Hakkı Çopuroğlu’nun günümüze ve geçmişe ışık tutan ölümsüz eseri….SIĞLA’NIN TILSIMI ve UMUDA YOLCULUK

Günlük ağacı ve ondan elde edilen sığla yağı, doğanın bölgemize, yani Karya bölgesine bir armağanıdır. Kitapta sığla ağacının ve yağının özellikleri roman diliyle anlatırken, aynı zamanda sığla ağacı etrafında şekillenen bir aşk hikayesi de iki aşk hikayesi anlatılıyor.

Mehmet Emin BERBER
Mehmet Emin BERBER Tüm Haberleri

Yazar Hakkı Çopuroğlu, dünyada yoğun biçimde sadece bölgemizde yetişen sığla ağacından elde edilen sığla yağının mucizelerini anlattığı kitabında sonu mutlulukla biten iki yolculuğun öyküsünü anlatıyor. Bunlardan ilki; günümüzden 2000 yıl önce Roma İmparatorluğu’ndan bir kadırgaya bindirilen 150 cüzzamlı hastanın iyileşmek umudu ile Knidos’a yaptıkları maceralı yolculuğun mutlu sonla bitmesi… İkinci yolculuk ise bir tez nedeniyle hemen yakınımıza, Çetibeli’ne gelen doktora öğrencisi Doğa’nın, Barış ve Kenan arasında yaşadığı duygusal ilişkide, tercihini Barış’tan yana kullanması…
Yazar Çopuroğlu, mutlulukla biten her iki olayın temelinde sığla ağacı ve sığla yağının gücünü ve tılsımını dile getiriyor. Her ne kadar yazar, kitabına “roman” dese de, bana göre bu kitap, romandan daha fazlası; bölgenin tarihi, çoğrafyası, arkeolojisi, inançları, insan katmanları vs.
Çetibeli ekseninde yaşanan Doğa ile Barış arasındaki duygusal ilişkilerde kadın haklarının ön plana çıkarılmasının altını özellikle çizmek isterim. Buradaki Barış, hemen her konuda bilgi sahibi olan yazarın tam da kendisidir.
Öte yandan Roma’dan başlayan yolculuğun kahramanları; Kaptan Neptün, Bilge Kosmo, Çiftçi Darius, Hector, Başrahip Priam… Yorucu ve maceralı yolculuktan sonra Knidos’a ulaşan cüzamlı hastalar, burada sığla yağının mucizesi ile sağlıklarına kavuşuyorlar ve tekrar içinden çıktıkları toplumun içine ayıpsız bir vaziyette dönme umudu taşımaktadırlar artık.
Yazara göre kitap; “Bir tanesi günümüzden başlayıp, iki bin yılı aşkın süre önce Roma’dan başlayıp Marmaris’te sonlanan, diğeriyse günümüzde geçen botanik öğrencisi Doğa Hanımın, arkeolog Barış Beyle arasında geçen duygusal gelgitlerin hikayesi.”
Yukarıda da söylediğimiz gibi kitap sadece bir roman değil; “bu kitap, sizi hem Muğla bölgesinin özellikleriyle tanıştıracak, bir yandan da Santos’taki, Harpiler anıtından, Letoon’a, Patara’dan Saklıkent’e, Kaunos’la Biblos’un hikayesinden Sultaniye kaplıcalarına, İztuzu’nda Carettalara, Sedir Adası’nın kumlarından Knidos Afrodit’ine, tıbbın kurucusu Hipokrat’a, Kraliçe Artemisia’ya, Mausolos’tan tarihin babası Heredot’a kadar bölgemizin değerleri ile tanıştıracak, ülkemizin ve bölgemizin zenginliklerini göreceksiniz.”
Romanda yazılanların bir kısmı sanatçının kurgusu olmakla birlikte, olaylar ve tarihler doğru bilgilere ve araştırmalara dayanmakta olup, tarihle birebir örtüşmektedir. Kitabın hem bir roman, hem de bir kaynak rehber olduğunu düşünebilirsiniz. Bu kitapla birlikte Karya bölgesini gezenler, hems zengin bir tarih bilgisine sahip olacaklar, hem de bölge tarihini anlatan zengin bir taynağa. Doğa_Barış arasında geçen aşk hikayesinin düzeyi, insanlara ders verir nitelikte.
YAZARIN KİTAP HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ
Ayrıca unutmamak gerekir ki; kitapta o döneme ait batıl inançları tanımanız da mümkün. Günümüzde de izleri görülen “ölü kuşu”nun getirdiği uğursuzluk gibi pek çok konudaki inançlara ve efsanelere burada rastlayabiliyorsunuz. Yazar kitabın önsözünde şöyle diyor: “Bu kitabı yıllar içinde yaşadıklarım, araştırmalarım ve hayal gücümle ortaya çıkarmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz. Hem tarihi bir serüven, hem bir aşk hikayesi ve Karya’nın bir rehberi gibi okurken, bir yandan da Anadolu aydınlanmasına değinmeyi ihmal etmemeye çalıştım. Romanı yazarken her ne kadar bazı kurgular yapsam da tarihi kronolojiye uymaya, tarihsel ve bilimsel hatalar yapmamaya dikkat ettim.”
HAKKI ÇOPUROĞLU KİMDİR?
Adana’da doğdu. İlk, orta ve liseyi İnebolu’da bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Bölümünden mezun oldu. Bir süre MTA’da çalıştı ve daha sonra Marmaris’e geldi. Uzun yıllardır burada yaşıyor.
Ortaokul yıllarında okul orkestrasında bas gitar çalarak müziğe başladı. Daha sonra çeşitli sazlar yanında klarnet, laz kemençesi, akordeon öğendi. Üniversite yıllarında Hacettepe Korosu’na katıldı. Burada 4 yıl Gültekin Aydoğdu ve Cinuçen Tanrıkorur’dan kanun ve ud dersleri aldı. Aynı zamanda müzik mühendisliği okudu. MTA Korosu’nun kuruluşunda yer aldı. Burada; Münip Özben, Yıldırım Gürses ve Dicle Derman’la çalıştı. 80’li yıllardan itibaren beste yapmaya başladı. Doğa ve deniz sevgisinin işlendiği 200’den fazla bestesi ve iki albümü bulunmaktadır. Doğayla Barış gurubunu kurdu, yüzlerce festivallerde yer ve görev aldı. Bestelerinde Türk Müziği makamlarını kullanarak, ulusaldan evrensele bir çizgi yakalamaya çalıştı. Halen, gurubu ile çeşitli festivaller ve organizasyonlarda yer almaktadır. Sığla Müziği Korosu’nun şefliğini ve bu adla kurulan derneğin başkanlığını yapmaktadır. Nurşen Aslan’la birlikte müziğin yanı sıra birçok bilimsel toplantı ve sempozyumların gerçekleşmesinde aktif rol aldı. Halen, sığla ağacı ilgili 10 üniversite ile ortak çalışma sürdürmektedir. Muğla’nın tüm okullarında konferanslar ve eğitimler vermektedir. Türkiye’nin ilk çevre programı; Gülümseyen Bir Dünya İçin” belgeselinde Nurşen Aslan ve Hakkkı Çopuroğlu imzası vardır.
İMZA GÜNÜ
Yazar Hakkı Çopuroğlu;15,19,20,21 Mart 2022 tarihlerinde saat 13,00 da AKM ,de; “Akdeniz’in Tılsımı Sığla / Umuda Yolculuk kitabını imzalayacak. Okurları ile şöyleyeşecek Çopuroğlu, okurlardan gelen soruları yanıtlayacak. Marmaris’te yaşıyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız...Bu imza gününü kaçırmamanızı öneririz.

14 Mar 2022 - 13:59 - Çevre --- Okunma

Mahreç  Mehmet Emin Berber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Marmaris Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmaris Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Marmaris Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Marmaris Manşet değil haberi geçen ajanstır.