MARMARİS MANŞET

HER MAHALLEYE MECLİS

HER MAHALLEYE MECLİS

Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, Mahalle Meclis’lerinin Marmaris’in tüm mahallelerinde açılacağı bildirdi. Beytekin, Çalışma grupları oluşturularak, Marmaris’in temel ve büyük sorunlarının çözümünü kolaylaştıracak ya da çözecek projeler üreterek yerel yönetime destek verileceği vurguladı.

Marmaris Kent Konseyi, faaliyet raporu öncesi basınla bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Yerel basınla iş birliği içinde hareket edeceğini belirten Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, Mahalle Meclislerini kurarak basına daha çok destek verileceğini söyledi.

Kent Konseyinin yapılanması hakkında bilgi veren Beytekin konuşmasına şöyle devam etti: “

30 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerden sonra 27 haziran 2019 tarihinde Harmons Kent Konseyi seçimi gerçekleştirildi. 200 delegeye yapılan seçimli genel kurul çağrısına 131 temsilci katılmıştır. 5 Kent Konseyi Başkan adayının arasından ikinci turda Ufuk Beytekin Kent Konseyi Başkanı seçilmiş olup sonrasında yapılan seçimle de Yürütme Kurulu’na Velider temsilcisi Fatma Uçar, ÇYDD temsilcisi Aysun biyaroğlu, Yerel Tohum temsilcisi Pınar Ünlü, Kimsesizler ve Güçsüzler Vakfı temsilcisi Yasemin Turner, Adaköy muhtarı Sermin Güvenç, Tiyatro Kulübü temsilcisi Atilla Geniş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği temsilcisi İlyas Toprak seçilmiştir.

27 Ağustos 2019 tarihinde Kadın Meclisi 5 Ekim 2019 tarihinde de Gençlik Meclisi seçimleri gerçekleştirilmiş olup seçimi kazanan Kadın Meclisi Başkanı İlkay Gözen ve Gençlik Meclisi Başkanı Osman Can Çırpı Yönetmelik gereği Yürütme Kuruluna girmişlerdir. Aynı tarihlerde gerçekleşen seçimlerle de Kadın Meclisi yürütmesine Nimet Atbin ve Oya Dirikcan, Gençlik Meclisi yürütmesine de Av. Reha Göker Ulugergerli ve Av. Aysu Kaplan seçilmişlerdir.

Geçen 120 gün içinde Kent Konseyinin kurumsallığı için çaba gösterilmiştir. Her hafta Pazartesi günü Yürütme Kurulu toplantısı yapılmaktadır. Tüm toplantılar gündemli gerçekleştirilip alınan kararlar tutanak altına alıp dosyalanmaktadır. Belediye Başkanlığı ile her fırsatta görüş ve fikir alışverişi yapılmaktadır. Seçim sonrası yönetmelik gereği Belediye Başkanının önerdiği üç isim arasından Mühendis Hakan Öner yürütme kurulumuz tarafından Genel Sekreter olarak tercih edilmiştir”

YIL SONUNA KADAR 3 MAHALLE MECLİSİ KURULACAK

Mahalle Meclis’lerinin artıracaklarını ifade eden Beytekin, “

Sonrasında ana amaçlarımızdan olan mahalle meclislerin ilki Adaköy ikincisi ise Hisarönü olmak üzere iki mahallemizde Mahalle Meclisi kurulmuştur. Bu günkü genel kuruldan sonra yıl sonuna kadar üç mahalle meclisi daha kurmayı planlıyoruz. Marmaris Kent Konseyi olarak, Muğla Kent Konseyleri arasında bu yönüyle bir örnek teşkil etmekteyiz. Ayrıca Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu oluşmuş ve çalışmalarına devam etmektedir. Birde Wellness etkinlik grubu ile de ortak etkinlikler yapılmaktadır.

Kent Konseyi olarak bugüne kadar; *) 3 farkındalık etkinliği

*) TKKB ve TKKP toplantılarına katılım

*) Cumhuriyet Balosu

*) Cumhuriyet Konseri

Gerçekleştirdik.

Geçen hafta Muğla’da Menteşe K.K. ev sahipliğinde Bodrum, Milas, Menteşe, Marmaris, batça ve Fethiye Kent Konseyleri olarak bir toplantı gerçekleştirdik. Buradaki amacımız Kent Konseyi Yönetmeliği’nin tanımladığı görevler ve çalışma ilkeleri doğrultusunda, dayanışma temelli bir işbirliği geliştirecek ve eşgüdüm içinde çalışmaktır. İlk toplantıda alınan kararlar ise şöyledir:

 1-Kent Konseyi oluşturulmayan ilçelerde kent konseylerinin oluşturulması.

. 2- Belediye başkanı veya yardımcısının kent konseyi başkanlığı yaptığı konseylerde başkanlık görevlerinden ayrılıp yönetmeliğe uygun bir seçim gerçekleştirmesi.

3-Belediye meclis gündeminin toplantılar öncesi ilgili kent konseyine bildirilmesi ve belediye meclis toplantılarında gündem maddeleri görüşülürken gündem maddesi karara bağlanmadan önce ilgili kent konseyinin kurumsal görüşünün alınmasıdır. Bunun yanında belediye meclisi ihtisas komisyonlarında da kent konseylerinin ilgili çalışma grubundan temsilci/temsilciler yer almasıdır. İki aylık dönemlerle dönem sözcüsü değişecektir. Ocak 15 itibari ile dönem sözcüsü Marmaris Kent Konseyi

Bilindiği üzere 2021 Haziran sonunda seçimli Genel Kurul olmak zorunda” diye konuştu

ORTAK AKILLA HAREKET EDECEĞİZ

Her örnek bir Kent Konseyi olduklarını aktaran Beytekin, “Bugünkü Kent Konseyi olarak önümüzdeki döneme dair düşüncelerimiz ise şöyledir;

Kent Konseyini oluşturan delegeler sadece seçimden seçime ilgi gösterirler başka bir şey yapmazlar ise Konseyin bir şey yapması mümkün değildir. Bu nedenle son bir aydır konseyi oluşturan delegeleri dolaşmaya başladık. Odalar, muhtarlar ve dernekleri tek tek ziyaret ediyoruz. Amacımız herkesin görüşünü almak, beklenti ve önerilerini öğrenmek. Ortak akıl için tüm kurum ve kuruluşlarla diyalogumuzu sürdüreceğiz. Genel Kurul sonrası da kaldığımız yerden ziyaretlerimize devam edeceğiz.

Konseyi oluşturan tüm yapılarla bir proje ya da etkinlik paylaşmak, farklı yapıları gerek bir çalışma gerekse de bir etkinlik için bir araya getirmek.

olacaktır.

Marmaris’imizin var olan 25 mahallesinin mümkün olursa hepsinde “Mahalle Meclisleri”ni tamamlamak ve yapılacak tüm bilgilendirme toplantılarını ve etkinliklerimizin çoğunu bizzat mahallelerde gerçekleştirmek ve böylece örgütlü örgütsüz tüm halkı yerel yönetimlere katmak.

Büyükşehir yasası ile köy statüsünden mahalle statüsüne geçen muhtarlıklarımızda gerçekleştireceğimiz faaliyetlerle her yönüyle kentimize entegresini sağlamak ve böylece tüm halkımızın hemşerilik ve aidiyet duygusunu aynı oranda sağlamak.

Çalışma Grupları oluşmasını teşvik ederek Marmaris’imizin temel ve büyük sorunlarının çözümünü kolaylaştıracak ya da çözecek projeler üreterek yerel yönetime destek vermek.

Aslında Kent Konseyleri Yönetmeliğine baktığınızda kent konseylerinin amaçlarına ulaşabilmesinin en önemli göstergesinin, gerçekleştirilecek tüm faaliyetlerle oluşturulan sinerji ve ortak akıl ile kente dair çözüm önerilerini raporlayarak genel kurullardan geçirip belediye meclisi toplantılarına gündem yaparak hayata geçirilmesini sağlamak.

Bu nedenle böyle bir sorumluluk ve görev ancak ve ancak Kent Konseyinin tüm katılımcılarının delegasyon olma bilinci ile hareket etmesine ve yapılan faaliyetler sonucu kent halkının konseye itibar etmesi ve katılım göstermesi ile yerine getirilebilir.

Birde madalyonun diğer tarafı var. Belediye Başkanının uzak görüşlülüğü ve demokrasiye olan inancı da Kent Konseylerinin amaçlarına ulaşmasında ülkemizin gerçekliğinde büyük önem taşımaktadır. Gerçek anlamda ve her yönüyle katılımcılığın sağlanması Kent Konseylerinin hem halk tarafından kabulünde hem de yerel yönetimlere katkı sağlamada çok çok önemlidir.

Sonuç olarak herkesin önerisine, olumlu eleştirisine ve işbirliğine açığız ve böyle bir çalışma planlıyoruz. Mahalle Meclislerini ve Çalışma Gruplarını sağlıklı olarak çalışmasını arzu ediyoruz. Nihai hedefimiz Marmaris Kent Konseyini her yönüyle örnek bir konsey olacağına inanıyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!