MARMARİS MANŞET

HAVANDA SU

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 319 makalesi bulunuyor.

Siyasiler havanda su döver ise ekonomi vatandaşın diline düşer.
Temel, Dursun ve İdris’in parasızlıkları canlarına tak eder. Bir taraftan işsizlik bir taraftan geleceği kapkara bir siyaset… Ekonomi ve enflasyonu bırakan siyasiler devamlı kavga ederler…
Bunlar da oturur geleceğimizi, yani ekonomi, işsizlik nasıl çözülür onu tartışırlar. İdris söz alır:
Uşaklar ben en hızlı kalkunmanun yolini buldum… Bi uçak filosu yolliyalum. New York’i bombaliyalum… Sora da Amerika bize atom atar. Teslim oluruk. Sora da Japonya gibi çikaruk ortaya aha zengin oldun…
Dursun atılır:Ula daha kolayi varken öyle niye edeyruk… En iyisi Amerika’ya savaş ilan edelum Beşinci Filo oriya çıkarma yapar… Savaşı kaybederuk… Ardından Almanya gibi ortaya çikaruk aha zenginsun. Sonunda Temel atılır, kafasını kaşır ve:

-Ula uşaklar ya savaşi biz kazanursak, oni hiç hesap etmedunuz…
Winston Churchill, ne demiş;
“Bir odaya iki ekonomist girerse iki farklı fikir duyarsınız. Gerçi bu ekonomistlerden biri Lord Keynes ise üç farklı fikir duyarsınız”
Ekonomilerde iki kere iki dört etmez. Bana göre iki kere ikinin dört olduğu farz edilir. Onun için ekonominin bileni az konuşanı çok olur.
Ekonomi bana göre, vücuttaki temiz kan kirli kan gibidir. Vücudun dengede kalması ve yaşam sürdürmesi için temiz kan- kirli kan döngüsünün dengeli olması gereklidir. Eğer vücudun bir organında hastalık varsa bu dengenin sağlanması hastalıkların tedavi edilmesine bağlıdır. Tıpkı ekonomide olduğu gibi. Ekonomide farz edilen değerlerde bir sapma varsa ekonomik dengelerin düzenli olması beklenemez, yalpa yapması kaçınılmazdır.
Günümüz ekonomi kuralları nedir diye sorarsanız, farz edilen kural,
“Bir milletin parasını kontrol eden, o milleti de kontrol eder”, diyen E. Garfcield’ in ekonomi üzerine yaptığı bu cümlede saklıdır.
Dedim ya bana göre ekonomi bir varsayımlar silsilesidir. Son sözü, Benjamin Franklin bırakalım bakın ne demiş, “Küçük harcamaları gözden kaçırmayın, bazen küçük bir delik koca bir gemiyi batırır”.

YAZARIN SON YAZILARI
SECİM PERDESİ ARALANDI - 10 Mayıs 2021
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!