tanımlı olup, bu alanda Milli Eğitim Bakanlığının tasarrufunda devlete ait okul yapılmasına müsaadeli olduğu, ayrıca 1339 nolu parselin tapu kaydı incelendiğinde 11358/1600 oranında Fethiye Belediyesi Tüzel Kişiliğine ait hissenin bulunmakta olduğundan, Plan Değişikliğine konu alanda Belediyemize ait mülkiyet bulunması nedeniyle, Söz konusu parsellerde Belediyemizce hazırlanacak imar Planı Değişikliği ile “ Ortaokul Alanı” olarak tanımlı alanın “Özel Okul Alanı” olarak tanımlanarak, Özel Okul Alanı olarak inşai faaliyetlerine izin verilmesi ve imar Planı Değişikliğinin yapılmasının uygun görülmesi durumunda Plan Değişikliğinin Belediyemizce yapılıp, yapılmayacağına ilişkin talebi ise oy çokluğu ile geçti.

2020 Yılı Aralık Ayı Meclis Toplantısında gerekli inceleme ve araştırmanın yapılabilmesi için imar komisyonuna havale edilen Muğla ili, Fethiye ilçesi, Günlükbaşı Mahallesi, Erenbeleni Mevkii İmar Planında Sağlık Ocağı yapılaşmaya müsaadeli 1739,00 m2’lik parsel 1374/1739 hissesi oranında Fethiye Belediyesi, 365/1739 hissesi oranında Maliye Hazinesi adına tapuda kayıtlı olduğundan, Onaylı İmar Planındaki amaca uygun olarak Muğla ili, Fethiye ilçesi, Günlükbaşı Mahallesi, Erenbeleni Mevkii, O22D-8C-2D/3A paftalarda 2518 ada 1 nolu parseldeki 365/1739 m2 ’lik Maliye Hazinesi adına kayıtlı hissenin Milli Emlak Genel Müdürlüğünden tahsisinin sağlanmasına ilişkin madde ise oy birliği ile geçti.

Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün, 17 Nisan 2020 tarihli ve 31102 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7244 sayılı Yeni Koronavirüs (COVID-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun uygulamaları ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 84 üncü maddesinde kabul edilen mücbir sebep hali gözetilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün 15/12/2020 tarihli ve 2020/27 numaralı Genelgesi çerçevesinde 01/11/2020 tarihinden itibaren; Kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınan önlemler sonucunda faaliyetleri durdurulan ve bu önlemler nedeniyle faaliyette bulunamayan veya pandemi sürecine bağlı olarak faaliyetlerinde %50 yi aşan oran da azalma meydana gelen işyerlerinden bu sürelere ilişkin kira bedellerinin tahsil edilmemesi, tahsil edilmiş ise sonraki dönem kira borçlarına mahsup edilmesi, (a) bendinde belirtilen işletmelerin faaliyette bulunamadıkları sürelerin sözleşme sürelerine eklenmesi, Faaliyetlerin durdurulmasına yönelik önlemlerin sona ermesini müteakip ay/yıl kıst dönemlerine isabet eden kira bedellerinin ilk ay içerisinde ödenmesi, Alt kiracısı bulunan yahut kiraladıkları gayrimenkulleri başkalarına kiralamak suretiyle işleten işyerlerinin yukarıdaki bentler kapsamında değerlendirilmemesi, Hafta sonu ve resmi tatillerdeki veya günün belirli saatlerindeki kapatmalar ile sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle kapanmaların bu kapsamda değerlendirilmemesi, (a) bendi kapsamında bulunan işyerlerine ait kira sözleşmelerinin kiracının talebi halinde karşılıklı olarak yaptırım uygulanmaksızın feshedilmesi, Faaliyetlerdeki azalmanın bir önceki yıl aynı dönemdeki KDV beyannamesinde yer alan işyerinde yürütülen faaliyetle ilgili matraha göre belirlenmesi ve önceki yıl faaliyette bulunmayan işyerlerinde ilgili ayda elektrik veya su tüketim miktarının işletmenin faaliyetlerini sürdürmesine yetmeyecek oranda olduğunun Zabıta tarafından tespiti ile belirlenmesi hususlarında Belediye Başkanı Alim Karaca’ya yetki verilmesi hakkındaki gündem maddesi ise oy birliği geçti.

04 Oca 2021 - 20:32 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Marmaris’in ihtiyacı olan öncelikli okul hangisidir?
Tüm anketler