Yüz Yüze Eğitim Sıkıntılı Başladı

EĞİTİM-SEN Marmaris Şubesi düzenlediği basın toplantısı ile Marmaris’te ki devlet okullarının durumunu paylaştı.

Ercan  Arslan
Ercan Arslan Tüm Haberleri

Yapılan açıklamada; ‘’Yaklaşık 1,5 yıldır pandemi koşullarının gölgesinde devam okullar 2021 – 2022 Eğitim yılına benzer koşullar içinde başladı. Çoğunluğu uzaktan eğitimle geçen bu süreçte öğrencilerin eğitime erişimi konusunda yaşanan sorunlar bir kez daha yüz yüze eğitimin ne kadar zaruri olduğunu tüm eğitim bileşenlerine gösterdi.

Sene başında başlayan aşılama çalışmaları eğitim emekçileri için olması gerekenden geç tarihlerde uygulanarak 2020-2021 eğitim yılı sona erdi. Bu yıla ise hem veliler hem öğretmenler olarak okulların yüz yüze eğitime hazır olup olmadığı konusunda endişelerle başladık. Vaka ve ölüm sayıları artarken, bulaşıcılığın önlenmesinde en önemli kıstas olan hijyen koşulları maalesef kadrosuz istihdam politikaları nedeniyle gerçekleştirilemiyor. Bir çok okulda sağlıklı hijyen koşullarını sağlayacak yeterli sayıda hizmetli yokken, bazı okullara görevlendirilmiş bir tek hizmetli bile yok! Okullar bu koşullardayken koronovirüs yayılımını azaltmayı değil sağlıklı kalmayı bile bekleyemeyiz.

İş-Kur tarafından yapılan TYP atamaları her yıl kronik bir şekilde geç yapılıyor, okullar hijyen ve düzen açısından en önemli dönem olan Eylül ayını yetersiz temizlik hizmeti ile geçiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı okulların 6 Eylül’de yüz yüze eğitime geçileceğini aylar öncesinden belirlemişken, yardımcı hizmet personeli ile ilgili yeni bir atama ve çalışma yapmayarak, temizlik sorununu okul yöneticilerine havale etmeyi tercih etmiştir.

Çocuklarımızın ve eğitim emekçilerinin günün önemli bir zamanı geçirdiği okullarımızda gene kronikleşen bir diğer sorunda atama takvimidir. İller arası, il içi ve özür grubu tayinlerinin yaz aylarında tamamlanması gerekirken Eylül ayının başında tamamlanıyor. Öğretmenlerin 15 günlük yol izniyle birlikte birçok öğrenci için ilk hafta dersleri boş geçebiliyor.

Hizmetlisiz, öğretmensiz okullara başlayan öğrencilerimiz olduğu gibi gidecek okulu olmayan öğrencilerimizde var! Henüz 2020 yılı başında deprem dayanıklılığı olmadığı için boşaltılan İçmeler İnayet Coşkun Kodak- Kamil Acarer İlk ve Ortaokulu’nun yeniden yapım süreci halen tamamlanmamış ve Hacı Ali Akın Anadolu Lisesi ile aynı binayı paylaşmaya devam etmektedir. Üç okulun bir arada olmasından dolayı sabah 7.30’da başlayan dersler neredeyse hava kararınca bitmektedir. 5 dakikalık teneffüsler, yemek arasının olmaması, yeterli sayıda tuvaletin bulunmaması ve pandemi koşullarında üç okulun aynı binayı paylaşması büyük risk taşımaktadır. Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü neden 1,5 yıldan fazla bir zamanda bu okulun yapılamadığını şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşmalıdır.

75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ne sınıflar, ne öğretmen odası ne de okul bahçesi bir eğitim kurumuna uygun değildir. Marmaris Ortaokulu ve Evrenpaşa İlk ve Ortaokulu’nun deprem dayanıklılığının yetersiz olduğuna dair duyumlar gelmektedir. Bununla ilgili gerekli adımlar bir an önce atılmalı hiç kimse riske edilmemelidir. Sabancı Anadolu Lisesi’nin 4 sınıfı e-sınav salonu yapıldığı için laboratuvarlar dersleri dönüştürülmüş, görsel sanatlar, müzik gibi dersler uygun dersliklerde işlenememektedir. Turgut Mahallesi’nde bir hayırsever tarafından yaptırılan ilkokulun ne zaman açılacağı ise belirsizliğini korumaktadır. Yıllardır Turgut’tan Orhaniye’ye taşımalı eğitim şeklinde devam eden süreç veliler ve diğer eğitim bileşenlerine danışılmadan değişikliğe gidilmiştir.

Yıllardır yeni derslik oluşturmak adına okul yapılmayan Marmaris’te özellikle merkez okulların sınıf mevcutları çok yüksektir. Kapı önlerine kadar eklenmiş sıralarda öğrenciler güçlükle eğitim alabilmektedir. Birçok okulda neredeyse kırk kişilik sınıflar bulunmaktadır. Kalabalık sınıf sorunu yeni okullar yapılarak mutlaka acilen giderilmelidir.

Ağustos ayında ilçemizde yaşadığımız yangın felaketi birçok öğrencimizin psikolojisini etkilemiştir. Öğrencilere afet eğitimleri planlanmalıdır.

Tüm bu sorunların üstüne yeni eğitim-öğretim yılında hem eğitim emekçilerini hem de velilerimizi güç ekonomik koşullar beklemektedir. Yapılan memur zamları bırakın çalışanları ferahlatmayı, enflasyona karşı koruyamamıştır bile. Yıllardır yandaş sendikanın yaptığı göstermelik pazarlıklar tüm memurları ekonomik olarak zayıflatmıştır.

Eğitimsen Marmaris Temsilciği olarak eğitimlerin açık kalmasından yanayız. Fakat okullardan aldığımız bilgiler hijyen koşullarının yetersizliğini ve sınıfların kalabalık olduğunu göstermektedir. Eğitim yöneticilerinin sorunların çözümü için bir an önce harekete geçmeye davet ediyor, tüm öğrencilerimize, velilerimize ve eğitim emekçilerine sağlıklı bir yıl diliyoruz’’ sözlerine yer verildi

21 Eyl 2021 - 12:25 - Dünya --- Okunma

Muhabir  Ercan Arslan