MARMARİS MANŞET

HEDEF SALGINI KURUTMAK İSE

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 306 makalesi bulunuyor.

Ben ne doktorum ne de hastalık ve salgınlardan anlayan veya bilen biri değilim. Değilim ama nasıl ekonomiyi kurtamak için işe, acı recete ile başlamak şart ve zorunlu ise, salgınlarda da, acı receteler alınan ilk  tedbir olmalıdır, diye düşünenlerdenim.

Aylardır malum salgın ile ilğili tedbirler alınıp uyğulanmaktadır. Netice ne yazık ki, yaşandığı gibi,malesef arzu edilen bir noktada değildir. Malum salgın ile ilgili alınan tedbirler, A dan Z ye sadece salgını kapsamamaktadır. Tedbir alınırken, ekonomi, okul, ticaret, vel hasıl bir çok durumlarında dikate alınması neticesinde, salgın önlemleri, sağından solundan ortasında kenarından yontulmaktadır. Bu nedenlede malum salgın tedbirleri, bir türlü hedefine ulaşamamaktadır.

Aylardır  tedbir tecrübelisi olduk. Efendim, diğer dünya ülkeleri parelelinde tedbir alıyoruz. Özür, bana ne diger dünya ülkelerinin aldığı tedbirlerden. Her tedbir ülkelerin durumlarına göre alınırsa başarılı olur. İtalyada çinli çalışanlar bu salgına sebep oldu, Amerikada salgın yayılsın diye partiler yapıldı.

Ülkemizde de yayılmasının ise herkesin bildiği gibi bir cok sebepleri var.  Ancak malum salgını önleme açısından uygulanan teknik, deneme yanılma, gibi.

Gecen yazımda da belirtmiştim , bir ineğin hem etine hem sütüne aynı ada sahip olunamaz diye.

Hedef salgınla mücadele ise, Devletimiz, iktisadi, ticari, sosyal ve insanı her türlü uzun vadeli  tedbirleri alır ve de en az iki haftalık sokağa çıkma kısıtlamasıyla işe koyulur, diye düşünenlerdenim.  Sonrasında alınan neticelere göre durum tespiti yapılır önlemlere ne şekilde devam edileceginin kararını verir ve de kararlılıkla malum salgının kökünü kurutmaya başlar ve de kimsenin şüphesi olmasın kurutur, kanaatini taşıyanlardanım.

Efendim, şeffaf olunmasın, ticaret durmasın,toplantıların bir kısmı yapılsın, bir kısmı yapılmasın 65 yaş ve üstü kendilerini karantinaya alsın, yirmi yaş altı belli satlerde dışarı çıksın, bir kısım okullarına gitsin,düğünler, asker uğurlamaları yapılmasın ama bir taraftan özel kalablıklar göz ardı edilsin, evlerde mesafeli oturulsun, dede torunu sevmesin…  sorarım size bu durumda alınan tedbirler,  salgının kökü kurutabilir mi?

Alınan son tedbirler gelince, atmış beş yaş üstü vatandaşlara, üç saat aydınlık, 21 saat karanlık, yirmi yaş altı gençlerimiz ise gün içerisinde,  1300 – 1600 saatleri arası sokağa çıkabilecekler. Bazı sektörler, ticari kuruluşlar belli saat aralıklarında çalışabilecekler…

Bu tedbirler, alınmış ve uygulananmış acı salgın tedbirleri yani ülkemizde sokağa çıkma kısıtlaması sonrası olmalıydı, diyenlerdenim.

Sorarım, bulunacak aşı veya ilaç imdadımıza yetişmezse ülkemizide sokağa çıkma yasağı geç olsada, istenmese de gündeme gelebilir mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!