Muğla'da Çıntar Bereketi

Yağışlı bir haftanın ardından güneşin etkisiyle bol miktarda çıkan Çıntar mantarı, pazarlarda kilosu 40 TL'den yerini alırken, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Ercan  Arslan
Ercan Arslan Tüm Haberleri

Kırsal mahallelerde oturan vatandaşlar tarafından çamlık alanlarda doğal ortamda yetişen Çıntar, bazı bölgelerde Kanlıca, Melki veya Çilmik olarak da biliniyor. Sonbahar aylarında yağışlar ile birlikte güneşin açması sonrası özellikle çamlık alanlarda yetişen, bölge halkının en önemli geçim kaynaklarından olan Çıntar elle toplanarak Muğla’nın pazarlarıında vatandaşlara kilosu 40 liradan satışa sunuldu. Yüksek besin değeri ile de çok besleyici olduğu açıklanan Çıntar, Muğla yemek kültüründe de önemli bir yere sahip.


Bölge halkının sonbahar aylarında adeta geçim kaynağı olan Çıntar'ın Menteşe Belediyesi tarafından ilk defa 2017 yılında festivali yapıldı. Bu yıl 5'incisi Kasım ayı sonunda yapılması beklenen 'Çıntar Festivali'nde Çıntar'ın pidesi, odun ateşinde közlemesi ve zeytinyağlı yemeği vatandaşlara ücretsiz dağıtılacağı açıklandı.

03 Kas 2021 - 13:22 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Ercan Arslan