MARMARİS MANŞET

HALKIN BİLME HAKKI VAR

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 308 makalesi bulunuyor.

Her bir büyükşehir belediyesi günlük vefat sayısını bildiriryor. Bizim Büyükşehir Belediyesi de açıklasa olmaz mı? Neden açıklamakta fayda var diyeceksiniz, vatandaş gerçeği bilme durumunda, ne rehavete kapılır ne de alınması gerekli  tedbirlerde laubalilik gösterir. Vatandaş tedbirlere harfiyan uyar. Aksini söyleyen çıkar mı bence çıkmaz ama istisnalarda kaideyi bozmaz.

Marmariste fısıltı gazeteleri çıkmaya başladı. Sadece  Marmariste mi elbette hayır. Başta Muğla olmak üzere, tüm ilçe ve köylerinde. Hepinizin dikkatini çekmiştir,  son haftada sıklıkla sela verilmekte. Allah gani gani rahmet eylesin rahmetli olanlara, kalanlarada sabır.

Belki sizinde dikkatinizi çekmiştir yol ve cadelerde sahil ve kalabalık yerlerde insanlar bir birlerinden  kendilerini kollamaya başladı. Yürüyüş ve gezintilerde,  çene altında tututuğu maskelerini  hemen düzeltir oldu bir birlerine yaklaşınca, alışveriş ve kalabalık yerlede de dikkat ettiyseniz mümkün olduğunca vatandaşlar karşı karşıya gelmekten sakınır oldu. Aynı reyon veya koridorlarda yürüyorlarsa en azından bir birlerinin yüzlerine bakmadan geçmeyi tercih eder oldu.

Bu bilinç vatandaşlarda yok muydu, elbette ziyadesiyle mevcuttu. Ne oldu da son haftalarda herkes malum salgında bu kadar korkar oldu bu kadar dikkarli ve duyarlı oldu?

Sebep basit, her vatandaş komşu, arkadaş, eş ve dostunun velhalsıl kiminle muhabbet ettiyse hemen hemen hepsinde veya çoğunlukla, salgına düçar olanlarla ilğili, haberler almaya başladılar. Maahallelerinde çenazelerin çıktığını gördüler. İktidarın salğın haberlerinindeki rakamların, mevcut durumu ifade etmediği kanaatine vardılar.  Ve en önemlisi salgına yakalanan iş arkadaşlarıyla, aynı mahal ve odada çalışmaya devam etme meçburiyetinde kaldılar.

Yeni yeni salgın gerçekleri ile karşı karşıya kalan, yüzleşen yaşayanlar, işin vehametini anladılar, başta kendileri olmak üzere en yakınları ve özellikle, çocuk eş ve de ana babayı düşünmeye başladılar.

‘Demir tavında döğülür’ata sözümüz bir çok meselelerimizin çözüm anahtarıdır, Durum bu haldeyken, Muğla büyükşehir belediye başkanı bu farkındalığın devamı noktasında bir hamle yapıp da, günlük vefat sayısını, merkez ve ilçe basın yayın organlarına dağıttırabilise, bu müsibet salğınla müçadele ateşine,  bir kucak odun atmış olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!