MARMARİS MANŞET

HAMİLİNE YAZILI MEVDUAT SERTİFİKASI

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 343 makalesi bulunuyor.

Hani derler ya tarih tekerrürden ibarettir diye aynen de oluyor.

İktidarlar, döviz gelirlerinden yeterli ölçüde pay alamadıklarında yani dövize aşırı ihtiyaç duyduklarında, önlerinde iki seçenek bulunmaktaydı. Hepimiziz bildiği gibi birinci seçenek halkın elinde bulunan dövizlerin TL ye çevrilmesini istemek ve döviz alış ve satışlarına komisyon ve benzeri ek yük getirmek suretiyle hem döviz stoklamalarının önüne geçmek hem de hazine döviz stoklarını artırmaktı.

İkinci yol ise yurt dışında özellikle Türk vatandaşlara ait döviz hesaplarının, yurt içi ekonomiye kazandırmak için çeşitli vaat ve kolaylıklar sağlanması yoluydu.

Özellikle yurt dışında bulunan ve büyük hacımlı olan döviz hesaplarının, genellikle vergilendirilmemiş,  gelirlerden elde edilmiş dövizler olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Yurt dışında bulunan ve Türk vatandaşlara ait dev döviz hesaplarının Türkiye ye getirilmesi için ilk ödün, Özal hükümeti zamanında oldu biliyorsunuz.

Hafızalarımızı yoklarsak, o zamanki Özal hükümeti, hamiline yazılı mevduat sertifikası, yoluyla yurt dışındaki dövizlerin bir kısmını, ülke ekonomisine kazandırmış idi.

Nasıl oldu derseniz, o zamanlar ihracatlar da yüksek oranlı vergi iadesi vardı. Tabii ki bu vergi iadesi daha sonraları hayali ihracat adı ile telaffuz edilmeye başladı. İşte bu hayali ihracatlardan elde edilen gelirler, yurt dışı bankalarda yerini aldı.

Özal İktidarı yanılmıyorsam KHK, Kanun Hükmünde Kararname  çıkardı, yurt dışından dövizlerini ülkeye geri getirenlerden hiç bir hesap sorulmayacaktı ayrıca getirenlerin kimlikleri de deşifre edilmeyecek hiçbir kayıtlara da yazılmayacaktı.

Dövizlerini yurt dışından ülkemize transfer edenler, bu dövizlerin kendilerine ait olduğunu ve nasıl çekebileceklerini, nasıl transfer edebileceklerini sorarsanız, onu da anlatayım.

Yurt dışından dövizlerini getirenlere, bankalarca bir HAMİLİNE YAZILI MEVDUAT cüzdanı verilecek,

hiçbir şekilde adı soyadı, adresi, özetle kimlik belgelerindeki hiçbir kayıt alınmayacaktı. Sadece getirdiği döviz tutarı ve vadesi yazılacaktı. Vade hitamında da, HAMİLİNE YAZILI MEVDUAT SEERTİFİKA sını kim getirirse getirsin sorgusuz sualsiz, o kişiye ödenecekti.

Şimdi günümüze gelelim, biraz değişiklerle, yine yurt dışı dövizler, ülke ekonomisine kazandırılmak istenmekte, yine vatandaşın döviz alımı satımı ve stoklanması komisyon vasıtası ile sınırlandırılmak isteniyor.

Tarih yine tekerrür etmiyor mu?   

YAZARIN SON YAZILARI
NİHAYET - 4 Temmuz 2021
AŞILAMA VE GERÇEK - 21 Haziran 2021
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!