MARMARİS KENT KONSEYİNDEN MİLLİ PARK VURGUSU

Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, 18-20 Eylül tarihleri arasında Marmaris’te yapılacak olan Dünya Ralli Şampiyonasıyla ilgili, Marmaris’te ralli düzenlenmesini makul ve mantıklı nedenlerle istemediklerini ifade ederek, “Bu itirazımız, ülkemizde ralli organizasyonu istemiyoruz gibi algılanmasın, algılatılmasın. Ülkemizin ralli için uygun binlerce yeri olduğuna eminiz. Pekâlâ, oralardan birinde yapılabilir.

Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, 18-20 Eylül tarihleri arasında Marmaris’te yapılacak olan Dünya Ralli Şampiyonasıyla ilgili, Marmaris’te ralli düzenlenmesini makul ve mantıklı nedenlerle istemediklerini ifade ederek, “Bu itirazımız, ülkemizde ralli organizasyonu istemiyoruz gibi algılanmasın, algılatılmasın. Ülkemizin ralli için uygun binlerce yeri olduğuna eminiz. Pekâlâ, oralardan birinde yapılabilir.Biz yaşadığımız kentin niteliği olan “Milli Park”a sahip çıkmak istiyoruz.

Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin ve Çevre Çalışma Grubu üyeleri 18-20 Eylül tarihleri arasında Marmaris’te yapılacak olan Dünya Ralli Şampiyonasıyla ilgili basın açıklamasında bulundu.

“MARMARİS RALLİ İÇİN DOĞRU YER DEĞİL”

Kent Konseyi Ofisi önünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, Dünya Ralli şampiyonasının 5.yarışının 6/9 Ağustos Finlandiya, 3/6 Eylül Yeni Zelanda Covid 19 sebebiyle iptal edildiğini ifada ederek 3.kez Marmaris’te yapıldığını belirterek, “ Daha önce Marmaris Kent Konseyi olarak itirazımızı dile getirmiştik. Fakat önceden planlandı, son denilerek itirazlarımız göz ardı edilmişti. Marmaris’te ralli düzenlenmesini makul ve mantıklı nedenlerle istemediğimizden itirazımızı bir kez daha dile getiriyoruz. Bu itirazımız, ülkemizde ralli organizasyonu istemiyoruz gibi algılanmasın, algılatılmasın. Ülkemizin ralli için uygun binlerce yeri olduğuna eminiz. Pekâlâ, oralardan birinde yapılabilir. Biz Ralli Marmaris’te yapılmasın, burası bu tür bir sportif faaliyet için doğru yer değil diyoruz.

“MİLLİ PARKI RİSKE ATIYORUZ”

Ama ralli sayesinde Marmaris’in reklamı yapılıyor, turist geliyor gibi argümanlar kullanılarak rallinin burada yapılması uygundur görüntüsü yaratılmaya çalışılıyor. Bu argümanların tamamen hatalı olduğunu düşünüyoruz. Şöyle ki; ralli yayınlarında Marmaris’imizin denizi ve ormanları ile coğrafi zenginlikleri gösteriliyor deniyor. Evet, buradan da anlaşılıyor ki; elimizdeki yegâne kıymet bu, ama biz bu doğayı tahrip edecek, ona ve orada yaşayan canlılara zarar verecek bir etkinliği milli parkın tam da göbeğinde yaparak reklamını yaptığı iddia edilen doğal çevreye zarar veriyoruz ve riske atıyoruz. Turist geliyor savına gelirsek, evet belki organizasyona katılanlar haricinde birkaç kişi geliyor olabilir ama bildiğiniz üzere yarışma tarihi zaten turizm de yüksek sezon sayılan tarihlerde gerçekleşiyor. Zaten buradaki turizm tarzı her şey dâhil turizm, bu tarz bir turizm şeklinin böylesi bir reklama hiç ihtiyacı yok. Rallinin ve her şey dâhil anlayışının hitap ettiği müşteri tipi de birbirinden çok farklı. O zaman üç beş tane turist gelecek diye doğamızı tahrip etmeye ne gerek var?

“BURASI BİR MİLLİ PARKTIR”

Hadi diyelim biz yanılıyoruz rallinin burada yapılması tanıtım sağlayıp hınca hınç turist getiriyor. Peki, bu getirinin Marmaris’ten götürdükleri ne olacak? Bildiğiniz üzere Marmaris sahip olduğu deniz ve ormanlarının yaratmış olduğu muhteşem doğal çevresi ile kendini hem iç hem de dış turizm piyasasında ayrıcalıklı kılmış bir ilçedir. Hep vurgusunu yaptığımız gibi ralli burada olmasın itirazı için herhangi bir neden üretmeye gerek yok. Burası bir “Milli Park” dır. Buraya gelen turist bu doğal çevre için Marmaris’i tercih ediyor. Soruyorum size, dünyanın neresinde böylesine nadide bir milli parkta ralli düzenlendiğini gördünüz? Avrupa’da ya da gelişmiş ülkelerin hiçbirinde bırakın milli park içinde ralli yapmayı bisiklet yarışı bile yaptırmazlar.

“BİZİM DERDİMİZ RALLİ DEĞİL, DÜNYADA ÖRNEĞİ OLMAYAN BİR DEĞERİ KORUMAK”

Bizim derdimiz ralli değil ki; biz içinde yaşadığımız ve dünyada örneği olmayan bir değeri korumak istiyoruz. Hep dediğimiz gibi burası bir Milli Park. Zaten herkesin bildiği onlarca sorunumuz varken bunlara bir de ralli eklenmesin diyoruz. Ya “milli park” kavramına sahip çıkalım ya da isteyenler varsa ki, zannetmiyorum milli park statüsünden çıkalım her yer ve her şey talan edilsin. JES’te yapılsın, maden ocakları da açılsın, on katlı yirmi katlı binalar da yapılsın, herkes kafasına göre ormanları kessin ya da otel yapmak için yaksın, sahillerimiz iskelelerle doldurulsun hiç kimse denize giremez olsun, isteyen atığını derelere ve denizlere boşaltsın. Bunu mu istiyoruz? Hayır, biz yaşadığımız kentin niteliği olan “Milli Park”a sahip çıkmayı tercih ediyoruz.

“COĞRAFİ İŞARETLE TAMAMEN TERS”

Bununla birlikte Marmaris Ticaret Odası tarafından yapılan başvuru ile bu yıl içinde “Marmaris Çam Balı” adıyla bir coğrafi işaret alındığını da hatırlatmak isteriz. Böylesi özel bir bal üretiminin sağlandığı bu ormanların içinde çam ağaçlarına ve arılara zarar verdiği tartışılmaz olan böylesi bir etkinliğin alınan coğrafi işaretle de tamamen ters olduğu da aşikârdır.

Ayrıca bildiğiniz üzere Belediyemiz deniz, kum, güneş temelli turizm anlayışını eko turizm ile daha nitelikli ve halkın daha da faydasına olacak hale getirmek için ileriye dönük bir proje başlatmışken bütün bu hedeflerin aksine olan bir yarışmanın Marmaris Milli Parkı içinde ve etrafında yapılmasının hatalı olduğu kanaatindeyiz.

“RALLİ İÇİN HARCANACAK PARALARI MAHALLELERİMİZİN İHTİYACI İÇİN KULLANALIM”

Bir konu ile itirazımızı sonlandırmak istiyoruz. Bakanlığın sayfasında geçen seneki Ralli için 6 milyon TL harcandığı ifade ediliyordu. Bu sene için ne kadar harcanacağı belli değil tahmini 10 milyon TL olabilir. Eğer Marmaris’i ve tanıtımını gerçekten bu kadar önemsiyorsak öncelikle Marmaris’i Marmaris yapan doğasını korumak gerek. Bu yüzden harcanacak paraları Marmaris’imize bağlı mahallelerimizin ihtiyacı olan altyapı problemlerinin çözümüne yönelik Muğla Büyükşehir’e arsa tahsisinin sağlanması için bakanlıklar tarafından gerekli izinlerin verilmesi (başta sahil mahallelerimiz olmak üzere tüm mahallelerimize arıtma tesisi ve Marmaris arıtma tesisinin büyütülmesi) ve ilçe belediyelere tanıtım için ayrı bir bütçe olarak para yardımının artırılması şeklinde kullanılmasını tüm Marmaris halkının ralli yerine tercih edeceklerine eminiz” dedi.

# cbdc

16 Eyl 2020 - 11:51 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Marmaris’in ihtiyacı olan öncelikli okul hangisidir?