CHP’NİN TİYATROSUNU KİMSE İZLEMEDİ!

AK Parti Marmaris İlçe Başkanı Ceyhun Gökmen geçtiğimiz günlerde CHP’li milletvekillerinin ve ilçe başkanlarının katılımıyla düzenlenen basın açıklamasının ardından, bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Gökmen açıklamasında; ‘’ Marmaris’te yaşanan Yangınları Yakından takip eden an be an bilgi alıp yanımızda duran başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Bölgeye gelerek başından sonuna tüm süreci takip eden Bakanlarımıza, milletvekillerimize, Yangında canla başla çalışan Orman ve belediye işçilerimize ve tüm gönüllü vatandaşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim.
İlçe Başkanı olarak göreve geldiğimde, yeni seçilen Marmaris İlçe Teşkilatındaki yol arkadaşlarımla beraber, birleştirici, yapıcı, ayrıştırıcı olmayan bir üslup kullanacağımıza söz vermiştik. Tek derdimiz Marmaris’e daha fazla ne katabiliriz idi. Bu bağlamda aynı tarzda siyaset yapmaya devam edeceğimizi herkesin bilmesini isteriz. Fakat son dönemde yapılan mesnetsiz, gerçeği yansıtmayan eleştiriler üzerine, partililerimizin tepkisini dile getirmek adına bu açıklamayı yapma zorunluluğunu hissettim.
Bundan yaklaşık bir ay önce ilçemizde meydana gelen yangında 11 helikopter ve bir adet yangın söndürme uçağı müdahale edilmiştir. Katılan 11 helikopterin 6‘sı Muğla ilimizde konuşlandırılan helikopterler olup 4 tanesi çevre illerden yardıma gelmiş helikopterlerdir. Türkiye’de yaklaşık 54 helikopter her an çıkabilecek yangınlar için hazır beklemektedir. Yangın olan yerlerde, yangının durumuna göre kendi ilindeki helikopterler yetersiz kalacak ise civar illerdekilerden o yangına destek gelir. Nasıl ki bizim bölgemizdeki bir yangına civar illerden helikopter geliyor ise Manavgat’taki yangına da bizden önce başladığı için Muğla’daki bazı helikopter, arazöz ve personel desteğe gitmiştir.
Manavgat’taki yangının hafiflemesinden hemen sonra Muğla genelinde çıkan yangınlara sonra 54 helikopter, 16 uçak ve 69 adet TOMA, 847 İtfaiye aracı, Arazöz ve su tankeri ile müdahale edilmiştir. Özellikle İçmeler mahallemizdeki yangına Kaymakamımız, Emniyet Müdürümüz ve İl Başkanımızın gayretleriyle TOMAlar, arazözler ve itfaiye araçları müdahale etmiş, sadece bir ev yanmış, içmelerin geri kalanı kurtarılmıştır.
Bakın arkadaşlar, Dünya bu iklim değişikliğinden dolayı sıkıntılı zamanlar yaşamaktadır. Avrupa ve Akdeniz çanağı son 50 yılın en sıcak Temmuz ve Ağustos ayını yaşamıştır. Komşularımız Yunanistan ve İtalya da binlerce yangın çıkmış ve bu yangınlar günlerce devam etmiştir.
Ülkemizde de aynı anda Manavgat, Adana, Mersin, Hatay ve Muğla bölgelerimizde yangınlar başlamıştır. Orman teşkilatı ve Askeri Helikopterlerle İHA ve SiHA larla TOMA larla yüzlerce orman görevlisiyle, müdüründen şefine kadar herkesin canla başla mücadele ettiği bu ortamda, sadece gönüllüler ve Belediye çalışanlarıyla yangını söndürmüş gibi söylem ve hareketlerde bulunmak hangi vicdana sığmaktadır?
Ayrıca Yangın esnasında değişik şehirlerden yardım için gelen itfaiye araçlarını bütün Muğla ve Marmarisliler görmüştür. Bu araçlarla Muğla Büyükşehir Belediyesinin elindeki araçları kıyasladığınızda hem nitelik olarak hem nicelik olarak hem de yenilik olarak Muğla Büyükşehir Belediyesine ait araçların ne kadar geri kalmış olduğunu da hepimiz gördük.
Sosyal Medya’da denk geldiğim bir konuya da açıklık getirmek isterim. Ana Muhalefet Partisi İlçe Başkanı’nın açıklamasında, Cuma günü Turizm Bakanımız başkanlığında düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı’nın çağırılmamasıyla alakalı olarak,
Öncelikle belirteyim ki bu yapılan toplantı ikinci toplantıdır. İlk toplantıya Belediye Başkanı çağırılmış ancak Kendisi toplantıya katılmayıp Başkan Yardımcısını göndermiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Turizm Bakanı, Marmaris ilçemize gelmiş fakat belediye başkanımız toplantı yapan bakanı muhatap almamıştır. Marmaris’in sorunlarından daha önemli hangi nedenden dolayı toplantıya katılmamış ve yardımcısını göndermiştir? Devlet nezaketine uygun olmayan tavır ve davranışlar içerisinde bulunmuştur. Ayrıca 5 Bakanımızın katıldığı Afet Koordinasyon toplantılarına Muğla Büyükşehir Başkanı katılmış iken Marmaris Belediye Başkanı sadece bir kez katılmış olması da düşünülmesi gereken bir durumdur.
İkinci yapılan toplantının katılımcıları da Turizm Bakanımız sayın Mehmet Nuri Ersoy’un önderliğinde BDDK ve Bankaların Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları ile yangından dolayı sıkıntıya düşmüş, GETOB tarafından belirlenmiş, Turizm Otel İşletmecileri çağrılmıştır. İl Başkanımız sayın Kadem Mete’de Marmaris’imizin önemli bir turizm otel işletmecisidir. Bu toplantıya da bu sıfatıyla çağrılmıştır. Olayın Siyaset ile alakası yoktur. Partimiz ve Muğla il ve ilçe teşkilatları olarak yaşanmış doğal afeti siyaset üstü görüp eylem ve hareketlerimiz de bu doğrultuda gerçekleştirdik. Maalesef üzülerek görmekteyiz ki Ana Muhalefet partisinden aynı yaklaşımları görmemiş olup, hatta Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşanan bu afetleri siyaset malzemesi haline getirip, yalan haberlerle vatandaşımızın bu zor günlerinde onların üzerinden siyaset yapma gayretleri görülmektedir.
Ayrıca yapılmış olan bu toplantıda konuşulmuş, karar verilmiş konuların Ana Muhalefet partisi İlçe Başkanı’nın sanki bunları kendi talepleri gibi göstermeye çalışması da acizlikten başka bir şey değildir.
KGF kredilerini ve Kısa Çalışma Ödeneğini bulan ve uygulayan Ak Parti Hükümeti olmuştur. Pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneği kapsamında İŞ-KUR marifetiyle ilimize ödenen rakam 1 milyar TL’ye yakındır. AK Parti esnafının da vatandaşının da yanındadır. Bizim uygulama ve hizmetlerimizi bir proje sunar edasıyla açıklamak ve bunu alkışlamak elem vericidir.
Yangının çıkışından hemen birkaç gün sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla vergi ve SGK ödemeleri zaten ertelenmiştir. Turizm ve esnafla alakalı bankalarla toplantılar ivedilikle yapılmış ve uygulanmaya başlanmıştır. Yangında zarar gören köylümüze de 50 bin lira yanan eşya parası 2 bin lira da acil ihtiyaç parası hesaplarına daha yangın devam ederken yatırılmıştır.
Ayrıca evi yanan vatandaşlarımıza konteynerlar klimalı olarak teslim edilmiş, konteynerda kalmak istemeyenlere de ayrıca kira yardımı yapılmıştır. Evi yanan vatandaşımızın TOKİ tarafından evlerinin yapımına başlanmıştır. Birazdan görsellerini sunacağım evden de evin ne kadar çabuk, gören herkesi şaşırtacak kadar sağlam ve depreme karşı ne kadar kuvvetli bir ev olduğunu göreceksiniz. Evini TOKİ ye yaptırmak istemeyenlere de evlerini değeri kadar olan miktar da vatandaşımızın hesabına yatırılmıştır. Ayrıca hasar gören hayvan ahırları da devlet tarafından yapılacaktır. Yapılana kadar da hayvan çadırları ücretsiz ve kalıcı olarak köylümüze verilmiştir.
Devletimiz ve Cumhurbaşkanımız bu kadar özverili şekilde ilk günden itibaren vatandaşının yanındayken Büyükşehir belediyesinin vatandaşa gönderdiği su faturalarına dikkati çekmek isterim. Bırakın erteleme yapmayı, su paralarının nasıl zamlı ve faizli olarak tahsil etmeye çalıştıklarını çıkıp anlatmalarını bekliyorum. Vatandaşımız çaresiz. Bizlere öyle yüksek faturalarla şikâyete geliyorlar ki kendimize şu soruyu sormadan edemiyoruz. Acaba helikopterler yangın esnasında suyu denizden değil de vatandaşımızın evinden mi aldı. ?
Pandemi ve sonrasındaki yangın döneminde hiçbir şekilde su parasında indirim yapmayıp bilakis aldıkları kararla suya neredeyse yüzde 300 zam yapan Muğla Büyükşehir belediyesinden bu dönemde esnafına ve vatandaşına yardımcı olmasını bekliyorum. Su paralarında yüzde 50 indirim bekliyorum. Devletimiz esnafın ve turizmcinin banka kredilerini 2023 yılına ertelenmesi yönünde görüş bildirdiği bu dönemde su paralarının da Haziran 2022 ye kadar faizsiz olarak ertelenmesini istiyoruz. İlçe Başkanından da bu konunun takipçisi olmasını bekliyorum.
Afet Koordinasyon Toplantısında vatandaş ve muhtarların sayın Bakanlarımıza; “eğer yangın sırasında suyumuz olsaydı yangınları söndürebilirdik” diye ifadede bulunmuşlardır. Bunun üzerine sayın Bakanlarımız Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e bu konuyu sordular. Osman Gürün paralarının olmadığını ancak kredi ile bunu yapabileceklerini bakanlarımıza iletti. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanımız sayın Murat Kurum hem iznini verdi hem de alınacak olan 8 milyon Euro luk köylere su götürme projesi için bakanlığın ve devletin kefil olduğunu söyledi. Bu yüzden Ana Muhalefet Partisi Marmaris İlçe Teşkilatı ve Muğla Büyükşehir Belediyesinin artık konuşmayı bırakıp hareket etmelerini bekliyoruz. Devletimiz her türlü güvenceyi vermiştir. Bundan sonrası Büyükşehir’e kalmıştır.
Bir başka bizi üzen konu da; Orhaniye’de İYİ Parti Genel Başkanı’nın geldiği ve Marmaris Belediye Başkanının da hazır bulunduğu SOHBET TİYATROSUNDA Orhaniye’de yaşamadığı halde oraya getirtilmiş vatandaşların kendilerine verilen hikayenin dışına çıkarak verdikleri ifade de ‘itfaiye ekiplerinin yangının yerleşim yerine gelene kadar su sıkılmayacağı talimatı aldıklarını söylediler. Bunu söylerken itfaiye ekiplerinin belediyelere bağlı olduğunu unutmuş olmalılar. O zaman buradan da biz sormuş olalım belediyemize böyle bir talimat verdiniz mi? Vermediniz mi? Amacınız ne idi? Yine aynı sohbet ortamında vatandaşın sularımız olsaydı yangına bizde müdahale edebilirdik. Söyleminden sonra aynı masada oturan Belediye Başkanı’nın bahsedilen bu konuların belediyenin görev sorumlulukları içerisinde olduğunu bilmesi gerekmez miydi? O zaman Orhaniye’deki bu sohbet toplantısı tamamen bir tiyatro muydu?
Marmaris’i sevmek mesnetsiz ve gerçeği yansıtmayan veya oynanan tiyatro oyunlarıyla olmaz. Sizler tiyatro oynamaya devam edin Bizler vatandaşımızın yanında olmaya, onların derdiyle dertlenmeye devam edeceğiz. Tüm bu duygu ve düşünceler içinde, tekrar böyle bir afeti yaşamamayı Rabbimden niyaz ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selâmlıyorum.

25 Ağu 2021 - 12:59 - Siyaset --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Marmaris’in ihtiyacı olan öncelikli okul hangisidir?
Tüm anketler