MARMARİS MANŞET

HAKARET

HAKARET
Metin CANGÖR
Metin CANGÖR( metincangor1@gmail.com )
214 views
14 Kasım 2019 - 12:44

Sevgili okurlar Avrupa’nın birçok ülkesinde başta Almanya olmak üzere başka bir insana hakaret etmek veya herhangi bir şekilde dokunmak veya vurmak suç sayılır.

Alman Anayasasının 1.maddesinde ”İnsan onuru dokunulmazdır” yazar.

Kim olursa olsun ister gazetelerde, ister başka şekilde başka birine hakaret etme hakkı hiç kimsede yoktur. Olursa mutlaka kim olursa olsun  cezalandırılır.

Bizdeki gibi bu defaya mahsus gibi kelimelerle geçiştirilemez.

Başka bir insana el ile veya herhangi bir şey ile vurmak ise hayli büyük cezalara sebep olur.

Acı parası denen ve mahkeme tarafından konan parayı karşı tarafa ödemek zorundadır suç işleyen.  Bunun için de Almanlar sinirlenip münakaşa ettikleri zaman ellerini arkaya götürüp karşıdakinin vurmasını beklerler.  Karşıdaki vurdumu hak kendisine geçer ve karşıdaki yani ilk vuran cezaları ödemek zorundadır.

Ödenecek cezalar ise öyle küçümsenecek miktarlar hiç değildir.

Avrupa genelinde yüksek para cezalarının hapis cezalarından çok daha etkili olduğu kesinleşmiştir.

İstanbul’da yaşlı bir Musevi arkadaşım var. Avcılarda yalıtım işi yapıyor. Arabasına bindiğimde ayağımın altında 70-80 santim uzunluğunda bilek kalınlığında bir sopa ve bir de teneke boş kutu vardı.  Kendisine bunları neden taşıdığını sorduğumda bana ”Trafikte dayak yememek için ne olur ne olmaz sopayı taşıyorum, tenekeyi ise trafik tıkanınca çişimi nereye yapacağım? Donuma yapmamak içinde teneke taşıyorum” demişti.

Acı ama gerçek…Siyaset bu trafik sorununu 50 senedir çözemedi, her yıl daha kötüleşti ve kötüleşiyor…

Yeni Büyükşehir Belediye Başkanı ise yaklaşık 5 aydır makamında oturuyor ama herhalde trafikten çok memnun ki oralı bile olmuyor…